RSS

Co zaszkodziło amerykańskim waperom

23 Sier

Zapewne słyszeliście o serii nieszczęść użytkowników e-fajek w USA, którzy wylądowali w szpitalach z poważnymi problemami z układem oddechowym. Pisałem o tym na moim drugim blogu, więc nie będę się tu powtarzał. Spokojnie czekałem na rozwiązanie tej kwestii, bo byłem w 100% pewny, ze ci ludzie nie używali żadnych klasycznych liquidów. Byłoby też trudne, zeby doprowadzić się do takiego stanu mieszając własne liquidy.
No i powoli sprawa zaczyna się wyjaśniać. Okazało się, że to wszystko było wynikiem eksperymentów z kanabinoidami zawartymi w liquidach sprzedawanych przez z etykietą firmy Dank Vapes. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ sama firma odcina się od tego, że ich liquidy mogą poważnie szkodzić płucom. Podejrzewają, że ktoś wypuścił na rynek jakieś tanie podróbki. No cóż, to już pewnie będzie badane przez policję stanową i federalną i zapewne jeszcze o tym usłyszymy.
Ale idźmy dalej – co tak naprawdę było szkodliwe. Okazuje się, że w zbadanych liquidach był wyraźnie przekroczony poziom związku, który znamy pod nazwą myclobutanil. Jest to dość złożony fungicyd (środek grzybobójczy), którego strukturę można zobaczyć poniżej.

Zwróćcie uwagę na jeden element tego wzoru, a mianowicie na ugrupowanie CN na dole. Tak, to jest grupa cyjanowa, znana też jako nitrylowa. W trakcie podgrzewania tego związku ulega on rozkładowi z wytworzeniem HCN. Tak, to cyjanowodór, ten sam, który zabijał w komorach gazowych w Auschwitz. I właśnie to jest bardzo możliwą przyczyną problemów z układem oddechowym tych nieszczęsnych eksperymentatorów. Nie wiadomo, jak były ekstrahowane substancje służące do produkcji tych płynów. Na pewno była to produkcja niespecjalnie kontrolowana, skoro w liquidzie był przekroczony poziom tego fungicydu. Stosowanie go na plantacjach konopi podlega restrykcjom, ten problem jest już znany od jakiegoś czasu. Myślę, że niebawem napłyną nowe informacje w interesującej nas sprawie.
Jak więc widać, to nie chmurzenie samo w sobie jest szkodliwe, ale używanie jakichś niezbadanych liquidów. Oczywiście w mediach będzie dalej jazda na e-papierosy, ale to niespecjalnie dziwi. Dziennikarstwo powoli acz w sposób stały stacza się do poziomu Copy’ego & Paste’a. Szkoda.

 
11 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 23 sierpnia 2019 w ogólne

 

11 responses to “Co zaszkodziło amerykańskim waperom

 1. Marcin

  23 sierpnia 2019 at 13:15

  Od kilku dni w radiowej Trójce albo Radiu ZET zasłyszeć można we wiadomościach o badaniach (zdaje się że w Pensylwanii) nad potwierdzona szkodliwością e-fajek. Wskoczyłem od razu tutaj żeby sprawdzić odniesienie, będzie?

   
  • radekwwa

   29 sierpnia 2019 at 15:46

   Nie no wiadomo, że inhalacja chińskiej chemii to samo zdrowie. Pomijając ten fakt – notorycznie obserwuje bandy dzieciaków kupujących bez problemu sprzęt do epalenia. Mógłbym sie założyć, że są głównym źródłem utrzymania dla sklepów „vaperskich”. Wprowadzenie akcyzy ma tutaj zmniejszyć popularność tego zjawiska poprzez wzrost cen, bo dzieciak nie dysponuje wysoką siłą nabywczą. Poza tym nie rozumiem, dlaczego sprzedawanie używek małolatom ma odbywać się bezkarnie podczas gdy tradycyjny szlug obwarowany jest podatkami i przepisami ustawy o ochronie zdrowia? Obecnie widać światowy trend regulacji branży właśnie ze względu na jej popularność wśród dzieci, nie widze powodu dla którego takie nowelizacje miałyby ominąć Polskę

    
   • StaryChemik

    2 września 2019 at 20:17

    „Chińska chemia”? Od dobrych kilku lat liquidy na polskim rynku są produkowane w Polsce. To nie są lata 2007-9. Obserwujesz dzieciaki kupujące sprzęt? I jak na to reagujesz? Obojętność?
    Akcyza ma coś zmienić? Weź chłopie nie opowiadaj bzdur.
    „Sprzedawanie bezkarne”? Znowu spytam: co zrobiłeś z tą wiedzą? Co w ogóle wiesz o regulacji branży? Przecież e-fajki podlegają TAKIM SAMYM OGRANICZENIOM jak zwykłe.

     
   • Artur39

    10 września 2019 at 13:52

    Zapewniam Cię że można utrzymać sklep z e-fajkami nie sprzedając nawet jednego premixu ,ba nawet ustnika osobom poniżej 18 roku życia.Sam jestem dowodem sklep prowadzę już ósmy rok.Z 2 strony wiem że malo jest takich sklepów jak mój ,w większości uważają że przynajmniej zerówki czyli premixy mogą sprzedawać i to robią.

     
   • Aleksander Boguta

    24 września 2019 at 16:20

    Nieodmiennie śmieszą mnie ludzie, którzy razem ze spławikiem łykają polityczną propagandę, że podatki wprowadza się „z myślą o dzieciach”. Nie ma takiej głupoty, której niektórzy ludzie by nie zrobili, bo „to dla dzieci”.

    Czas na szybką konfrontację z rzeczywistością: palacze nie stanowią netto kosztu dla państwowego aparatu – wszystko to, co zużywają w służbie zdrowia oddają w niewypłaconych emeryturach. Z nawiązką. Akcyza nikotynowa pokrywa spokojnie wszystkie koszty ponoszone przez NFZ na leczenie wszelkich raków wszystkich obywateli (a pali ledwie 1/3). Celem wprowadzania akcyzy nie jest ograniczanie palenia, bo nikomu na nim tak naprawdę nie zależy. Nawet NGOsy nie cisną w tym kierunku za mocno, bo jak ludzie przestaną palić, to nie będzie sensu, żeby takie organizacje istniały.

    Nie ma znaczenia, jakie aromaty czy smaki są w liquidach, w żaden sposób nie wpływa to na palące dzieciaki. Część będzie palić, część nie będzie palić. Można tylko mieć nadzieję, że wybiorą E, żeby sobie w młodym wieku płuc nie skopać. Powodem palenia nie jest smak gumy kulki tylko szpan, a szpan uzasadnia różne koszty – w tym smak palonych opon przy paleniu fajek.

    Jedynym powodem rozmów na temat akcyzy są topiące się wpływy podatkowe i braki w kasie na kiełbasę. Politycy mają dzieci w tym samym miejscu co dorosłych – w dupie. Sięgają po nie tylko wtedy, kiedy trzeba potrząsnąć rodzicami, żeby sięgnąć obywatelom głębiej do kieszeni, a potem biedne dzieciaczki radośnie z powrotem lądują w szufladzie.

     
    • StaryChemik

     24 września 2019 at 17:37

     Zgadzam się w 100% z tą opinią. „Myślimy o dzieciach” to skrajna hipokryzja polityków.

      
  • Jakub

   2 września 2019 at 14:29

   https://www.medicalnewstoday.com/articles/326123.php coś takiego znalazłem na ten temat 😉 Może ktoś znalazł coś więcej. Podłączam się do pytania czy będzie komentarz w tej sprawie.

    
   • refurbished

    2 września 2019 at 19:37

    Ciekawe badanie. Co prawda 31 24-latków to niezbyt wielka próba, ale problem może leżeć gdzie indziej. Autorzy przypisują ograniczenie przekrwienia reaktywnego uszkodzeniu śródbłonka tętnic. Czy na pewno? Czy nie jest to raczej wynik rozluźnienia mięśniówki tętnic, spowodowanego przez niektóre substancje uwalniające się podczas niedokrwienia? Czy – i tu szukałbym odpowiedzi – nie mógłby to być to efekt stresu i centralizacji krążenia pod wpływem stresu? W końcu badani nigdy nie palili papierosów i nie używali e-papierosów. Nie wiemy, czy i w jaki sposób zostali przygotowani do badania, uprzedzeni np. że może to być szkodliwe. Nie podano również parametrów urządzeń do inhalacji, a przecież niewłaściwie używane mogą emitować sporo toksycznych substancji, dodatkowo częstując użytkownika przykrym smrodem (kolejne źródło stresu). Na pewno aerozol z e-papierosa to nie świeże, górskie powietrze.
    Obostrzenia w sprzedaży małolatom już są, wystarczy je egzekwować, niepotrzebne są dodatkowe restrykcje.
    Paliłem 25 żółtych cameli dziennie przez ponad 30 lat. Od 2012 roku przefiltrowałbym przez płuca prawie 1 kg smoły – ale zmieniłem formę nałogu, Ostatnia spirometria w normie dla wieku. Nie mam pytań.

     
    • marek

     13 września 2019 at 02:28

     w internecie można wyczytać, że dostawali dożylnie metyloprednizolon (120 mg – 500 mg na dobę) -wypisani zostali z prednizonem. Diagnoza ostre egzogenne lipidowe zapalenie płuc

      
 2. sleepycat

  21 września 2019 at 23:54

  Panie chemiku czy będzie jakaś analiza omawiająca, skąd sie mógł wziąć tłuszcz w makrofagach?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: