RSS

Anatomia manipulacji, czyli jeszcze trochę o audycji TVN24

08 List

Obejrzałem na spokojnie wczorajszą audycję (linki są w poprzednim wpisie) i myślę, że idealnie by pasowała do TVP. Ten sam styl straszenia, przekłamać i manipulacji. Program zaczyna się jak typowy horror, jakby nagle wybuchła epidemia Eboli. Wypowiedź Trumpa, obrazki z OIOM-ów w USA, czerwone napisy. „37 zgonów”, „czy e-papierosy zabijają?”. Klasyczna manipulacja faktami. Owszem, jest 37 zgonów, ale czy winne są e-papierosy czy to, co głupi ludzie do nich wlewają. To trochę tak, jakby po serii zgonów spowodowanych bimbrem zawierającym metanol pytać: czy szklanki zabijają? Otóż nie – to nie sprzęt zabija, tylko głupota ludzka i bezwzględność handlarzy lewymi liquidami. Potem jest straszenie THC, ale gwoli wyjaśnienia: THC jest tam w postaci oleju, otrzymywanego nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jak. Są sugestie, że olej ten może zawierać zbyt duże ilości pestycydów. Nikt przecież nie kontroluje tego czarnego rynku. W miarę rozsądnie mówi o tym Marcin Wrona, ale to jest kropelka w morzu.

Zastanawiająca jest wypowiedź pani psycholog o uzależnieniach. Według niej zastąpienie jednego nałogu innym to nie jest rozwiązanie. To samo mówi GIS w osobie pana Pinkasa. Obydwoje hołdują zasadzie „quit or die” (rzuć albo umrzyj) i kompletnie jest im obca idea „harm reduction” czyli ograniczenia szkód. A przejście z palenia tytoniu na chmurzenie to właśnie ograniczenie szkód. Inna alternatywa!

Jedziemy dalej: e-papierosy uzależniają jak zwykłe. I to nie jest półprawda, ale całe kłamstwo. Kilka razy pisałem na blogu o potencjale uzależniającym i wpływie na niego inhibitorów MAO. W liquidach nie ma inhibitorów, więc z definicji nie mogą tak samo uzależniać. Pinkas wspomina o liście do szkół – tam też było pełno manipulacji.

Pan dr Podgórski także mija się z prawdą, wspominając o tym, że „niektórzy badacze mówią, że e-papierosy są o 95% mniej szkodliwe niż zwykłe” i dezawuując ich, mówiąc, że są to badacze wybierani w szczególny sposób (czytaj: pracują za kasę od koncernów). Otóż nie, panie Podgórski. Ta liczba pada w oficjalnym RZĄDOWYM raporcie brytyjskim, który powstał po rzetelnej analizie setek publikacji z całego świata. A tak w ogóle to warto nieco się douczyć – tam nie ma żadnego polipropylenu, panie doktorze. Gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele.

Zwróćcie też uwagę na te wyskakujące tytuły artykułów o tym, że e-fajki są równie szkodliwe jak zwykłe, że powodują raka itp. Te kwestie próbuje prostować prof. Sobczak, ale jego wypowiedzi są często urywane w pół zdania. To też typowa manipulacja.

Następny jest pan Jankowski z WUM, mówiący o zwiększonym o 70% ryzyku zawału serca. To też wyniki z publikacji, która została rozjechana przez specjalistów. Ale co tam – przekaz idzie w świat, a lemingi to łykają. Podgórski mówi też, że mogą prowadzić do rozedmy, POChP i astmy. I znowu – badania kilkuletnie prof. Polosy mówią coś wręcz przeciwnego. Ale wiadomo, jeśli fakty nie zgadzają się z zaplanowaną tezą, tym gorzej dla faktów.

Reasumując – już dawno nie miałem okazji oglądać czegoś równie żałosnego. I naprawdę cieszę się, że nawet jeden fragment nagrania ze mną tam się nie ukazał. Strasznie to smutne, że telewizja mieniąca się niezależną produkuje tak marną propagandę. Nie wiem, komu na tym zależy, ale jedno jest pewne – radośni są zapewne przedstawiciele koncernów tytoniowych, bo to im napędzi klientów, którzy chwilowo zbłądzili na ścieżkę e-papierosową. Ktoś spyta: no a zdrowie? A kto będzie myślał o zdrowiu. Ważne, aby kasa się zgadzała.

 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 8 listopada 2019 w ogólne

 

Tagi: ,

10 responses to “Anatomia manipulacji, czyli jeszcze trochę o audycji TVN24

 1. Jeloń

  8 listopada 2019 at 10:11

  Telewizja zrobi wszystko aby ominąc fakty gdy można wzbudzić sensacje. Ja się dziwie, że nasi polscy producenci jeszcze nie wystosowali listu otwartego rządając przeprosin za kłamstwa i nierzetelność. Przecież każdy legalny zakład w Polsce działa nie tylko z wytycznymi UE, mają bibliografie i chemiografie procesu produkcji i udowodnią w każdym sądzie swoje racje. Na Esmoking Institude nie ma co liczyć bo oni od dawna są pod banderą British American Tobacco

   
 2. lukasz

  8 listopada 2019 at 11:04

  no i jak mogłeś stary chemiku nawet pomyśleć nad zakończeniem tworzenia tego bloga ? zgłaszam petycje myśle ze w imieniu większości z nas – z prośba o kontynuowanie twojej pracy (!)..

   
  • StaryChemik

   8 listopada 2019 at 11:38

   OK, to umawiamy się tak – kończę pisanie 3 miesiące po tym, jak ostatnie media przestaną kłamać na ten temat. Może być? 😉

    
   • dubbathony

    8 listopada 2019 at 16:55

    Powiem tyle. Witamy w XXI.

    Oczywistą rzeczą jest propaganda. Spójrz na wypowiedzi dotyczące praw do napraw. Jest tam jeden argument który jestem w stanie zaakceptować – że ułatwiło by to piractwo gier na konsole.

     
   • dubbathony

    8 listopada 2019 at 16:57

    Stary chemiku,

    Jeśli nie będzie żadnego kłamstwa. Jeśli wpiszę w google „papierosy vs elektroniczne papuerosy szkodliwość” itp. I nie znajde na puerwszej stronie propagandy, jeśli będę oglądał tv (poświęce się, nienawidze tv) przez 2 tygodnie, i nie znajde propagandy….

    Masz moją cichą zgodę żeby zamknąć projekt.

    MUSI być rzetelne źródło informacji, musi!

    Edukuj ludzi, w swoim polu, do puki to jest konieczne, dla dobra ogółu. Jeśli jesteś wierzący, wiesz że ci to wynagrodzą.

     
   • Rozchmurzona

    9 listopada 2019 at 20:56

    Może być Mirku. Też zakończę swój fanpaqe gdy uznam, że skończyła się fałszywa propaganda i kłamstwa na temat EIN. Ale na razie jesteśmy (chyba), potrzebni. Nie jesteś zmęczony tym faktem? Ja bardzo.

     
    • StaryChemik

     9 listopada 2019 at 22:16

     Ja już też, a do tego nie lubię jesieni. Ale trzeba czasem z siebie wykrzesać jeszcze trochę sił, prawda?

      
 3. zubik66

  8 listopada 2019 at 12:18

  Panie Mirku odpowiadając na pytanie oczywiście odpowiedź może być tylko jedna. Jak najbardziej My czytelnicy się zgadzamy 🙂 Nawet można skrócić ten czas do 3 dni.
  Minus jest taki, że na 99,99% życia Nam nie starczy na czytanie, a Panu na pisanie. Media będą kłamać i manipulować ludźmi do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej jak to mówił Jurek Owsiak.
  Tym samym życzę wytrwałości i bardzo dobrego zdrowia aby mógł się Pan wywiązać ze złożonej wobec Nas obietnicy.

   
 4. dawidd22

  10 listopada 2019 at 14:09

  jest szansa, że w aromatach (przy zwykłych liquidach) znajdę te szkodliwe substancje, czy raczej nie?

   
  • StaryChemik

   10 listopada 2019 at 23:35

   Zdecydowanie nie, jeśli to płyny kupowane legalnie.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: