RSS

Wracam, bo trzeba kilka rzeczy sprostować

15 Paźdź

Sporo liquidu przepłynęło przez nasze e-fajki od czasu, gdy ostatni raz tu pisałem. Impulsem do powrotu stał się kolejny frontalny atak na e-papierosy. Jeden z tekstów, który opublikowano w polskim internecie, znajdziecie tutaj. Już sam tytuł napawa grozą, gdy czytamy o „nieznanych chemikaliach”. Na szczęście można skonfrontować to, co pisze nasz rodzimy redaktor, z tym, co jest w publikacji oryginalnej. Streszczenie możecie sobie przeczytać np. tutaj. Od razu zastrzeżenie – to nie jest byle jaka praca stworzona w podrzędnej placówce badawczej – przygotowali ją naukowcy z jednej z najlepszych uczelni medycznych – Johns Hopkins University (JHU). Ale wróćmy do polskiego tekstu. Zacytuję: „zawierają inne w ogóle nieopisane chemikalia, mogące powodować ryzyko zdrowotne, o którym jeszcze nie wiemy.” Nie da się z tym nie zgodzić. Woda w kranie też je zawiera, powietrze, którym oddychamy też. Wszędzie są nieopisane chemikalia, setki, tysiące a nawet dziesiątki tysięcy. To jest właśnie swoisty chemiczny dramat. Metody analityczne są coraz czulsze, pozwalają nam wykrywać coraz więcej związków, w tym także i te, które występują w ilościach nano- i pikogramowych. W tym przypadku badacze z JHU zaprzęgli do roboty naprawdę wyrafinowaną technikę – LC-HRMS – połączenie chromatografii cieczowej (LC) z wysokorozdzielczą spektrometrią mas (HRMS). Nie będę jej tu szczegółowo omawiał, napiszę tylko, że LC służy do precyzyjnego separowania składników cieczy, a HRMS to specjalistyczna maszyna, która (mówiąc skrótowo) rozpoznaje rozmaite związki chemiczne, dopasowując je do znanej bazy. Naukowcy znaleźli setki związków, ale tak naprawdę nie udało im się określić, co to są za chemikalia – poza kilkudziesięcioma, które są znane i wielokrotnie były opisywane. Zaskakuje trochę to, że autorzy są zdumieni obecnością kofeiny (nie wiemy w jakich ilościach), która tak naprawdę jest niespecjalnie szkodliwa. Z drugiej strony ja byłem zaskoczony obecnością tlenku trójbutylofosfiny. Związek ten jest prekursorem pewnych pestycydów a także katalizatorem w przemyśle chemicznym. Jego obecność w liquidzie (w jakich ilościach? nie wiadomo) jest oczywiście niepożądana i dziwna.
Wróćmy do polskiego artykułu. Czytamy tam: „jak podkreśla autor badań, Carsten Prasse, są one wystarczające, żeby przestać traktować i promować e-papierosy jako zdrową alternatywę dla tradycyjnych papierosów.”
ECHHH… od 12 lat piszę regularnie, że e-papierosy nie są „zdrową alternatywą”, ale alternatywą dla palenia tytoniu o zdecydowanie mniejszej szkodliwości. I to naprawdę nie jest to samo.

 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 15 października 2021 w ogólne

 

Tagi:

3 responses to “Wracam, bo trzeba kilka rzeczy sprostować

 1. Tomba

  15 października 2021 at 22:07

  Fajnie, że się odezwałeś. Pozdrowienia.

   
 2. Filip

  17 października 2021 at 22:59

  Od lat nic się nie zmienia niestety. „E-pap” – popularny chłopiec do bicia:( Ale również miło mi Cię ponownie czytać!

   
 3. motherfucker12345

  20 grudnia 2021 at 11:22

  Witam, jako robiącego swoje liquidy vapera i osoby w klasie maturalnej na rozszerzonej chemii nurtuje mnie pewne pytanie. Nie znalazłem innego miejsca aby móc je zadać, więc opublikuje je tutaj – pod ostatnim wpisem. Czy możliwe/bezpieczne jest zrobienie soli nikotynowej w warunkach domowych ze zwykłej bazy np. 18 czy 36mg? Z tego co udało mi się wyczytać na tym blogu, nikotyna jest związkiem zasadowym i reaguje z kwasami. Czy więc dodanie odpowiedniej ilości moli kwasu jabłkowego nie spowodowało by wytworzenia „soli nikotynowej” i czy jej działanie byłoby takie samo jak tej ze sklepu? Jeśli nie, może właśnie należy dodać benzoesan sodu? Na chłopski rozum taki sposób wydaje się dość prosty jednak przed robieniem/vapowaniem wolałbym się upewnić czy niczego nie pominąłem. Pozdrawiam i dziękuję za tak pomocnego bloga 😉

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: