RSS

WAŻNE! E-papierosy zabijają w Polsce?

26 List

W związku z wczorajszymi informacjami medialnymi dotyczącymi konferencji o e-papierosach, chcę tutaj rozjaśnić kilka spraw. Główny Inspektor Sanitarny, pan dr hab. Jarosław Pinkas raczył był wspomnieć o dwóch przypadkach śmierci, które w Polsce spowodowało używanie e-papierosów. Postanowiłem na szybko prześledzić źródła. Okazuje się, że wniosek o tym, że e-papierosy zabijają (takie poleciały tytuły w mediach) został wyciągnięty na podstawie jednej polskiej publikacji, zamieszczonej w czasopiśmie Drug Testing and Analysis. Zajrzałem do jej streszczenia (całość spróbuję zdobyć jak najszybciej) i podzielę się z Wami informacjami, które można tam wyczytać.
W publikacji opisano badania dwóch przypadków śmiertelnych, dotyczących młodych ludzi, których zwłoki znaleziono w domach (osobno). W obu przypadkach analizowano obecność w organizmie pochodnej fentanylu, znanej pod skrótem 4-FBF. Co to takiego? Jest to związek z grupy opioidów, będący tzw. dopalaczem (ang. designer drug). Z informacji, które posiadam wynika, że ta akurat pochodna przypełzła do nas z Estonii już kilkanaście lat temu. Nie będę tu pisał więcej, bo to osobny temat, którym się niebawem zajmę. Wróćmy do tych dwojga nieszczęśników. W przypadku mężczyzny znaleziono w domu proszek, zawierający 4_FBF, jak też liquid zawierający wspomniany opioid (stężenie substancji czynnej 35 mg/ml). Podkreślono, że 4-FBF pochodził z nielegalnego rynku narkotyków. Nie ma ani słowa o tym, że śmierć była spowodowana właśnie używaniem e-papierosa. Warto dodać, że mężczyzna został zidentyfikowany jako narkoman. O drugim przypadku wiadomo mniej, choć i tutaj dziewczyna została określona jako ktoś, kto używał wcześniej nowych substancji psychoaktywnych (czytaj: dopalaczy) oraz narkotyków. Tu również nie ma ani słowa o e-papierosach. Co więcej, autorzy publikacji piszą wprost, że są to prawdopodobnie pierwsze dwa przypadki śmierci spowodowanej przez 4-FBF, nie wspominając nic o używaniu e-papierosów.
Co wiec wiemy na pewno? Ano tyle, że obie ofiary miały w tkankach fentanyl. Nie wiadomo jaką drogą sobie go podały, a przesłuchać ich już się nie da. Samo to, że na miejscu znaleziono liquid, czy nawet e-papierosa nie dowodzi niczego. W wielu domach możemy znaleźć strzykawki i igły, ale nikt chyba nie wyciągnie wniosku, że mieszkają tam narkomani.
Tak więc mamy dwoje narkomanów, a co najmniej eksperymentatorów, którzy zabili się przy pomocy nielegalnych substancji. Ekstrapolacja tego na e-papierosy jako takie jest zwykłym nadużyciem. Warto też zauważyć, że publikacja pochodzi z 2017 roku – ciekawe dlaczego inspekcja sanitarna dwa lata temu nie alarmowała? Czekali aż dwa lata(!) na odpowiedni czas, tzn. na moment, gdy państwo wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów? Nie dla siebie pytam, tylko dla zapłakanych kuzynek.
Na koniec jeszcze raz powtórzę to, co mówię od lat: e-papierosy nie są zabawką. Służą tylko dorosłym palaczom tytoniu, którzy chcą porzucić zgubny nałóg. Każdy, kto sprzedaje płyny nieletnim popełnia przestępstwo. Każdy, kto dodaje do liquidów substancje do tego nie przeznaczone ryzykuje własnym zdrowiem i życiem.

 
11 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 26 listopada 2019 w ogólne

 

Tagi: , , ,

11 responses to “WAŻNE! E-papierosy zabijają w Polsce?

 1. Rob_cig

  26 listopada 2019 at 11:52

  Każdy, kto sprzedaje płyny nieletnim popełnia przestępstwo. Każdy, kto eksperymentuje dodając do liquidów substancje zakazane – ryzykuje własne życie.

   
 2. refurbished

  26 listopada 2019 at 20:08

  Każdy, kto dodaje do liquidów
  substancje do tego nie przeznaczone
  ryzykuje własnym zdrowiem i życiem.

   
  • StaryChemik

   28 listopada 2019 at 07:33

   Tak, to jest lepsze sformułowanie. Ukradnę je bezczelnie. 😉

    
 3. ponczo

  28 listopada 2019 at 12:50

  Ostatnio pewnej pani tłumaczyłem to samo. Kupuje ode mnie od lat, usłyszała te zmanipulowane brednie i boi się dalej wapować. Odpowiedziałem jej czy jakbym handlował sernikami i do jednego z serników dodam metaamfetaminę która zaszkodzi lub uśmierci potencjalnego klienta to powie Pani, że to sernik go zabił czy sernik z metaamfetaminą? Analogia niezmiernie bliska temu tematowi

   
 4. wysoky

  29 listopada 2019 at 11:22

  Ja tak z innej beczki chciałem zasięgnąć rady fachowców, a mianowicie chciałby sie dowiedzieć czegoś w temacie akcyzy i planowanych na przyszły rok obostrzeń dot. e-papierosów, bo dostałem informacje ze podobno od nowego roku wchodzi akcyza i banderole? Czy to potwierdzone info?

   
  • daniel30

   29 listopada 2019 at 17:59

   Wchodzi akcyza od lipca 2020

    
 5. Rozchmurzona

  29 listopada 2019 at 15:19

  Mirku, bardzo Ci dziękuję za ten material. Sama bezskutecznie szukałam informacji na ten temat. Trzeba nagłośnić te fakty. Dzisiaj zrobię to u siebie.

   
 6. Tomba

  29 listopada 2019 at 17:47

  Mirek – Netflix zapodał nowy serial „Niebezpieczne produkty”, odcinek 2 „E-dymek”. Obejrzyj to. Bardzo ciekawy film. W moim przekonaniu bardzo profesjonalnie przedstawiona historia.

   
 7. Zrzeszony

  29 listopada 2019 at 20:44

  Odnośnie akcyzy nowe informacje: wszystkie podmioty z naszej branży które negocjują z rządem kształt ustawy akcyzowej merytorycznie niszczą pis. Protokolanci są zasypywani raportami, badaniami, prognozami oraz merytorycznymi uwagami. Z tego co się dowiedziałem są co raz blizsi bardziej rozsądnemu porozumieniu ale jest za wcześnie żeby powiedzieć coś więcej

   
  • benchpress

   30 listopada 2019 at 15:50

   Możesz rozwinąć? Skąd masz te informacje? Jaką stawkę proponuje branża?

    
 8. benchpresd

  30 listopada 2019 at 15:46

  Straszne jest to że instytucje, które powinny dbać o zdrowie publiczne i postępować zgodnie z wiedzą naukową, bezczelnie manipulują danymi i okłamują opinię publiczną żeby chronić przełożonych-polityków.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: