RSS

Bełkot medialny, czyli kilka zdań o Pinkasie et consortes

01 Mar

Co prawda w ostatnim czasie tematem #1 stał się słynny koronawirus, ale przedstawiciele środowisk medycznych nie zapominają nas raczyć swoimi przemyśleniami na tematy związane z e-papierosami. Wtórują im dziennikarze (nazwa raczej na wyrost), którzy popisują się swoją (nie)wiedzą dotyczącą tej tematyki. Zacznę może od tekstu zamieszczonego na portalu Medonet. Zacytujmy smakowite fragmenty:
„Prof. Pinkas podkreśla, że e-papierosy zawierają syntetyczną nikotynę i substancje toksyczne. Tłumaczy też, że co prawda nie stwierdzono w nich występowania ciał smolistych, ale zagrożenie jest duże, szczególnie jeśli urządzenie nie zostało kupione legalnie.
Pomińmy już to, że sam e-papieros to urządzenie, więc nie zawiera ani nikotyny ani toksyn. Nikotyna jest w liquidzie. Nie wiem, skąd wiedza inspektora Pinkasa o tym, że jest tam nikotyna syntetyczna. Ale nawet gdyby była, to przecież nikotyna to nikotyna – nie rozróżnimy cząsteczki naturalnej od syntetycznej. Nie wiem, jak wam, ale mnie po licznych wypowiedziach pana Pinkasa przypomina się zupełnie inny inspektor, a mianowicie Jacques Clouseau. Tyle, że ten drugi w końcu docierał do prawdy. A pan Pinkas rozwodzi się nad tym, czy urządzenie kupione jest legalnie czy też nie. Czyli co – jeśli wlejemy do legalnego urządzenia jakąś miksturę z THC i octanem tokoferylu, to wszystko będzie OK?
Jedźmy dalej: pani autorka, Monika Zieleniewska pisze: W USA wapuje ok. 35 proc. populacji, zatem problem jest o wiele większy niż u nas.
Że co, przepraszam? 114 mln ludzi wapuje? Gdzieś tam dzwoni, ale nie wiadomo, w którym kościele. Może ktoś uzna to za złośliwość, ale uważam, że aby pisać na jakiś temat, trzeba mieć choćby minimum wiedzy, zrobić rozsądny research, ale przede wszystkim myśleć. Widzę, że pani Zieleniewska wcześniej zajmowała się designem i modą – pewnie się na tym zna, nie mnie to oceniać. Ale na Thora, lepiej aby nie ruszała tematów związanych z ludzkim zdrowiem.
Dalej pani MZ pisze: Bez względu na to, czy liquid jest chłodny czy podgrzany, zawartych w nim formaldehydów czy nitrozoamin, wystarczy do wywołania poważnych schorzeń układu oddechowego i krwionośnego lub choroby Alzheimera.
Zajmuję się chemią od pół wieku (tak, tak – zaczynałem w roku 1970), ale zawsze mnie uczyli, ze formaldehyd jest jeden. HCHO, aldehyd mrówkowy. W liquidzie niepodgrzanym nie ma go wcale, bo niby skąd miałby się wziąć? No a powiązanie formaldehydu czy nawet nitrozoamin z chorobą Alzheimera to już niesamowity odlot.
Niebezpieczne są również substancje zapachowe, estry, np. cynamonowy ma silne działanie mutagenne.
Ester cynamonowy? WTF? Owszem, istnieją takie estry, ale są one powszechnie używane w przemyśle perfumeryjnym. Gdyby były mutagenne, raczej poszukano by jakiegoś zamiennika. Czyli znowu gdzieś dzwoniło…
Większość tekstu to nagonka na e-fajki. Ale tak naprawdę ciekawa jest końcówka tego artykułu, poświęcona produktom HnB, czyli podgrzewaczom tytoniu. Pan prof. Paweł Górski z UM w Łodzi otwarcie mówi: e-fajki są złe, w przeciwieństwie to podgrzewaczy, które sam zalecał swoim pacjentom. W ostatnim akapicie pani Autorka pisze: Na razie podgrzewacze HnB przegrywają jeszcze w Polsce z e-papierosami. No tak, jeśli tak to będzie wyglądać, że profesorowie medycyny będą uważać e-papierosy za zło, a popierać podgrzewacze, to ludzie zaczną je kupować, a e-fajki wyrzucą do kosza. A panowie z Big Tobacco będą tylko zacierać ręce. Czy naprawdę właśnie o to chodzi?
Nie chcę rozwlekać tego tekstu, a muszę się odnieść jeszcze do innych wypowiedzi przedstawicieli środowiska medycznego. Zrobię to niebawem.

 
13 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 1 marca 2020 w ogólne

 

Tagi: , ,

13 responses to “Bełkot medialny, czyli kilka zdań o Pinkasie et consortes

 1. lucekxx

  1 marca 2020 at 14:24

  Stary Chemik nie myślałeś może o tym żeby większość swoich wpisów wkleić na Facebookowy profil GIS. Może dzięki temu by chociaż troszkę poszli po rozum do głowy.

   
  • Starzec

   1 marca 2020 at 15:04

   Optymista.
   Myślisz, że jak już dojdą do głowy, to znajdą tam rozum?

    
 2. Tomba

  1 marca 2020 at 18:35

  A niby taki wykształcony ten Pinakas. Jak widać wykształcenie nie idzie w parze z mądrością. Robi nagonkę na elektroniczne papierosy i jednoczesność bagatelizuje zagrożenie koronawirusem – wczoraj na konferencji prasowej. Gdzie skala zagrożenia? Sześćdziesiąt kilka zgonów w USA w wyniku stosowania niedozwolonych substancji, a na drugiej szali tysiące zmarłych. Ale to EIN są dla niego wrogiem publicznym nr 1. Widać obłudę jak na dłoni.

   
 3. saba

  1 marca 2020 at 21:40

  Bo HNB nie „mogą stanowić punkt wejścia do nałogu dla młodzieży.” – ???? Skoro efajki mogą …

  ” negatywnego wpływu palenia na zdrowie napisano wiele. Jednak warto odnotować, że świadomość tego faktu wielkie koncerny tytoniowe miały już w latach 60. XX wieku, które rozpoczęły prace nad stworzeniem e-papierosów jako lepszego (i zdrowszego) zamiennika tych tradycyjnych” – dobre korpo juz wtedy myślały… Pewnie w „w trosce o klienta”.

  „Polacy używają e-papierosów częściej (71 proc. codziennie, średnia w UE wynosi 67 proc.). Co ciekawe, zaczynają wapowanie z nieco innych powodów. Europejczycy robią to w celu zmniejszenia używania tytoniu (61 proc., w Polsce – tylko 29 proc. respondentów), a dla nas ważna jest moda. Wapujemy, bo wapują znajomi (28 proc., średnia w UE – 11 proc.).” – a podobno głupota nie jest karalna… A nie – zapomniałem – wymaga ochrony.

  „W Stanach Zjednoczonych od kwietnia 2019 r. zanotowano 2290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej wskutek użycia e-papierosa oraz aż 47 zgonów z nią związanych – dodaje.
  Niewydolność wynika najprawdopodobniej z tego, że młodzież najczęściej sama komponuje e-liquidy, do których dodaje substancje toksyczne, np. THC” – picie Domestosa z butelki po Kubusiu świadczy o tym, że Kubuś jest szkodliwy…

  „Dla osób, które nieskutecznie walczą z nałogiem, podgrzewacz tytoniu HnB ” – eee. Zaspokojenie głodu nikotynowego można realizować na różne sposoby. Osobiście lubiałem plastry z nikotyną.

   
  • DJ_Linux

   2 marca 2020 at 08:38

   Jak dla mnie, plaster nikotynowy albo guma nikotynowa sprawdza się jak akurat nie mogę wapować (sklep, autobus) ale nie na dłuższą metę, a podgrzewacze tytoniu nie są wcale tak mniej szkodliwe jak mówią.

    
 4. jan kowalski

  2 marca 2020 at 18:07

   
  • lucekxx

   2 marca 2020 at 20:38

   No i tak sobie w kółko możemy gadać. Trzeba jakoś interweniować, działać.

    
 5. Michał lotnisko

  3 marca 2020 at 20:39

  Witam
  od dziś na lotnisku Ławica jest puszczany następujący spot…

  https://gloswielkopolski.pl/vaping-globalna-epidemia-uczniowie-liceum-w-poznaniu-przygotowali-spoty-filmowe-o-szkodliwosci-epapierosow-wideo/ar/c1-14814512

  Gdzie pali się olejki, Kasia Wilk po 2 tygodniach palenia e papierosa zdewastowała sobie drogi oddechowe. StaryChemiku zajmij się proszę sprostowaniami bo ręce opadają…

   
  • StaryChemik

   6 marca 2020 at 09:05

   Oj, opadają niestety. Spróbuję się dobić do pana doktora, żeby go też doedukować.

    
 6. refurbished

  4 marca 2020 at 07:59

  A może było na dole drobnym drukiem:
  „artykuł sponsorowany”.

  Na pewno nie było?

   
 7. Tomba

  4 marca 2020 at 21:57

  Mirek, obejrzyj ten materiał i posłuchaj co mówi lekarz o śmierci tego 19-latka: https://www.youtube.com/watch?v=Ka0UjXGKtdw&t=413s

   
  • StaryChemik

   5 marca 2020 at 11:24

   Tak, widziałem film Tobiasza wczoraj. Wypowiedzi faceta dowodzą jednego – przeciętni lekarze nie mają wielkiego pojęcia o e-fajkach, liquidach itp. Gdzieś tam dzwoni, ale nie wiadomo gdzie. Ale przyznał wprost, że tak naprawdę nikt nie zabezpieczył liquidów i sprzętu, nie zrobili płukania itp.
   Samo życie. Ale winne e-fajki jako takie.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: