RSS

Niespodzianka! Debiut nowej autorki! „Jeden miesiąc – krótki czas dla człowieka, wielki skok dla waperów”

18 List

Moi drodzy – nadeszła wiekopomna chwila, jak to było w klasycznym filmie. Dziś na łamach bloga debiutuje jako autorka „Rozchmurzona”, znana być może niektórym z Was choćby z Facebooka. Pisze o najświeższych, ważnych sprawach. I mam nadzieję, że od teraz Jej teksty będą tu gościć co jakiś czas. Oddaję głos. Uprzedzam, tekst jest dość długi, ale naprawdę warto się z nim zapoznać i rozpowszechniać.

Gdy przeczytałam o tym badaniu, serce mi zamarło. Wielki tytuł grzmiał : „Naukowcy ostrzegają, że vaping może być bardziej szkodliwy dla serca niż palenie”. Oczywiście od razu je wyszukałam. Badanie niemieckich kardiologów pojawiło się 13 listopada na stronie European Heart Journal (czasopismo w ramach European Society of Cardiology). Wnioski: vaping uszkadza mózg, serce, naczynia krwionośne i płuca. Zabrzmiało groźnie, prawda?
Münzel – główny autor badania, na koniec stwierdził że „konieczne są agresywne kroki w celu ograniczenia używania papierosów elektronicznych”. „Nie możemy pozwolić, aby całe pokolenie uzależniło się od nikotyny”, i – jak to ktoś nazwał – w tym celu postanowił agresywnie wyrządzić krzywdę wielu myszom.
Badanie na szczęście wywołało reakcję ekspertów.
Profesor Peter Hajek, Director of the Tobacco Dependence Research Unit, Queen Mary University of London skomentował: „Autorzy wykryli dwie rzeczy:
U palaczy- nikotyna z e-papierosów ma działanie pobudzające, obserwowane również po wypiciu kawy, które samo w sobie nie stanowi zagrożenia.
U myszy- akroleina, substancja chemiczna, która może być wytworzona podczas smażenia liquidu, miała bardzo szkodliwe działanie. Nie dotyczy to jednak ludzi, ponieważ ta substancja chemiczna wywołuje smak, którego nie są w stanie znieść. U vaperów poziom akroleiny jest podobny jak u osób niepalących i znacznie niższy niż u palaczy”.
Dr Gavin Sandercock z University of Essex, Reader in Clinical Physiology (Cardiology) and Director of Research skomentował: „Badanie przeprowadzono na myszach i 20 palaczach. Eksperyment z myszami jest bardzo złożony i nie uważam go za przekonujący. W przypadku ludzi, byłych palaczy, trudno jest określić w jakim stopniu efekt badania jest spowodowany szkodami jakie wywołało palenie. Poza tym są to krótkotrwałe zmiany, o których wiemy że mają miejsce, gdy nikotyna dostanie się do organizmu i nie są one wynikiem tylko vapingu, ale także użycia plastrów, lub gum z nikotyną.
„Autorzy opisują, w jaki sposób mierzyli przepływ krwi i sztywność tętnic u 20 obecnych palaczy przed i po vaporyzacji e-papierosa. Ale wiemy też – to fakt- że palenie papierosów powoduje dysfunkcję śródbłonka. Zmiany opisane tutaj po vapingu są krótkotrwałe, niewielkie, niekoniecznie same w sobie wskazują na zły stan zdrowia i mogą być bardzo różne u osób niepalących lub nawet zwykłych vaperów w porównaniu z tą niewielką próbą palaczy. Nie możemy więc stwierdzić ile z tych efektów wynikało z faktu, że ci ludzie byli palaczami.”
„Autorzy twierdzą, że „Nasze dane mogą wskazywać, że e-papierosy nie stanowią zdrowej alternatywy dla tradycyjnych papierosów, a ich postrzegane „bezpieczeństwo” nie jest uzasadnione”- ale ten argument nie odnosi się do względnego ”bezpieczeństwa” vapingu w stosunku do papierosów. Papierosy zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci o około jedną trzecią, a jak dotąd nie ma faktycznych dowodów na to, że e-papierosy stanowią zagrożenie dla zdrowia. Z pewnością nie ma dowodów na to, że są gorsze lub tak złe jak papierosy.”
Kontynuuje: „Autorzy twierdzą, że„ epidemia e-papierosów w USA i Europie, szczególnie wśród naszej młodzieży, powoduje ogromne pokolenie osób uzależnionych od nikotyny ”- nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Według CDC w zeszłym roku wskaźnik palenia spadł do rekordowo niskiego poziomu 14% w Stanach Zjednoczonych, a wykresy z WHO1 pokazują, jak bardzo spadło palenie w Niemczech (gdzie miało miejsce to badanie) i w całej Europie, co nie potwierdza sugestii, że wzrasta uzależnienia od nikotyny”.
Dr Farsalinos także skomentował to badanie na swoim blogu:
„Zastosowana metodologia i ustalenia nie mają żadnej wartości prognostycznej! Nie dostarczają dowodów na to, że ryzyko przyszłej choroby serca jest zwiększone (lub zmniejszone). Powód jest prosty: markery te NIGDY nie były używane jako wskaźniki prognostyczne mierzone po ostrej dawce (w tym przypadku nikotyny). W rzeczywistości wytyczne dotyczące pomiaru tych markerów nakazują unikanie stymulantów, takich jak kofeina, nikotyna i alkohol (a nawet żywność) na kilka godzin przed pomiarami. Charakterystyczne jest to, że nikotynowe terapie zastępcze i kofeina mają takie same bezpośrednie działanie na funkcje naczyniowe jak nikotyna, ale nie stanowią żadnego ryzyka rozwoju chorób serca.”
Ufff, i to by było na tyle o tym badaniu. Mam nadzieję, że odetchnęliście z ulgą.

A ja mam dla Was niespodziankę, czyli kolejne badanie, które pojawiło się zaraz po tym poprzednim i z tym koniecznie musicie się zapoznać!
To największe, jak dotąd, badanie kliniczne opublikowane w Journal of American College of Cardiology (JACC), które dowiodło, że już miesiąc po przejściu z palenia na vaping zmniejsza się ryzyko chorób naczyniowych. W badaniu VESUVIUS wzięło udział 114 dorosłych palaczy z Wielkiej Brytanii, którzy palili co najmniej 15 papierosów dziennie przez co najmniej dwa lata i nie mieli zdiagnozowanej choroby sercowo-naczyniowej. Czterdziestu pacjentów kontynuowało palenie papierosów, 37 przeszło na e-papierosy z nikotyną, a 37 na e-papierosy bez niej. Naukowcy zmierzyli zmiany w funkcjach naczyń krwionośnych (ich sztywność i to jak się otwierają) – najwcześniej wykrywalną zmianę w chorobach sercowo-naczyniowych – za pomocą testu zwanego rozszerzeniem za pośrednictwem przepływu (FMD). Bez wdawania się w medyczne szczegóły udowodnili, że grupy, które korzystały z e-papierosów, odnotowały poprawę funkcji naczyniowych o 1,49 punktu procentowego w porównaniu z tymi, którzy kontynuowali palenie i ten wynik osiągnęli w ciągu jednego miesiąca! Oddzielna metaanaliza wykazała, że każdy 1% poprawy funkcji naczyń krwionośnych, w dłuższej perspektywie, daje 13% mniej chorób sercowo-naczyniowych.
Aby zrozumieć te wskaźniki naukowcy podają, że zdrowy i niepalący człowiek ma średni wynik FMD na poziomie 7,7%. Przewlekli palacze, którzy przeszli na wapowanie z nikotyną, zauważyli wzrost FMD o około jedną piątą z 5,5% do 6,7% w ciągu miesiąca.

Jacob George – profesor medycyny, specjalista układu sercowo-naczyniowego, który prowadził badanie, powiedział:
„Nie należy e-papierosów postrzegać jako nieszkodliwe urządzenia dla osób niepalących lub młodzieży. Jednak w przypadku przewlekłych palaczy tytoniu nastąpiła znacząca poprawa funkcji naczyniowych w ciągu miesiąca od przejścia z papierosa tytoniowego na e-papierosa. ”

Profesor Jeremy Pearson, zastępca dyrektora medycznego w British Heart Foundation, które sfinansowało to badanie, zwrócił uwagę, że długotrwałe palenie tytoniu mogło zmienić strukturę naczyń, które być może nigdy nie wrócą do normy, ale tego jeszcze nie ustalono.
Dr Farsalinos nazwał to badanie przełomowym.
„Badanie opublikowane w Journal of American College of Cardiology (JACC) dostarcza palaczom, którym udało się rzucić palenie za pomocą e-papierosów, fantastyczną wiadomość. Poprawę czynności naczyń zaobserwowano już w 1 miesiąc po dokonaniu zmiany. Podobne wyniki zaobserwowano u osób stosujących e-papierosy zawierające nikotynę i wolne od nikotyny, obalając powszechny mit, że nikotyna znacząco przyczynia się do ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Co dodatkowo jest godne uwagi, zaobserwowano poprawę czynności naczyń nawet u osób, które nie rzuciły całkowicie palenia, ale je znacznie zmniejszyły. Jest to kolejna ważna informacja.
W badaniu mierzono sztywność tętnic i funkcję śródbłonka, które są markerami o istotnym znaczeniu prognostycznym. Upraszczając: zwiększona sztywność tętnic i ograniczenie czynności (czyli działania) śródbłonka to potwierdzone czynniki prognozujące zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia w przyszłości.
Naukowcy powinni rozważyć zmianę swego podejścia do e-papierosów i zachęcać palaczy, którzy nie mogą lub nie chcą rzucić palenia za pomocą zatwierdzonych leków, do wypróbowania e-papierosów w walce za nałogiem. Oprócz korzyści w zmniejszaniu ryzyka raka, mamy teraz ważne badanie wykazujące poprawę funkcji naczyniowych w bardzo krótkim czasie, co przekłada się na niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zastanawiam się, jaka będzie reakcja społeczności naukowej po tym badaniu.”

No właśnie, reakcje ekspertów. Już są i to jakie!

Prof. Peter Hajek powiedział:
„Pojawił się szereg obaw dotyczących wpływu vapingu na układ sercowo-naczyniowy. Opierały się one zwykle na wlewaniu liquidu do komórek na płytkach Petriego, zatruciu myszy ogromnymi dawkami chemikaliów, które nie mają związku z vapowaniem u ludzi, lub błędnej interpretacji ostrych stymulujących efektów vapowania, które są podobne do skutków picia kawy jako zagrożenia dla zdrowia”.
„Wreszcie, oto randomizowane badanie na ludziach, które dostarcza pewne istotne dane. Palacze, którzy przeszli na vapowanie, odczuwają znaczące korzyści sercowo-naczyniowe – lub, mówiąc dokładniej, unikają sercowo-naczyniowego ryzyka palenia. Co ważne, korzyści są takie same w przypadku e-papierosów z nikotyną jak i bez nich.
„Przejście na vaping eliminuje praktycznie dalsze ryzyko raka związane z kontynuowaniem palenia…….. i mam nadzieję, że zachęci więcej palaczy, którzy nie mogą lub nie chcą zaprzestać palenia, aby przeszli na znacznie mniej ryzykowną alternatywę. ”

Dr Jamie Hartmann-Boyce, senior researcher in Health Behaviours and Managing Editor of the Cochrane Tobacco Addiction Group, University of Oxford powiedziała:
„To ważne i dobrze przeprowadzone badanie, które pokazuje poprawę stanu naczyń krwionośnych miesiąc po przejściu z palenia na vapowanie. Co ważne, poprawę zaobserwowano niezależnie od tego, czy ludzie używają papierosy elektroniczne z nikotyną, czy bez nikotyny.
Jego wyniki potwierdzają, że vapowanie jest znacznie bezpieczniejsze niż palenie.”

Moi drodzy, jak widzicie w odstępie kilku dni pojawiły się dwa badania, które dały krańcowo różne wyniki. W obu przypadkach przeprowadzili je naukowcy. Dziwne? Jasne. Okazuje się, że błędna metodologia, a śmiem powiedzieć, że w przypadku niemieckich naukowców dążenie za wszelką cenę do znalezienia dowodów na założoną tezę, a tak rozumiem wypowiedź autora, że „konieczne są agresywne kroki w celu ograniczenia używania papierosów elektronicznych” i które nie miało nic wspólnego z rzetelnością, dały wiadomy wynik. Na szczęście są naukowcy, którzy zareagowali w porę. Wielkie podziękowania dla nich.

No i mamy małe światełko w tunelu. Trump prawdopodobnie uległ naciskom amerykańskich vaperów i wygląda na to, że nie jest już tak pewny, czy warto wprowadzić zakaz na liquidy smakowe. Na razie zapanowała cisza w tym temacie, choć miały zapaść szybkie decyzje. Czy powstrzyma to poszczególne stany przed zakazem? Na razie nie jest dobrze. W Massachusetts 13 listopada Izba Reprezentantów głosami 127 do 31 zatwierdziła ustawę, która zakazuje aromatyzowanych papierosów elektronicznych, nakłada 75-procentowy podatek akcyzowy na „elektroniczne systemy dostarczania nikotyny” (w tym także płyny elektroniczne i urządzenia) oraz zezwala na konfiskatę samochodów prowadzonych przez złapanych, z nieopodatkowanymi produktami, vaperów. W przyszłym tygodniu senat ma się tym zająć. Jak widzicie, nie patyczkują się i walą z grubej rury w vaperów dla których szykują się ciężkie czasy. Czy przetrwają i jak to się skończy? Nie wiem, ale dla mnie to już nie nagonka na EIN, ale bezwzględne działania, które zabierają ludziom wolność i prawo wyboru, a także kolejny ukłon w stronę koncernów tytoniowych i farmaceutycznych.
Na koniec, dla relaksu po tych wszystkich wiadomościach, dam Wam link do utworu, który słuchałam pisząc ten post. Zwróćcie uwagę, że w świetle badania niemieckich kardiologów, David Garrett powinien paść na zawał z powodu scenicznych chmurek z glikolu, a on nie tylko przeżył, ale pięknie zagrał.😂

© by Rozchmurzona

 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 18 listopada 2019 w ogólne

 

Tagi: ,

5 responses to “Niespodzianka! Debiut nowej autorki! „Jeden miesiąc – krótki czas dla człowieka, wielki skok dla waperów”

 1. Tomba

  18 listopada 2019 at 20:36

  Gratulacje – piękny debiut. Z przyjemnością się czyta. Czekamy na więcej tekstów.

   
 2. Marek Mareckimt

  19 listopada 2019 at 15:33

  Rozchmurzona, świetny wpis, gratulacje! Wpis budujący psychicznie dla tych co wapują, choć z dozą trwogi, co może zrobić lobby, któremu kasa ucieka sprzed nosa. Czasem odnoszę wrażenie, że wszyscy czerpiący zyski ze sprzedaży papierosów zachowują się na hasło „e-papieros, vaping” niczym szefowie karteli narkotykowych, którym ktoś podprowadził kolejny transport towaru. Ale kartele są choć szczere, nie ubarwiają tego co robią. Zaś lobby tytoniowe pod płaszczykiem dbania o zdrowie społeczeństwa, młodzieży i grom wie kogo, zamawia nieuczciwe badania, kupuje naukowców by ratować biznes. Obrzydliwi hipokryci!

   
  • Tomba

   19 listopada 2019 at 19:00

   Dobrze gada Marecki 🙂

    
 3. gieszu

  19 listopada 2019 at 17:23

  Tymczasem, nasz kochany miłościwie panujący postkomunistyczny rząd chce, aby od stycznia 2020 istniała również akcyza na same epapierosy….stawka 55 groszy tylko pytanie jak liczona i od czego.

   
 4. Harry Kim

  30 listopada 2019 at 01:01

  Jedyna nadzieja właśnie w takich osobach, takich ludziach jak Stary Chemik czy Rozchmurzona, którzy maja cierpliwość i zapał do tego co robią.
  Świetny artykuł.

  Pozdrawiam

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: