RSS

VI Światowe Forum Nikotynowe (Global Forum on Nicotine) – czerwiec 2019

13 List

W dniach 13-15 czerwca 2019 już po raz szósty odbędzie się w Warszawie konferencja Global Forum on Nicotine. Tym razem temat przewodni brzmi „It’s time to talk about nicotine” (Czas porozmawiać o nikotynie). To doskonałe hasło – najwyższy czas odmitologizować ten alkaloid. Kiedyś uważany za rakotwórczy (tylko na podstawie tego, że palenie tytoniu prowadziło do raka) i potwornie toksyczny (dziś wiemy, że nie aż tak bardzo). Dziś coraz więcej zespołów naukowych prowadzi badania nad zastosowaniem nikotyny u pacjentów z chorobą Alzheimera, Parkinsona czy też z zespołem Downa.
Cieszę się, że kolejny raz będziemy gościć kilkuset uczestników tego forum. Tym bardziej cieszy mnie, że zostałem zaproszony do grona organizatorów. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest jak zawsze niestrudzony prof. Gerry Stimson. Z kolei znany na pewno czytelnikom prof. Andrzej Sobczak wraz ze mną stanowimy polski komitet doradczy. Z Polaków w komitecie organizacyjnym jest też dr Leon Kośmider – pierwszy Polak, który zrobił doktorat z e-papierosów.
Spodziewamy się co najmniej tylu uczestników, ilu było w tym roku, czyli ok. 500. Przyznam, że cały czas zaskakuje mnie liczba krajów, z których pochodzą uczestnicy – było ich niemal 60. Przyjechali z wszystkich kontynentów (z wyjątkiem Antarktydy 😉 ).
Wiem, że opłata konferencyjna wynosząca 99 £ (czyli ok. 500 zł) jest spora, ale mam cichą nadzieję, że uda mi się załatwić kilka wejściówek dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w konferencji. O tym jednak będę wiedział dopiero w okolicach maja. Uprzedzam, że językiem obrad jest angielski, więc jeśli ktoś chciałby wziąć udział, musi przynajmniej rozumieć mówiony angielski, inaczej tak naprawdę nie będzie sensu się tam pojawiać. A być na GFN warto – można spotkać praktycznie wszystkich, którzy w tej tematyce coś znaczą. W przerwach pomiędzy wykładami i panelami dyskusyjnymi można z każdym porozmawiać, zadać pytania czy nawet zrobić sobie selfie, jeśli ktoś by chciał. O doskonałym cateringu w hotelu Marriott już nawet nie wspominam 😉
Przy okazji wspomnę, że program wydarzenia właśnie się tworzy – jeśli mielibyście jakieś sugestie, chętnie o nich przeczytam i zaprezentuję Gerry’emu.

 
9 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 13 listopada 2018 w ogólne

 

Tagi: ,

9 responses to “VI Światowe Forum Nikotynowe (Global Forum on Nicotine) – czerwiec 2019

 1. Ella Zientara

  13 listopada 2018 at 19:37

  http://rozanski.li/4443/kosmetyki-i-talk-kiedy-te-glikole-znikna-z-kosmetykw/
  Dzień dobry.
  Nie w temacie mój komentarz.
  Używam e-papierosów od ponad 5 lat, bardzo intensywnie.
  Dzisiaj przypadkiem na blogu dr Różańskiego (dr nauk biologicznych) z przykrością przeczytałam o szkodliwości glikolu propylenowego.
  Bardzo cenię dr Różańskiego, jest to w PL guru w zakresie fitoterapii, poza tym bardzo uczciwy, dociekliwy człowiek z ogromną wiedzą.
  Prawdę mówiąc jestem bardzo zmartwiona jego opinią.
  We wpisie, który linkuję, info na temat glikolu jest mniej więcej pod koniec wpisu.
  Czy mogę prosić Pana o ustosunkowanie się do słów doktora.
  Pozdrawiam

   
  • StaryChemik

   13 listopada 2018 at 22:47

   Znam stronę Henryka Różańskiego. Jako ciekawostkę mogę dodać, że był wiele lat temu moim studentem 😉
   Ale do rzeczy – dr Różański jest faktycznie świetnym fitoterapeutą. Jednak niestety nie zgodzę się z nim w kwestii glikolu.
   Gdyby było tak, jak on pisze, chyba nikt by nie zatwierdził tego związku jako nośnika cyklosporyny podawanej pacjentom po przeszczepieniu płuca (w postaci aerozolu, czyli dokładnie tak, jak w e-fajkach).
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4088352/
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18158714
   Badania były też prowadzone na psach – przez 9 miesięcy, czyli bardzo długo, jak na długość życia psa:
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21476863
   Były też długotrwałe eksperymenty na małpach, ale nie mam pod ręką linku.
   Reasumując – glikol propylenowy jest od lat stosowany w medycynie w formie wziewnej. Dlatego też tekst HR: „W formie aerozolu osiada na śluzówkę i pneumocyty –> nie wątpię w to —> wywoła wcześniej czy później raka, zmiany zwłóknieniowe i metaplazję. Opary glikolowe w płucach to poważny kancerogen.” uważam za nieuprawnione.

    
   • Ella Zientara

    14 listopada 2018 at 02:54

    Szanowny Stary Chemiku,
    nie chcę podważać tego, co Pan napisał opierając się zresztą na badaniach.
    Jednak chemio- i radioterapia również są zatwierdzone do stosowania, i to na całym świecie, mimo ogromnych szkód, jakie wywołują i zaledwie kilkuprocentowej skuteczności.
    Po prostu podejrzewam, że glikol jako nośnik stosowany po przeszczepach zapewne stosowany jest jako tzw. mniejsze zło.
    Nie ufam wspólczesnej medycynie, która leczy tylko objawy i jest nastawiona tylko na zysk, dlatego argumenty badań medycznych nie przemawiają do mnie, dlatego że są zlecane przez wielkie korporacje farmaceutyczne, które płacą za to, aby zakończyły się one wnioskami korzystnymi dla tych korporacji.
    Bardziej ufam Panu niż takim badaniom.
    Ale mimo że dr Rożański zasiał we mnie ziarenko niepewności, nie zamierzam przestać używać e-papierosa.
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

     
    • StaryChemik

     14 listopada 2018 at 14:46

     OK, Różański napisał to, co napisał. Rzecz w tym, że jednak nie podparł swoich tez ŻADNYMI badaniami. Pisze o tym, co Mu się wydaje, a to taki trochę słaby argument.
     Pani też pisze „podejrzewam, że glikol…” – powiedzmy szczerze – gdyby był mniejszym złem, to zamiast tego stosowano by np. fluoroalkany, jak w niektórych innych lekach wziewnych tego typu.

      
 2. Albin

  14 listopada 2018 at 18:42

  Ehhh….ludzie kochani. Glikol propylenowy jest stosowany powszechnie w konserwacji żywności, w farmacji, jest składnikiem past do zębów a także powszechnie używanym „dymem” na koncertach, przedstawieniach teatralnych i dyskotekach. Dodając jeszcze do tego fakt, że od początku istnienia na Polskim rynku e papierosów tj 15 lat nikt nie odnotowano jeszcze ani zatrucia się PG ani tym bardziej śmierci. Płyny do papierosów elektronicznych, oczywiście te legalnie dostępne w naszym kraju są w 100% przebadane i to od wielu lat oraz bezpieczne jeśli są stosowane zgodnie z przeznaczeniem a więc w formie wziewnej z atomizera, żadnej innej. Także może Pani spokojnie sięgnąć po epapierosa ale polecam udać się do specjalistycznego punktu, gdzie wszystko Pani wyjaśnią, nauczą obsługi, pokarzą i dadzą wsparcie techniczne, unikać kiosków i miejsc typu misz masz z wszystkim

   
  • Marcin Kępski

   14 listopada 2018 at 18:50

   Ale ta Pani używa tylko pytała o wypowiedź Pana Różalskiego.
   Akurat od lat zajmuje się mieszaniem baz nikotynowych, pracuje w firmie która produkuje właśnie bazy, premixy i shoty nikotynowe i proszę mi wierzyć z glikolem propylenowym mam styczność na co dzień. Tutaj w pełni popieram wypowiedź Starego Chemika, wszystko co robimy ma specjalny atest i jest zatwierdzone do legalnego obrotu na terenie naszego kraju, badania przez jakie muszą przechodzić produkty należą do jednych z najbardziej restrykcyjnych w Europie, może nawet i na świecie i zapewniam Panią, nic Pani nie grozi jeśli będzie Pani korzystała z urządzenia zgodnie z przeznaczeniem.

    
 3. Lech

  30 listopada 2018 at 16:16

  Skoro już jesteśmy w temacie glikolu, to mam pytanie: czy glokol1.2 propylenowy, oferowany w jednym ze sklepów internetowych, to to samo co propano-1,2-diol, czyli jest to poczciwy glikol propylenowy, o którym rozmawiamy?

   
 4. refurbished

  19 grudnia 2018 at 07:47

  Znakomity temat konferencji. Bardzo chciałbym usłyszeć o przemianie na miarę Kany Galilejskiej, gdzie nikotyna użyta w plastrach/gumach/cukierkach/sprayach cudownie przeobraża się w terapeutyczną.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: