RSS

Kilka refleksji po Global Forum on Nicotine ’22

08 Sier

Minęło już kilka tygodni od zakończenia 9. wydania Global Forum on Nicotine, które odbywało się tradycyjnie już w Warszawie, w hotelu Marriott. Konferencja ta była w pewnym sensie szczególna, albowiem odbywała się stacjonarnie po dwóch latach przerwy pandemicznej. Już od samego początku było widać, że ludzie stęsknili się do spotkań twarzą w twarz. Organizatorzy przewidzieli oczywiście możliwość uczestnictwa online, ponieważ od końca lutego dochodziły do nas głosy, że niektórzy ludzie obawiają się przyjechać do Polski w związku z trwającą wojną w Ukrainie.

Tym niemniej zjechało się ponad 300 osób – zarówno z Europy (Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania itd.), jak też z USA i Kanady, ale także z bardziej egzotycznych krajów, takich jak Malezja, Australia, Nowa Zelandia, Kostaryka, Malawi (wiecie bez szukania, gdzie leży ten kraj?), Kenia, Indie, RPA i dobrych kilka innych. Kilkaset innych osób uczestniczyło w sesjach online. Program jak zawsze był bardzo intensywny, dlatego koordynatorzy konferencji rozważają przedłużenie jej o jeden dodatkowy cały dzień.

Nie będę opisywał poszczególnych sesji – większość z nich została zarejestrowana i można je wygodnie obejrzeć w dowolnym czasie. Tu chciałbym zwrócić tylko szczególną uwagę na sesję o nazwie Panel 4 – Benefits of nicotine, a szczególnie na wstępny wykład dr. Paula Newhouse’a o zastosowaniu nikotyny w leczeniu (tak, tak, leczeniu!) takich chorób, jak alzheimer czy inne schorzenia psychiatryczne, a nawet problemy ze słuchem. Zespół Newhouse’a prowadzi badania od kilku lat, a analizy obejmują już setki pacjentów. Warto też wysłuchać Panelu 3, w którym jest sporo ważnych danych dotyczących dezinformacji, przez które powszechna wiedza o chmurzeniu bywa zakłamana. Chcę jeszcze zwrócić uwagę na Panel 6 – gdzie kilka osób dyskutuje o tym, jak podatki i regulacje prawne wpływają na niszczenie programu redukcji szkód spowodowanych przez palenie.

Konferencja była, nie tylko moim zdaniem, bardzo udana. Odnowiliśmy stare kontakty, nawiązaliśmy zupełnie nowe. Odbyliśmy wiele rozmów kuluarowych – zarówno w przerwach między panelami, jak też wieczorem, w trakcie dwóch sympatycznych imprez, gdzie przy lampce wina czy kuflu piwa pogawędki toczyły się do późnych godzin nocnych. Jeśli nic specjalnego się nie wydarzy, w połowie czerwca 2023 odbędzie się kolejna, już dziesiąta konferencja. Spodziewamy się, że zjawi się wtedy jeszcze więcej uczestników – zarówno na samej imprezie, jak też online.

Na koniec chciałbym podziękować organizatorom GFN’22 – zespołowi pod kierunkiem Grzegorza i Joasi, którzy niesamowicie sprawnie wszystkim zarządzali, jak też patronom czuwającym nad całością już od 9 lat – Gerry’emu i Paddy’emu. Thank you, guys – it was really nice to see you again. Till next year!

Reklama
 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 8 sierpnia 2022 w ogólne

 

3 responses to “Kilka refleksji po Global Forum on Nicotine ’22

 1. Maciej

  21 września 2022 at 23:41

  Cześć, pozwolę sobie tutaj na pytanie trochę oderwane od wpisu, ale oczywiście w temacie chemii waperskiej – czy spotkałeś się z materiałem PCTG używanym do produkcji tanków? Pytam w kontekście tworzyw pękających po kontakcie z niektórymi aromatami. Widzę, że niektóre chińczyki znane z niepożądanych reakcji z liquidem używają teraz PCTG i zastanawia mnie, czy to co udało mi się wygooglować (materiał znany z druku 3D określany jako „bardziej odporny chemicznie”…) ma według Ciebie przełożenie na wyższą odporność tanków. Nabyłem niedawno taki sprzęt, potem trafiłem na informacje o reakcjach sztucznych szkiełek z płynami i teraz zastanawiam się, czy np. uważać na kwaśne aromaty. Pozdrawiam! Maciej

   
  • Misiek

   23 września 2022 at 15:07

   Po tym jak rozbiłem mojego ulubionego tanka, który już dawno nie jest produkowany, wydrukowałem sobie tulejkę używając transparentnego PETG (druk trybem wazy), i już kilka lat nie ma z nim problemu. Nie wiem czy to ten sam materiał, ale filament PETG jest dostępny wszędzie, więc w razie czego w miarę łatwo o zamiennik. Wystarczy znajomy z drukarką, albo zlecić firmie drukującej.

    
   • StaryChemik

    28 września 2022 at 11:05

    Osobiście uważam, że tanki tylko ze szkła. Co najmniej kilka składników liquidów reaguje z tworzywami – np. aldehyd cynamonowy.
    Od lat trzymam się z dala od plastikowych rurek. Poliwęglanowe (PC) potrafiły tak zmięknąć, że w palcach można było je zgnieść.

     

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: