RSS

PILNE! Nie wkładajcie łap do naszych kieszeni!

20 List

Jeszcze niedawno przedstawiciele rządu zapewniali, że akcyza na produkty związane z e-papierosami do czerwca 2020 nie zostanie wprowadzona. Budżet nagle przestał się dopinać, wybory już za nami, więc można kosić. Dziś ujawniono, że od stycznia 2020 podwyżkę akcyzy odczują nie tylko kupujący alkohol oraz wszelkie wyroby tytoniowe, ale także my, użytkownicy e-papierosów. Widać, że władza za nic ma stare powiedzenie pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać). I nie ma takiej podłości, której nie zrobią, aby sięgnąć do naszych kieszeni, aby potem się chwalić, że PiS dał, Morawiecki wypłaci itp. W pierwotnym projekcie, który wczoraj poszedł do komisji sejmowych tej akcyzy nie było – ma być zgłoszona jako poprawka i dopchnięta kolanem, jak to miało miejsce już wielokrotnie w poprzedniej kadencji.
Przypominam, że projektowana akcyza ma dotyczyć nie tylko baz i liquidów nikotynowych. Podatkiem ma być objęte WSZYSTKO! Bazy, liquidy, gliceryna, glikol, [EDIT 20.11. godz. 22.12 – sprzęt jednak nie wchodzi.] e-fajki, atomizery, baterie, ładowarki. Po prostu wszystko.
A ja sobie niespecjalnie wyobrażam, żeby producenci i sprzedawcy zdążyli na czas. Najpierw muszą być banderole, potem trzeba ja nakleić w odpowiedni sposób na produkty i dopiero taki towar może trafić na półki. Oczywiście rząd może to spokojnie mieć w nosie, to nie ich cyrk i nie ich małpy. Ja wiem jedno – kolejny raz władza robi nas wszystkich w konia. Pamiętajmy o tym.

 
28 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 20 listopada 2019 w ogólne

 

Tagi: , ,

28 responses to “PILNE! Nie wkładajcie łap do naszych kieszeni!

 1. tom336

  20 listopada 2019 at 16:08

  Nic nowego. Współczuję importerom i właścicielom sklepów, rząd oficjalnie chce zrobić z Was wszystkich bezrobotnych. Chyba, że od stycznia będziecie sprzedawać olejki do aromaterapii i części do latarek bojowych. Przecież żaden z producentów glikolu i gliceryny nie pozwoli na oakcyzowanie tych składników więc na 1000% w nowych MSDS będzie zapis, że zabronione jest dodawanie do LQ. Nikt więc nie wyprodukuje nawet grama premiksu z lub bez nikotyny. Cóż 1.1.2020 będzie dla wielu osób najgorszym dniem dekady (poza ESW tu już szampana otwierają)

   
 2. ravenus

  20 listopada 2019 at 16:12

  Stary Chemiku będzie jednak od lipca ale masz rację, że akcyzą objęte będzie wszystko – jestem w branży i mam dostęp do ludzi z 2 komisji które współpracowały z tym nieudolnym rządem, żeby to jakoś możliwie najlepiej dla nas przeprowadzić. Nie udało się. Pół roku mamy jeszcze spokoju potem 55 groszy na mililitrze i co najzabawniejsze na sprzęcie też, tylko pytanie jak to mają liczyć czy od cm, czy od gramów czy do każdego sprzętu po prostu 55 groszy tego nie wiem

   
  • StaryChemik

   20 listopada 2019 at 18:18

   Obawiam się, że chodzi właśnie o styczeń, jak piszą w mediach.

    
   • Ravenus

    20 listopada 2019 at 20:43

    Mają dać sprostowanie na dniach. 55 groszy od lipca za mililitr. Co do urządzeń nie było o tym jasno powiedziane, był taki pomysł ale podobno upadł. Dwa stowarzyszenia działają w naszej sprawie, jest szansa na zmniejszenie akcyzy na zerówki ale nikła. Natomiast akcyza na nikotynę pewna. Nie ma gotowych składów podatkowych, zasad banderolowania, nie jest realne w miesiąc danie wytycznych a co dopiero przygotowanie. Wytycznych jak twierdzą hurtownie nie ma do tej pory mimo próśb. Lipiec jest nadal aktualny i pewny, styczeń był plotką zresztą niedługo będzie informacja to zweryfikujesz

     
    • StaryChemik

     20 listopada 2019 at 22:11

     Nie od lipca, ale od stycznia niestety. Tu masz dziesijszy druk sejmowy:

     Click to access 24.pdf

      
     • Marek

      20 listopada 2019 at 22:41

      W uzasadnieniu na stronie 4 pisze że od 1.07.2020

      „Wyłączenie obejmuje także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca
      czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną
      stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r.”

      Click to access 15.pdf

       
      • StaryChemik

       20 listopada 2019 at 23:05

       Ja bym jednak nieco poczekał, bo w tym fragmencie mowa o papierosach elektronicznych (czyli jak rozumiem – o sprzęcie), a w samym projekcie mowa jest wprost o płynie do papierosów.

        
       • gieszu

        21 listopada 2019 at 02:21

        Mirku – po prostu nie dodali nazwy „płyn”. Stawka zerowa trwa i kończy się 30 czerwca 2020 roku a od 1 lipca 2020 zaczyna się stawka 55 groszy za 1 ml płynu. Jest podane płynu więc pewnie zarówno nikotynowego jak i beznikotynowego, bazy, liquidu jak i premixu. O urządzeniach nie ma mowy. Ta akcyza jest absurdem ale akcyzowanie elektroniki czy plastikowego ustnika zakrawa już o Monty Pytona. Nie jest realne żeby akcyza była 1 stycznia bo nawet nie ma wytycznych, składów, banderoli – niczego. Rozmawiałem dziś z edymem, chiciem, ismokingiem i jeszcze paroma przedstawicielami handlowymi i każdy potwierdza – 1 lipca 2020, 55 groszy, wszystkie płyny z wyłączeniem aromatów, brak akcyzowania urządzeń i akcesoriów, trwa walka o zmniejszenie stawki na beznikotynowe.

         
        • StaryChemik

         21 listopada 2019 at 08:25

         Zapewne pamiętasz „lub czasopisma”. Ja tej władzy nie wierzę za grosz. Piszesz, że akcyzowanie elektroniki to Monty Python – ale np. karty do gry są akcyzowane.
         Obyś miał rację.

          
         • Gieszu

          21 listopada 2019 at 10:38

          Rozumiem obawy i też nie ufam tej bandzie sukinsynów ale tak jak zacytował Marek, akcyza jest wyłączona z realizacji czynnej do 1 lipca. Karty do gry włożono pod ustawę hazardową za Tuska jeszcze, to trochę coś innego jednak ale rozumiem tok myślenia 🙂

           
 3. Jędrek

  20 listopada 2019 at 16:40

  Również mogę potwierdzić słowa ravenusa- akcyza będzie od 1 lipca 2020 obowiązywała w kwocie 55 groszy za ml. Co do sprzętu to jeszcze nie jest dogadane, tutaj nie ma jasnej informacji. Trzeba będzie się mentalnie przestawić: było 7 razy taniej niż fajki, będzie tylko 3 razy taniej. Ale to dalej na szczęście taniej. A za 4 lata ładnie podziękować naszym cudownym rządzącym za dokręcenie śruby, chociaż ja tam akurat dziękuje im co wybory

   
 4. guli

  20 listopada 2019 at 17:03

  Nie mogą dać akcyzy na elektronikę czy kawałek metalu ludzie kochani. Tu jest ewidentny błąd przy przekazaniu informacji. Co do 55 groszy za ml to się zgodzę bo to jest potwierdzone. Swoją drogą: wódka o 1,60 w górę niezależnie od pojemności ale już w przypadku liquidów za ml to jest chore. Mam nadzieje, że ziomkom ze stowarzyszenia uda się jeszcze ugrać chociaż obniżkę na beznikotynowych bo to jest skandal, żeby beznikotynowe płyny miały akcyzę. Morawiecki oby ci ręka uschła za podpisanie tego ścierwa

   
  • StaryChemik

   20 listopada 2019 at 18:18

   A niby dlaczego nie mogą? Skoro np. karty do gry są opodatkowane…

    
 5. jarkacz

  21 listopada 2019 at 11:11

  Oj, naiwni jesteście tutaj ludzie…
  „Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy”.
  Ambitny plan Morawieckiego zakłada brak deficytu w 2020 r. co przy obecnym poziomie rozdawnictwa socjalnego, wydatków publicznych i ciągłym zwiększaniu biurokracji obliguje rząd do pozyskiwania dodatkowych środków finansowych.
  W przypadku e-papierosów mamy dla PiSu sytuacje win-win. Za jednym zamachem zlikwidują rynkową konkurencję branży nikotynowej i jednocześnie pozyskają dodatkowe środki do realizacji programów socjalnych.
  Nie po to BAT zainwestowało ciężkie miliony w przejęcie ESW, żeby teraz polska legislatura ociągała się z forsowaniem korzystnych ustaw. Ich punkty już są praktycznie przebranżowione na sprzedaż podgrzewanego tytoniu i najwyższa pora zwiększyć zyski.
  Jaka przyszłość czeka palaczy elektryków ? A no, należy spodziewać się, że raz narzucona akcyza będzie podlegała notorycznym podwyżkom, adekwatnie do reszty produktów nikotynowych.
  Czy akcyza obejmie sprzęt ? Moim zdaniem jak najbardziej. Czy akcyza na płyn wejdzie już od stycznia ? Jak wyżej. Przypominam, że akcyza miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Te dodatkowe 1,5 roku branża dostała na dostosowanie się do nowych warunków podatkowych. Kogo obchodzi, że do tej pory nie powstały składy podatkowe, zamówienia na banderole, zabezpieczenia gotówkowe itp ? El Dorado się kończy tu i teraz.
  Ta sytuacja oczywiście najbardziej dotknie podmioty gospodarcze, epalacze przejdą do szarej strefy, której wzrost w myśl nowelizacji ustawy jest nieunikniony.

   
  • Ravenus

   21 listopada 2019 at 13:46

   Ale tu nie chodzi o naiwność ale o zapis prawny. Tak jak pisałem, mam kontakt z ludźmi, którzy zajmują się negocjacją z rządem w tej właśnie sprawie. Akcyza obowiązuje w kwocie 0 zł a od 1 lipca przeskoczy na 55 groszy za ml. Nie obejmie ona ani sprzętu ani aromatów. Natomiast dwa stowarzyszenia walczą o obniżenie kwoty akcyzowej na beznikotynowe ale będzie o to bardzo trudno. Wyjęte od 1 stycznia z podatku akcyzowego na tytoń, alkohol są liquidy które mają być objęte akcyzą czynną właśnie wraz z końcem czerwca. Musicie zrozumieć, że choć ten rząd to złodzieje i sukinsyny to zdają sobie sprawę, że nie jest możliwe w miesiąc przygotować składów podatkowych, banderoli, sposobu banderolowania butelek itp. Do tej pory żadna hurtownia i żaden producent nie dostali nawet wytycznych. A jeśli akcyza weszłaby od 1 stycznia to branża stoi i umiera bo nie będzie można legalnie sprzedać płynu bez banderoli które nie będą jeszcze istnieć. Owszem akcyza w tej kwocie jest horrendalna, będzie cholernie ciężko przestawić ludzi, że do tej pory wydawali 1/8 tego co płacili miesięcznie za papierosy a teraz wydadzą tylko 1/3 ale to dalej będzie trzykrotnie tańszy biznes niż papierosy. Jakoś to będzie, jak zawsze. Gdy znikały bazy nikotynowe też myśleliśmy, że teraz przy nowoczesnych modach nie będzie już opłacało się biznesu prowadzić to powstały premixy i shooty. I tym razem trzeba będzie sobie dać radę. Na dniach oficjalnie będzie to podane do wiadomości publicznej.

    
  • daniel30

   21 listopada 2019 at 14:02

   Prawdą jest że o akcyzie wiemy od dawna i kilkukrotnie była przesuwana w czasie .

    
 6. user

  21 listopada 2019 at 13:36

  Ustawa uderzy przede wszystkim w Vapeshopy – zapewne większość z nich w krótkim czasie zlikwiduje swoją działalność. Natomiast rozkwitnie handel w internecie, bo nic nie stoi na przeszkodzie założyć firmę, np. w Wielkiej Brytanii i sygnować stronę sprzedającą adresem brytyjskim – magazyn i wysyłka może być w Polsce, bo jak rozumiem przechowywanie premixów na terenie Polski będzie nadal bez akcyzy legalne? Nie można tylko sprzedawać na terenie Polski.

   
  • Maniu

   21 listopada 2019 at 13:52

   Wiesz to zależy – po tylu latach ludzie patrzą na dwie rzeczy w tej branży: cena i wartości zdrowotne. W porównaniu z fajkami nawet z akcyzą wapowanie i tak będzie bardziej opłacalne niż palenie papierosów. Kwestia tylko tego, że trzeba będzie się przestawić z tego, że płaciło się praktycznie grosze na dużo większy koszt – ale dalej sporo tańszy. Miesięcznie wapuje około 240 ml bazy. Kosztuje mnie ona w chwili obecnej 20 zł za 200 ml i 20 zł za 4 shooty (wapuje 3 mg). Czyli za 40 zł miałem miesiąc wapowania. Po akcyzie będzie to 40 + 120 zł + vat więc jakieś 180 zł. Ale to dalej mniej niż połowa tego, co wydałbym za paczkę dziennie. Więc z jednej strony wzrost straszny i naprawdę życzę odpadnięcia ręki każdemu posłowi który za tym głosował ale z drugiej 180 zł a 420 to dalej różnica i to spora

    
   • user

    21 listopada 2019 at 15:23

    Samą bazę, to możesz sobie zrobić samodzielnie, mieszając glikol z gliceryną. Na te składniki sprzedawane oddzielnie chyba nie będzie akcyzy. Przecież są masowo stosowane w wielu branżach innych niż epapierosy.

     
 7. daniel30

  21 listopada 2019 at 13:46

  Chciałbym jednoznacznie zdementować treść tego artykułu.Do 30 czerwca stawka akcyzy jest zerowa i tu się nic nie zmienia.Zmienia się owszem stawka podatku ale od 1 lipca.

   
 8. Pancernik76

  21 listopada 2019 at 21:51

   
 9. Marek

  21 listopada 2019 at 22:12

  Czy to nie ta sama nikotyna jest dodawana do popularnych tabletek na rzucenie palenia? Czy ona też zostanie opodatkowana?

   
 10. nonak23

  22 listopada 2019 at 12:42

   
 11. Starzec

  22 listopada 2019 at 16:15

   
  • Starzec

   22 listopada 2019 at 17:52

   Nowelizacja ustawy ma obowiązywać od 1 stycznia 2020r.
   w art. 99b ust. 4 otrzymuje brzmienie:
   „4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,55 zł za każdy mililitr.”;

   Art.2.
   1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
   35) płyn do papierosów elektronicznych – roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę;

   Nowelizacja nie zmienia terminu:
   Art.2. Do dnia 30 czerwca 2020r. zamiast stawek akcyzy, o których mowa wart.99b ust.4 i art.99c ust.4 ustawy zmienianej w art.1, do wyrobów akcyzowych określonych w tych przepisach stosuje się zerową stawkę akcyzy.

    
 12. Qba

  9 grudnia 2019 at 17:31

  Powinna powstać społeczna grupa nacisku – jakieś petycje, protesty, demonstracje itp… Tak wiem, że to pewnie nic nie da, ale może warto spróbować?

   
 13. SlaVa

  11 grudnia 2019 at 07:26

  Zastanawia mnie dlaczego heetsy czy glo nie mają akcyzy?
  Przecież to jest tytoń, a on z założenia powinien być objęty PODATKIEM akcyzowym.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: