RSS

E-papierosy – leksykon

EP-leksykon – krótki słownik pojęć związanych z e-paleniem i e-papierosami

autorzy: eMaiX, lesmie, maniak, mareckimt, navegare, Piotr_M, reed, StaryChemik, tomba oraz Tusia

najnowsza aktualizacja: 6.03.2011

Absolut tytoniowy – (ang. tobacco absolute) rodzaj ekstraktu otrzymywanego z liści tytoniu. Gęsta ciecz o barwie ciemnobrązowej i zapachu tytoniowym. Doświadczeni e-palacze stosują go czasami do przygotowania własnych mieszanek do inhalacji, często z dodatkiem etylomaltolu.

Aku – w żargonie e-palaczy „akumulator”.

Akumulator litowo-jonowy – typ akumulatora, w którym rolę elektrolitu pełni roztwór soli litowych w rozpuszczalniku organicznym, elektrody wykonane są z węgla porowatego i tlenków metali. Akumulator tego typu jest najczęściej (w ok. 95%) stosowanym źródłem zasilania w e-papierosach, w których przeważnie ma napięcie ok. 3,7V i pojemność 180-220 mAh. Rzadziej stosowane są (w ok. 5%) jednorazowe baterie alkaliczne. W e-papierosach akumulatory (lub baterie alkaliczne) zawierają zwykle we wspólnej obudowie również elektroniczny sterownik pracy e-papierosa (e-p) i wyłącznik automatyczny lub ręczny. W wielu modelach na końcu baterii zamontowana jest dioda imitująca żar i pełniąca rolę sygnalizującą stan pracy e-p.

Alergia – patrz: Uczulenie.

Analog – w żargonie e-palaczy „klasyczny papieros tytoniowy”.

Atomek – w żargonie e-palaczy „atomizer”.

Atomizer – część składowa e-papierosa odpowiedzialna za wytwarzanie mgły przypominającej dym tytoniowy. Obecnie wszystkie atomizery zawierają wewnątrz element grzejny. Grzałka rozgrzewa się w wyniku przepływu przez nią prądu i powoduje zamianę stykającego się z nią e-liquidu w mgiełkę. Pierwsze konstrukcje e-papierosa używały do wytwarzania mgiełki technologii ultradźwiękowej, jednak rozwiązanie to zarzucono.

Aromat – substancja zapachowo-smakowa występująca w gotowych e-liquidach lub dodawana do samodzielnie sporządzanych e-liquidów, nadająca im określony smak, np. owocowy, tytoniowy, kawowy, czekoladowy, waniliowy. Występujące w sprzedaży aromaty smakowe, nadające się do bezpośredniego dodawania do samodzielnie sporządzanych e-liquidów powinny być sporządzane na bazie glikolu propylenowego (PG), gliceryny (VG) lub etanolu (spirytusu). Nie mogą to być aromaty wytwarzane na bazie oleju jadalnego, np. kuchenne, do ciast, ani płyny z aromatyzerów powietrza i inne nieprzeznaczone do e-papierosa.

Badania e-liquidu – patrz: E-liquidu badania.

Bateria – popularna w żargonie e-palaczy (podobnie jest w żargonie użytkowników telefonów komórkowych) nazwa, która w zasadzie oznacza (patrz:) akumulator litowo-jonowy, choć w e-papierosach mają również (rzadko) zastosowanie jednorazowe baterie alkaliczne.

Bateria manualna – bateria ręczna. Akumulator litowo-jonowy lub bateria alkaliczna z ręcznym włącznikiem prądu płynącego do grzałki atomizera podczas zaciągania się. Wymaga naciśnięcia przycisku. Często jest zaopatrzona w diodę świecącą.

Bateria automatyczna – akumulator litowo-jonowy lub bateria alkaliczna z automatycznie włączanym przepływem prądu przez grzałkę atomizera podczas zaciągania się. Istnieją zasadniczo dwa typy włączników przepływu prądu: podciśnieniowy i akustyczny.

Bateria automatyczna akustyczna – akumulator litowo-jonowy lub bateria alkaliczna, które podczas zaciągania się automatycznie podają napięcie na atomizer pod wpływem dźwięku przepływającego powietrza.

Bateria automatyczna podciśnieniowa – też: pneumatyczna, akumulator litowo-jonowy lub bateria alkaliczna, które podczas zaciągania się automatycznie podają napięcie na atomizer pod wpływem podciśnienia powstającego przy zaciąganiu.

Batka – w żargonie e-palaczy „bateria”.

Baza – w żargonie e-palaczy „roztwór bazowy”. Patrz: Bazowy roztwór.

Bazowy roztwór – e-liquid bazowy, specjalny płyn, służący do samodzielnego sporządzania gotowych e-liquidów. Zawiera tylko oczyszczoną nikotynę w bezpiecznym stężeniu, tj. maksymalnie 3,6%, oraz substancje do tworzenia mgiełki, tj. przeważnie glikol propylenowy (PG, propylene glycol) i (albo) glicerynę roślinną (VG, vegetable glycerol).

Bazowy roztwór do rozcieńczania – specjalny płyn służący do sporządzania e-liquidów po uprzednim rozcieńczeniu do bezpiecznej zawartości nikotyny o stężeniu maksymalnie 3,6% lub według osobistych upodobań, ale niższym. Zawiera oczyszczoną nikotynę o podwyższonym stężeniu (powyżej 3,6%) oraz substancje tworzące mgiełkę, przeważnie glikol propylenowy (PG, propylene glycol) i (albo) glicerynę roślinną (VG, vegetable glycerol).

Boge Technology Co Ltd. – chiński producent e-liquidów (płynów) do elektronicznych papierosów.

Bolec – silikonowy kołek wtykany do kartomizera, zabezpieczający przed wyciekaniem e-liquidu.

Bóbr – patrz: Ściera.

CE znak – poprawna nazwa: oznakowanie CE. Symbol umieszczany na wyrobie przez producenta w celu poświadczenia, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE), przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa.

Changning Dekang Biotechnology Co Ltd. – największy chiński producent e-liquidów do papierosów elektronicznych, pokrywa ok. 90% zapotrzebowania światowego.

Ch.cz. – patrz: Chemicznie czysty.

Chemicznie czysty – ch.cz. Określenie czystości substancji, tzn. procentowej zawartości głównej substancji bez zanieczyszczeń. Produkt chemicznie czysty zawiera 99,99-99,999% substancji (reszta to zanieczyszczenia). Nazwa ta oznacza, że zanieczyszczeń nie można wykryć nawet najczulszymi metodami analizy chemicznej i trzeba użyć metod wykorzystujących zjawiska czysto fizyczne.

Chmurzenie – w żargonie e-palaczy „palenie papierosów elektronicznych”, „e-palenie”, „wapowanie”.

Cz.d.a. – patrz: Czysty do analizy.

Czułość e-p – zależność czasu reakcji baterii automatycznej papierosa elektronicznego od siły lub szybkości zaciągania się.

Czystość mikrobiologiczna – ilość drobnoustrojów w substancji, wirusów, bakterii, pleśni, grzybów, zarodników, cyst itp.

Czystość substancji – procentowa zawartość wagowa głównej substancji stanowiącej dany produkt, po odjęciu od niej wszystkich zanieczyszczeń towarzyszących jej w tym produkcie.

Czystość techniczna – skrót: techn., 90-99%. Substancji tak oznaczonych nie należy dodawać do e-liquidów, nie nadają się nawet do czyszczenia atomizera ze względu na zanieczyszczenia w nich zawarte.

Czysty – skrót: cz., 99-99,9%. Substancji tak oznaczonych nie należy dodawać do e-liquidów. Patrz: czysty do analizy, czysty spektralnie, chemicznie czysty.

Czysty do analizy – cz.d.a. Określenie czystości substancji, tzn. procentowej zawartości głównej substancji bez zanieczyszczeń. Produkt chemicznie czysty zawiera 99.9% – 99.99% substancji. Nazwa ta oznacza, że zanieczyszczeń nie można wykryć typowymi metodami analizy chemicznej.

Czysty spektralnie – spektr.cz., 99,999-99,9999%. Określenie to oznacza, że zanieczyszczenia badanej substancji nie są możliwe do wykrycia metodami analizy spektralnej.

DEG – patrz: Glikol dietylenowy.

Digicig.pl – portal internetowy, omawiający „wszystko o elektronicznych papierosach, e-liquidach i e-paleniu”, znajdujący sie pod adresem http://www.digicig.pl/dc/index.php. Doskonałe kompendium wiedzy o e-paleniu w formie poradnika i przewodnika dla początkujących i doświadczonych e-palaczy oraz dla osób interesujących się tematyką e-palenia. Portal jest prowadzony przez doświadczonych e-palaczy, w jego zespole są naukowcy.

Digital – żargonowa nazwa e-papierosa lub e-palenia.

DPG – patrz: Glikol dipropylenowy.

Dioda LED – z ang. light-emitting diode, dioda emitująca światło, dioda świecąca. Jest zwykle przez konstruktorów e-papierosów umieszczana na końcu baterii (w wypadku niektórych modeli w innym miejscu). Imituje żar palonego papierosa tytoniowego oraz sygnalizuje stan pracy e-papierosa. Występuje najczęściej w kolorach czerwonym (pomarańczowym), zielonym lub niebieskim. W niektórych modelach diody są także umieszczane (zwykle jako dodatkowe) w manualnym wyłączniku baterii lub obok niego.

Diody LED miganie – sygnalizacja elektroniki wskazująca naładowanie, rozładowanie akumulatora, lub odcięcia napięcia z akumulatora na atomizer (sygnalizacja różni się w zależności od rodzaju modelu e-papierosa)

Drapanie w gardle – określenie przez e-palaczy, specyficznej ostrości smaku e-liquidu, zależne od jego „mocy” (zawartości nikotyny), składu chemicznego, temperatury podgrzania e-liquidu, oraz od modelu e-papierosa.

Dripping – patrz: Dropping.

Drip-smoking – patrz: Dropping.

DripTip – ustnik zastępujący kartridż. Stosowany do:

– „chmurzenia” przy bezpośrednim zakraplaniu siateczki atomizera około trzema kroplami e-liquidu, ułatwia dawkowanie e-liquidu,
– zastępowania białej zatyczki kartomizera, ułatwia uzupełnianie e-liquidem,
– zmienia wygląd i estetykę e-papierosa (różne kształty, kolory i materiał z którego jest wykonany: metal, tworzywo),
– poprawia komfort „trzymania” w ustach e-papierosa.

Dropping – dripping, z ang. kapanie; drip-smoking, z ang. palenie z kropli. Zakraplanie e-liquidu bezpośrednio na atomizer i używanie e-papierosa bez nasączonej e-liquidem watki w kartridżu (wkładzie). Zwykle zakrapla się 2-3 krople e-liquidu.

Dwuczęściówka – w żargonie nazwa e-papierosa składającego się tylko z dwóch części: akumulatora i kartomizera.

Dymanie – żartobliwe określenie palenia papierosa elektronicznego. Patrz: e-dymanie.

„Dym” z e-papierosa – w rzeczywistości nie jest to dym, lecz mgiełka powstająca z rozgrzanego e-liquidu. Patrz: Mgiełka.

Dziąsła, krwawienie z – patrz: Krwawienie z dziąseł.

E 1520 – według tzw. listy „E” dodatków chemicznych dopuszczonych do użycia w produkcji żywności, oznaczenie glikolu propylenowego (PG) jako nośnika, substancji utrzymującej wilgoć w produktach żywnościowych.

E-cig – skrót ang. electronic cigarette, e-cigarette. Papieros elektroniczny.

ECO-pure – typ e-liquidów opartych na glicerynie, wytwarzanych przez angielską firmę Intellicig.

E-cygaro – inhalator elektroniczny, wyglądem przypominający cygaro.

E-dymanie – żartobliwe określenie palenia papierosa elektronicznego, patrz: Dymanie.

E-fajka – inhalator elektroniczny, wyglądem przypominający fajkę.

EG – patrz: Glikol etylenowy.

E-l lub e-l. – patrz: e-liquid.

E-liquid – z ang. liquid for electronic cigarette. W skrócie „liquid”, „e-l” lub „e-l.”. Płyn do e-papierosa, głównie składający się z glikolu propylenowego (PG), gliceryny (VG), nikotyny (do 3,6%) i aromatu (w różnych smakach), może zawierać substancje konserwujące i regulujące gęstość (lepkość). Istnieją również e-liquidy niezawierajace nikotyny (tzw. zerówki)

E-liquid bazowy – patrz bazowy roztwór.

E-liquid beznikotynowy – płyn stosowany w papierosach elektronicznych, niezawierający nikotyny. Zwykle zawiera glikol propylenowy (PG), glicerynę (VG), aromat oraz ewentualnie substancje konserwujące i regulujące gęstość (lepkość). Potocznie zwany zerówką.

E-liquid, regulacje prawne – aktualnie nie ma jeszcze w Polsce żadnych regulacji prawnych dotyczących sprowadzania, produkcji i sprzedaży e-liquidów i e-papierosów oraz inhalowania mgiełki e-liquidu z elektronicznych papierosów.

E-liquid zwietrzały – e-liquid o mocy osłabionej na skutek nieprawidłowego przechowywania w zbyt wysokiej temperaturze, wystawionego na światło, lub szczelnie nie zamkniętego. Także wg oznaczeń producenta na opakowaniu – e-liquid przeterminowany, najczęściej 2 lata od daty produkcji. Uważa się, że nawet poprawnie przechowywany e-liquid, który ma 2 lata, może już być częściowo zwietrzały. Warto się zastanowić, czy należy go używać.

E-liquidu badania – aktualnie są prowadzone badania nad jakością e-liquidów oraz nad wpływem na zdrowie inhalowania mgiełki e-liquidu z papierosów elektronicznych. Badania takie prowadzi m.in. nowozelandzki naukowiec dr Murray Laugesen. Raporty z jego badań są powszechnie dostępne w internecie.

E-liquidu bezpieczeństwo – z uwagi na zawartość nikotyny e-liquid należy trzymać w bezpiecznym miejscu z dala od dzieci i zwierząt, unikać kontaktu z oczami i skórą. Nie wolno przechowywać w lodówce ani apteczce z lekami, a także w miejscach, gdzie znajdują się płyny spożywcze. Pojemniki z e-liquidem zawierającym nikotynę powinny być oznakowane etykietą z opisem zawartości. Niektórzy producenci umieszczają na nich dodatkowo znak trucizny, co warto naśladować. Jeżeli w trakcie palenia e-liquid dostanie się do ust, należy przepłukać je wodą, a w przypadku kontaktu z oczami natychmiast przepłukać je dużą ilością wody, np. silnym strumieniem z kranu (ciśnienie w wodociągu domowym nie jest dla oczu niebezpieczne), lub wypłukać w szklance lub literatce wypełnionej po brzegi czystą, letnią wodą.

E-liquidu normy jakościowe – obecnie nie istnieją jeszcze normy jakościowe e-liquidów. Produkt ten jest nowością na rynku i musi upłynąć jakiś czas, zanim takie normy powstaną. Mimo to należy zwrócić uwagę na fakt, że najbardziej znani producenci i sprzedawcy, którzy niezmiennie utrzymują się na rynku, dbają zarówno o poprawny dobór składników, jak i czystość chemiczną i biologiczną e-liquidu, wykonują własne badania w ośrodkach naukowych i (albo) laboratoriach fabrycznych. Dowodem na takie badanie jest certyfikat zawierający wszystkie istotne elementy oficjalnego dokumentu.

E-liquidu przechowywanie – e-liquid powinno się przechowywać w zaciemnionym, chłodnym miejscu, szczelnie zamknięty w pojemniku z wyraźnie opisaną zawartością. Nikotyna szybko traci swoje właściwości pod wpływem światła i tlenu zawartego w powietrzu. Przechowywanie powinno być bezpieczne, patrz: E-liquidu bezpieczeństwo.

E-liquidu pochodzenie – e-liquidy oraz e-papierosy w zdecydowanej większości są importowane z Chin.

E-liquidu samodzielne sporządzanie – przygotowanie w domowych warunkach przygotowywanie e-liquidu (tak zwanej samoróbki) z dostępnych składników, tj. z nikotyny rozcieńczonej w glikolu propylenowym (PG) i (albo) glicerynie aptecznej (VG), aromatu na bazie PG lub VG. Pozwala na znaczną redukcję kosztów, dowolne ustawianie intensywności smaku i zapachu oraz szeroki wybór mocy (jednak nie większej niż 3,6%, tj. 36 mg/ml płynu, patrz: Moc).

E-liquidu trwałość – około 2 lata, pod warunkiem zachowania warunków przechowywania, patrz: E-liquid-przechowywanie.

E-p, e-p. – papieros elektroniczny, e-papieros.

E-palenia koszty – obecnie trwają na forach dyskusje, w których zdania na temat różnicy kosztów palenia analogów i e-papierosów są podzielone. E-palacze, którzy całkowicie zaprzestali palenia dużych ilości papierosów tytoniowych (np. 2 paczek dziennie), uważają, że zysk finansowy na e-paleniu może być znaczący.

E-palenia wpływ na zdrowie – nie jest jeszcze w pełni poznany wpływ palenia e-papierosów na zdrowie człowieka, zwłaszcza w długim (wieloletnim) okresie, lecz uważa się, że ze względu na brak w mgiełce (patrz: Mgiełka) bardzo wielu (ok. 4000) wyjątkowo szkodliwych substancji chemicznych, uwalniających się podczas spalania tytoniu, używanie e-papierosów jest o wiele mniej szkodliwe niż palenie tytoniu. Podczas e-palenia nie występuje też efekt tzw. biernego palenia przez osoby przebywające w pobliżu osób e-palących. Aktualnie są na świecie prowadzone badania nad wpływem e-palenia na zdrowie.

E-palenie – inhalowanie substancji zawartych w e-liquidzie papierosa elektronicznego. Określenie to może być mylące, ponieważ podczas inhalowania e-liquidu nie zachodzi żaden proces spalania, natomiast pod wpływem niewysokiej temperatury grzałki następuje zamiana e-liquidu w mgiełkę, tzw. z ang. atomizacja, rozdrobnienie, rozpylenie.

E-palenie, przeciwwskazania – e-palenie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób uczulonych na którykolwiek ze składników e-liquidu (patrz: Uczulenie), osób cierpiących na choroby układu krążenia, osób poniżej 18 roku życia. Zdecydowanie odradza się e-palenie osobom, które nigdy nie paliły tytoniu, ponieważ głównym powodem rozpoczynania e-palenia jest zastąpienie nim palenia papierosów tytoniowych, fajki lub cygar.

E-papieros – papieros elektroniczny.

E-papieros, awaryjność, trwałość – aktualnie produkowane e-papierosy charakteryzują się jeszcze stosunkową dużą awaryjnością i niską trwałością, ale w ciągu ostatniego roku (2010) pojawiły się modele o wyraźnie wyższej jakości niż w początkach historii e-papierosa. Awaryjność danego produktu wstępnie i z grubsza można rozpoznać na podstawie długości okresu gwarancji udzielanej przez sprzedawcę, a więcej na ten temat można znaleźć wśród opinii uczestników forów internetowych.

E-papieros, dostępność – aktualnie na wolnym rynku zarówno e-liquidy w szerokiej gamie mocy i smaków oraz wiele modeli e-papierosów w różnych cenach (także części do nich) są łatwo dostępne w galeriach handlowych, sklepach stacjonarnych i internetowych oraz na aukcjach internetowych.

E-papieros, historia – technologię masowej produkcji elektronicznego papierosa opracowano w Chinach w 2004 r. w firmie SBT, obecnie kontrolowanej przez Golden Dragon Group (Grupa Złotego Smoka).

E-papieros, przeznaczenie – e-papieros jest przeznaczony dla nałogowych palaczy tytoniu jako zastępujący palenie tytoniu, inhalator oczyszczonej nikotyny, pozwalający na mniej szkodliwy (pozbawiony rakotwórczych substancji i tlenku węgla) dla zdrowia sposób przyjmowania niezanieczyszczonej produktami spalania nikotyny i zaspokajania nałogu palenia tytoniu, w tym głodu nikotynowego. Może również ułatwić pozbycie się nałogu, przez stopniowe, niemal płynne, zmniejszanie zawartości nikotyny w e-liquidzie. Możliwe jest zmniejszenie ilości nikotyny aż do używania e-liquidu nie zawierającego nikotyny.

E-pipe – e-fajka, angielska nazwa elektronicznej fajki.

ECOpure – e-liquid na bazie gliceryny (VG), nie zawiera glikolu propylenowego (PG), produkowany w Wielkiej Brytanii przez firmę Intellicig UK. Jedyny znany e-liquid nie pochodzący z Chin.

Elektroniczny papieros – patrz: Papieros elektroniczny.

Etanol – alkohol etylowy stosowany w dużym stężeniu (spirytus, ok. 95% objętościowych) przez niektórych e-palaczy do mycia atomizerów. Występuje też w małym stężeniu w składzie e-liquidów jako substancja konserwująca i rozrzedzająca e-liquid.

Etylomaltol – pochodna piranonu stosowana w e-liquidach do wzmocnienia aromatu, zwykle obok absolutu tytoniowego. Popularny dodatek do żywności (E 637)

Fajek – żargonowa nazwa e-papierosa (rodzaj męski, odm. w lp. M. fajek, D. fajka; w lmn. odm. jak fajka rodz. ż.).

Farmakopealna jakość – farmakopealna czystość, gwarantowana badaniami ocena jakości (czystości chemicznej i mikrobiologicznej) substancji chemicznych (leków), stosowana w farmacji zgodnie z normą Farmakopei Polskiej (kodeksu aptecznego).

Farmakopealna czystość – patrz: Farmakopealna jakość.

Farsee – chiński producent e-papierosów oraz e-liquidów.

FDA – ang. Food and Drug Administration, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. FDA jest odpowiedzialna za kontrolę żywności (dla ludzi i zwierząt). Jest znana z rygorystycznych przepisów dotyczących wydawania zezwoleń na dopuszczenie do obrotu leków, produktów żywnościowych i technologii farmaceutyczno-spożywczych. Pozytywna opinia wydana przez FDA dla danego produktu spożywczego lub leku jest uznawana także poza USA za wyznacznik jakości i potwierdzenie niestwierdzenia negatywnego wpływu na zdrowie. FDA zajmowała się także e-papierosami (2008-2009), ale po wydaniu niedopracowanej i powszechnie skrytykowanej opinii przestała się na ten temat wypowiadać.

Fiber – z ang. włókno, włóknina. Materiał izolacyjny, na którym nawinięta jest grzałka atomizera. Rzadziej tak nazywana jest wata wypełniająca kartridże i kartomizery.

Filtus – wata perlonowa akwaryjna, sprawdzony i z dobrym skutkiem wypróbowany przez wielu e-palaczy zamiennik oryginalnej waty w kartridżu. Wata wykonana jest jest z rodzaju nylonu (perlonu) lub z polipropylenu, oryginalna nazwa – wata perlonowa, stosowana głównie w akwarystyce do filtrowania wody i sprzedawana jest w sklepach akwarystycznych.

Formowanie akumulatora – patrz: Akumulator litowo-jonowy.

Fundacja Instytut Innowacji – fundacja, której misją jest szeroko rozumiany rozwój innowacji w Polsce. Przyjęła sobie jako jeden z celów działalności niedopuszczenie do planowanego przez Ministerstwo Zdrowia zakazu sprzedaży e-papierosów w Polsce. http://www.ii.org.pl/epapierosy

Gliceryna roślinna – VG, ang. vegetable glycerin, podstawowy lub dodatkowy składnik e-liquidu, polepszający „dymienie” i łagodzący „ostrość smaku” e-liquidu.

Gliceryna apteczna – wysokiej czystości chemicznej i mikrobiologicznej gliceryna zawierająca 14% wody, sprzedawana w aptekach, służąca e-palaczom do samodzielnego sporządzania e-liquidów (tzw. samoróbek) lub rozcieńczania gotowych e-liquidów.

Glikol dietylenowy – DEG, ang. diethylene glycol, toksyczny glikol niemający zastosowania w e-papierosach.

Glikol dipropylenowy – DPG, ang. dipropylene glycol, alternatywny wobec glikolu propylenowego (PG) bazowy składnik niektórych e-liquidów.

Glikol etylenowy – EG, ang. ethylene glycol, toksyczny glikol, niemający zastosowania w e-liquidach, używany jako składnik cieczy chłodzącej w samochodach.

Glikol polietylenowy-400 – PEG-400, ang. polyethylene glycol, alternatywny wobec glikolu propylenowego (PG) bazowy składnik niektórych e-liquidów, wykorzystywany do produkcji e-liquidów przez firmę Sedansa, która stosuje go też w swoich e-papierosach, stosowany jest również w „niskotemperaturowych” e-papierosach marki Smuke.

Glikol propylenowy – PG, ang. propylene glycol, 1,2-propanodiol, 1,2-dihydroksypropan. Nietoksyczny glikol, bazowy składnik większości gotowych e-liquidów. Używany jest też przez e-palaczy do rozcieńczania lub samodzielnego sporządzania e-liquidów. Wykazuje potwierdzone badaniami działanie bakteriobójcze i prawdopodobnie wirusobójcze. Stosowany jest też w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności (pod kryptonimem E 1520), farmaceutycznym jako składnik leków i drogeryjnym do wyrobu kosmetyków.

Grzałka – element grzejny w atomizerze, kilka lub kilkanaście zwojów drutu oporowego (kanthal lub chromonikielina) nawiniętych na materiale izolacyjnym (patrz: Fiber).

High – ang. wysoki, oznaczenie e-liquidu o wysokiej zawartości nikotyny (16-18 mg/ml)

Hybrydowe palenie – w żargonie e-palaczy palenie na przemian papierosów tytoniowych (analogów) i papierosów elektronicznych.

HV – z ang. high voltage, wysoki woltaż, nowszej konstrukcji papieros elektroniczy z zastosowaniem akumulatora o wyższym napięciu, ok. 6 V zamiast dotychczasowego 3,7 V, wraz z dostosowanym do tego napięcia atomizerem o odpowiednio wyższej rezystancji grzałki.

IHM – Indu Home Made, papieros typu indu zbudowany w domu. E-papieros należący do grupy tzw. modów (patrz: Mod 1, Mod 2). Umożliwia stosowanie praktycznie wszystkich dostępnych atomizerów i kartomizerów. Pozawala też na e-palenie LV, HV lub VHV. Twórcą jest Polak, wykonujący te mody ręcznie, na zamówienie. Dość popularny wśród użytkowników bardziej zaawansowanych.

Inawera – polski producent bazy nikotynowej, e-liquidów oraz szerokiej gamy aromatów przeznaczonych do sporządzania e-liquidów o różnych smakach.

Indulgence – do niedawna popularny wśród doświadczonych e-palaczy model e-papierosa, ceniony za uniwersalność. Można w nim stosować różne typy atomizerów i kartomizerów a także akumulatory o różnym napięciu. W Polsce znany głównie jako mod IHM.

Intellicig – brytyjski producent e-papierosów, których części produkowane są w Chinach, a składane są w firmie, oraz e-liquidu ECOpure na bazie gliceryny.

IPA – ang. isopropyl alcohol, alkohol izopropylowy, średniotoksyczny alkohol stosowany głównie w elektronice do efektywnego czyszczenia części elektronicznych, w medycynie do denzyfekowania (tylko) skóry, a przez niektórych e-palaczy do mycia atomizerów.

ISO – ang. International Organization for Standardization, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, której celem jest opracowywanie i promowanie międzynarodowych standardów w różnych dziedzinach działalności naukowej, technicznej i ekonomicznej. Także zatwierdzona przez te organizację norma, której przestrzeganie ma gwarantować jakość i bezpieczeństwo towarów i usług.

Jednorazówka – w żargonie e-palaczy papieros elektroniczny jednorazowego użytku, z bateriami alkalicznymi zamiast akumulatorów.

Kabelek – patrz: Kibelek.

Kapsel – silikonowy kapturek zakładany na końcówki kartomizera w celu zabezpieczenia przed wyciekiem, zanieczyszczeniem i starzeniem się e-liquidu.

Kartomizer – połączenie kartridża (wkładu) z atomizerem w jedną całość, znacznie tańszy od atomizera, fabrycznie przeznaczony do jednorazowego użytku, ale – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – istnieje możliwość jego wielokrotnego użycia. W kartomizerze regenerowanym (ponownie napełnianym płynem) może (rzadko) dochodzić do nadtapiania się wypełnienia z tworzywa sztucznego (waty) i uwalniania substancji toksycznych. Regeneracja kartomizera o konstrukcji niezawierającej waty z tworzywa sztucznego nie stwarza żadnego zagrożenia.

Kartridż – kartrydż, wkład, część e-papierosa, ustnik wraz ze zbiorniczkiem z watką nasączoną e-liquidem.

Kartridż ślepy – pusty wkład e-papierosa, niezawierający watki nasączonej e-liqudem, często zakładany na atomizer w fabrycznie nowych e-papierosach jako zabezpieczenie mechaniczne.

Kibelek – w żargonie e-palaczy urządzenie do przewodowego zasilania e-papierosa z portu USB, niekiedy zawierające akumulator, który pełni funkcję bufora między źródłem zasilania a atomizerem.

Kiepski dzień – w żargonie e-palaczy dzień, w którym e-papierosy jakby odmawiały posłuszeństwa, e-liquidy nie mają smaku ani też nie odczuwa się kopa (patrz: Kop w gardło).

Kop – kop w gardło, kop w płuco, żargonowa nazwa odczucia mocy e-liquidu w czasie zaciągania się. Zależy głównie od zawartości nikotyny, w pewnym stopniu od pozostałych składników e-liquidu, rodzaju aromatu, stosunku zawartości glikolu propylenowego (PG) do gliceryny (VG), od intensywności „dymienia” (gęstości „dymu”), temperatury podgrzewania e-liquidu.

Krwawienie z dziąseł – występuje u osób, które po wielu latach palenia tytoniu porzuciły ten nałóg. Osoby te mają uszkodzoną (ścieńczałą i kruchą) błonę śluzową jamy ustnej, a zwłaszcza dziąseł, co ujawnia się na skutek nagłej nieobecności osadów papierosowych, które hamowały krwawienie, oraz wycofujących się wieloletnich uszczelniających wyściółkę jamy ustnej obrzęków błony śluzowej i zgrubień nabłonka. Powoduje to nadwrażliwość dziąseł na dotyk szczoteczki do zębów, skórki od chleba itp., a w związku z tym sączenie niewielkich ilości krwi z drobnych naczyń. Powrót błony śluzowej do stanu normalnego trwa średnio 1-2 lata, a niekiedy nie następuje nigdy. Ponieważ kariera e-palaczy polega na zaprzestaniu palenia tytoniu, w co najmniej połowie przypadków występuje u nich niepokojące podkrwawianie. Zazwyczaj nie jest ono groźne dla życia i zdrowia (wystarczy używać miękkiej szczoteczki do zębów i unikać twardych pokarmów), ale przywołują na myśl fałszywe podejrzenie, że są wywoływane przez e-palenie. To bardzo mało prawdopodobne.

Kulka Wojana – pomysł forumowicza Wojana (znanego na forach videotestera e-papierosów), polegający na wciśnięciu pod siateczkę atomizera małej kulki z ciasno zwiniętej watki marki Filtus. Metoda ta pozwala na uzyskanie dobrego dymienia na starych, częściowo już wyeksploatowanych atomizerach.

Kwas jabłkowy – organiczny kwas dwukarboksylowy stosowany czasami w e-liquidach jako dodatek zakwaszający, co może powodować polepszenie smaku. Dodatek spożywczy E296

Kwas mlekowy – organiczny hydroksykwas stosowany czasami w e-liquidach jako dodatek zakwaszający, co może powodować polepszenie smaku. Dodatek spożywczy E270

Liquid – płyn do papierosów elektronicznych. Patrz: E-liquid.

LED – patrz: Dioda LED.

LorAnn Oils – brytyjska firma produkująca w szerokim wyborze silnie stężone aromaty na bazie glikolu propylenowego (PG), nadające się do aromatyzowania e-liquidów. Niektóre smaki są dostępne na aukcjach internetowych w Polsce.

Low – ang. niski, oznaczenie e-liquidu o niskiej zawartości nikotyny (ok. 6 mg/ml)

LV – ang. low voltage, niski woltaż, standardowe (niskie) napięcie stosowane w e-papierosach, wynoszące 3,7 V. Na napięciu tym pracuje zdecydowana większość dostępnych w sprzedaży atomizerów i kartomizerów.

Ładowarka USB – urządzenie do ładowania baterii e-papierosa z portu USB komputera lub innego urządzenia wyposażonego w port USB.

Maltol – pochodna piranonu stosowana w e-liquidach jako wzmacniacz smaku. Obecnie prawie całkowicie zastąpiony przez etylomaltol.

Manual – w żargonie e-palaczy e-papieros z ręcznie załączanym napięciem na grzałkę atomizera przy zaciąganiu. Patrz: Bateria manualna.

Medium – oznaczenie mocy e-liquidu o średniej zawartości nikotyny (ok. 11 mg/ml).

MEP – patrz: Muzeum Elektronicznych Papierosów.

Metoda Fikandera – skuteczny sposób, podany przez forumowicza Fikandera, na uzyskiwanie aromatu do e-liquidu, z nienadających się bezpośrednio do tego celu aromatów do ciast (eliminuje zawarty w nich, szkodliwy dla atomizera olej jadalny).

Metoda kapturkowa – metoda uzupełniania e-liquidu w kartomizerach, łatwa i szybka, polegająca na zanurzeniu jednego końca kartomizera w napełnionym e-liquidem silikonowym kapturku (patrz: Kapsel), którym kartomizer jest fabrycznie zabezpieczony przed wysychaniem.

Mgiełka – najbardziej poprawna nazwa „dymu” z e-papierosa. Mgiełka z e-papierosa nie jest dymem pochodzącym ze spalania, lecz chmurą powstającą z rozgrzanego e-liquidu. Zawiera składniki e-liquidu, ale z bardzo małą zawartością wydychanej nikotyny (jeśli zastosowany e-liquid w ogóle ją zawierał), która (wg badań dr. Murraya Laugesena) w ok. 97% jest wchłaniana przez organizm podczas wdechu. Mgiełka ta bywa błędnie nazywana „parą wodną”.

Micro e-papieros – model najmniejszych e-papierosów, najbardziej wymiarami przypominający papierosa tytoniowego (długość 50-99 mm)

Miganie diody LED – patrz: Diody LED miganie.

Mini e-papieros – model e-papierosa kształtem przypominający typ Pen, ale od niego mniejszy (długość 116-139 mm).

Mgła – patrz: Mgiełka.

Moc e-liquidu rzeczywista – ilość nikotyny w miligramach zawarta w 1 ml e-liquidu (przedział 0-36 mg/ml). Oznacza się ją na opakowaniu liczbą miligramów, np. napis „16 mg” oznacza, że dany e-liquid w 1 ml zawiera 16 mg nikotyny.

Moc e-liquidu subiektywna – indywidualnie odczuwana moc e-liquidu, zależna nie tylko od zawartości nikotyny, lecz od pozostałych składników e-liquidu, jak np. rodzaju aromatu, stosunku zawartości glikolu propylenowego (PG) do gliceryny (VG), oraz intensywności „dymienia” (gęstości „dymu”) w określonym modelu e-papierosa. Duży wpływ ma też temperatura podgrzania e-liquidu. Nie bez znaczenia jest częstotliwość używania e-papierosa przez użytkownika, ponieważ częste używanie osłabia odczucie mocy.

Mod (1) – e-papieros w niczym nieprzypominający papierosa tytoniowego. Zawiera w sobie akumulatory o większej pojemności niż standardowe. Pojemności te wahają się od 600 do 3000 mAh. Mody charakteryzują się dużą uniwersalnością dotyczącą stosowanych w nich atomizerami i kartomizerami (patrz: Indulgence, IHM, Nomad), możliwości stosowania akumulatorów i charakteryzujących je napięć prądu. Mody najczęściej nie zawierają elektroniki sterującej (oprócz układu zabezpieczającego (PCB) samego akumulatora), ograniczającej panowanie użytkownika nad atomizerem. Zawierają sterowanie manualne, pozwalające e-palącemu na całkowitą kontrolę nad podgrzewaniem e-liquidu. Używane w nich akumulatory o dużej pojemności i napięciu 4,2 V (bez obciążenia, po naładowaniu), atomizery albo karomizery dają inne doznania smakowe i wizualne niż modele bardziej papierosopodobne. Wydobywa się z nich więcej mgiełki, dają większego „kopa”, ponieważ grzałka mocniej podgrzewa liquid.

Mod (2) – e-papieros zbudowany samodzielnie przez użytkownika, sprzedawany w małych seriach. W początkowym okresie twórcom modów chodziło głównie o inne źródła zasilania dla e-papierosów, pojemniejsze niż w fabrycznych modelach, a także o możliwość stosowania różnych atomizerów. Z biegiem czasu pojawiły się modele pracujące na wyższym napięciu zasilania, od 6,0 do 7,4 V, z dedykowanymi atomizerami HV i VHV. Dziś twórcy modów konstruują też modele z nietypowymi układami podawania e-liquidu na grzałkę atomizera (AVS) i proponują nowe rozwiązania w budowie atomizerów. Do rodziny modów należą bardzo udane polskie konstrukcje – IHM, K-1, BlueBox. Określenia „mod” używa się także dla wszelkich, wymyślanych przez użytkowników modyfikacji wkładów, kartridży i kartomizerów.

Murray Laugesen – nowozelandzki naukowiec zajmujący się od wielu lat m.in. badaniami nad wpływem e-palenia na zdrowie.

Muzeum Elektronicznych Papierosów – MEP, pierwsze na świecie a zarazem polskie muzeum, w którym można znaleźć wiele informacji z historii e-palenia. Znajdujące się już w zbiorach eksponaty na razie można zobaczyć jedynie za pośrednictwem internetu. Witryna muzeum została otwarta 24 grudnia 2009 r. http://epmuzeum.orq.pl

Muzeum E-papierosów – francuskie internetowe muzeum papierosów elektronicznych, tworzone przez francuskie forum o e-papierosach, zawiera opisy i animowane zdjęcia e-papierosów. http://www.musee-ecigarette.com

Myjka ultradźwiękowa – wielofunkcyjne urządzenie czyszcząco-myjące precyzyjne przedmioty, czasem wykorzystywane przez e-palaczy do mycia i uzdatniania atomizerów.

Myjka parowa ciśnieniowa – wielofunkcyjne urządzenie czyszcząco-myjące, czasem wykorzystywane przez e-palaczy do czyszczenia i uzdatniania atomizerów.

Niebiański Czajniczek – wyimaginowany obiekt wymyślony przez angielskiego filozofa, matematyka, eseistę, laureata Nagrody Nobla, Bertranda Russella. Jego koncepcja Niebiańskiego Czajniczka została przez e-palaczy z przymrużeniem oka wykorzystana jako swoisty symbol wolności w związku z e-paleniem. http://pl.wikipedia.org/wiki/Czajniczek_Russella

Nikosia – w żargonie e-palaczy określenie nikotyny.

Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych zawarty w liściach tytoniu (1-2% w suchej masie). Śladowe ilości nikotyny znajdują się też w pomidorach, bakłażanach i papryce.

Nikotyna czysta – bardzo silna, bardzo niebezpieczna, wchłaniająca się nawet przez skórę trucizna, która w tej czystej postaci nie ma bezpośredniego zastosowania i ze względów bezpieczeństwa nie jest sprzedawana bez specjalnego zezwolenia.

Nikotyną zatrucia objawy – zmęczenie, brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka. W większych dawkach występuje zamroczenie pola widzenia, mogą pojawić się halucynacje. W ekstremalnie wysokich dawkach następuje utrata przytomności, drgawki i zgon.

Nikotyny bazowy roztwór – patrz: Bazowy roztwór.

Nikotyny dawka śmiertelna – przyjmuje się że jednorazowe przyjęcie 50-60 mg nikotyny albo 1-1,5 mg nikotyny na kilogram masy ciała może spowodować śmiertelne zatrucie dorosłej osoby. W przypadku osoby uzależnionej od nikotyny, śmiertelna dawka może być wyższa.

Nikotyny działanie – w małych dawkach (1-3 mg) wykazuje działanie stymulujące, dla którego e-palenie lub palenie tytoniu sprawia przyjemność. Jest uzależniająca, ludzie palą, aby utrzymać wysoki poziom dopaminy w mózgu, co jest możliwe dzięki zawartości inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) w dymie tytoniowym. W mgiełce e-papierosów inhibitorów MAO nie ma, ale nikotyna występuje w nich w czystej postaci, co równoważy ten brak. Nikotyna działa na organizm człowieka na wiele różnych sposobów, gdyż wiąże się z kilkudziesięcioma enzymami i blokuje ich działanie. W małych dawkach powoduje wzmożone wydzielanie adrenaliny, co powoduje daje takie objawy, jak zanik bólu i osłabienie głodu, przyspieszone bicie serca, rozszerzenie źrenic. W dużych dawkach powoduje trwałe zablokowanie działania układu nerwowego, gdyż wiąże się z receptorami nikotynowymi w komórkach nerwowych, co zaburza ich metabolizm. Pojawia się wówczas uczucie lekkości, następnie zmiana postrzegania otoczenia, występuje światłowstręt, zmęczenie, brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka. W jeszcze większych dawkach występuje ograniczenie pola widzenia, mogą się pojawić halucynacje – zazwyczaj czarno-białe „wizjonerskie” obrazy. W ekstremalnie wysokich dawkach dochodzi do utraty przytomności, następują drgawki i zgon.

Nikotyny gotowy roztwór – patrz: Bazowy roztwór.

Nikotyny historia – nazwa „nikotyna” pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza, Jeana Nicota (1530-1600). Nicot zalecał tytoń jako lek. Nikotyna po raz pierwszy została wyizolowana w 1828, jej budowę chemiczną odkryto w 1843, a po raz pierwszy otrzymano w 1904.

Nikotyny roztwór do rozcieńczania – roztwór zawierający podwyższoną zawartość nikotyny, służący wyłącznie do rozcieńczania przed użyciem w e-papierosie, z glikolem propylenowym (PG) lub gliceryną (VG) i ewentualnie dodatkiem aromatu.

Nikotyny otrzymywanie (domowym sposobem) – nie istnieje żaden łatwy, tani ani bezpieczny sposób na otrzymywanie odpowiedniej jakości nikotyny (nadającej się jako składnik do samodzielnie sporządzanych e-liquidów) z tytoniu w domowych warunkach i przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

Nikotyny utlenianie – w czystej postaci nikotyna jest bezbarwną i bezwonną cieczą, która na powietrzu utlenia się do brunatnego kwasu nikotynowego.

Niskotemperaturowy e-papieros – e-papieros o niskiej temperaturze grzałki, stosowanej w niektórych modelach, np. Smuke.

Nomad – model e-papierosa wyglądem przypominający śrubokręt, z akumulatorami o względnie dużej pojemności (900 mAh).

None – oznaczenie e-liquidu niezawierającego nikotyny.

Odcięcie, odcinanie – odłączenie prądu płynącego z akumulatora do atomizera przez elektronikę e-papierosa przy zbyt długim lub zbyt częstym zaciąganiu się. Mechanizm ten działa w celu ochrony grzałki atomizera przed przepaleniem.

Palenie na sucho – palenie z pustym kardridżem (suchą watką), powodujące smak spalenizny („ścierki”) i prowadzące do szybkiego przepalenia grzałki.

Papieros elektroniczny – urządzenie przeznaczone do inhalowania mgły utworzonej z roztworu nikotyny lub płynu używanego do rozcieńczania nikotyny, składające się ze źródła zasilania (zwykle akumulatora), grzałki (umieszczonej w atomizerze lub kartomizerze) i pojemnika z płynem, przeważnie opartym na glikolu propylenowym i (lub) glicerynie z dodatkiem nikotyny i substancji smakowo-zapachowych.

Papierośnico-ładowarka – przenośne, wygodne i praktyczne połączenie papierośnicy z akumulatorową ładowarką akumulatora e-papierosa, pozwalającą na kilkakrotne naładowanie poza zasięgiem sieci elektrycznej lub bez dostępu gniazda zapalniczki samochodu.

Para wodna – częste błędne określenie otrzymywanej z e-papierosa chmury, który w rzeczywistości nie jest ani dymem, ani parą wodną, lecz mgiełką z podgrzanego e-liquidu, zawierającą jego składniki, ale z bardzo małą zawartością wydychanej nikotyny (jeśli e-liquid ją zawierał), która w ok. 97% (wg badań dr. Murraya Laugesena) wchłaniana jest przy wdychaniu przez organizm.

PEG-400 – patrz: Glikol polietylenowy-400.

Pen – ang. pen style, styl pióra. Typ e-papierosa przypominający wyglądem i rozmiarami długopis (długość: 140-160 mm)

Petycja – protest wobec projektu zakazu sprzedaży e-papierosów w Polsce. http://www.petycje.pl/4420

PG – patrz: Glikol propylenowy.

Płyn do elektronicznych papierosów – patrz: E-liquid.

Pusty kartridż – pusty wkład, patrz: Kartridż ślepy.

PWM – ang. pulse width modulation, modulacja szerokości impulsów, metoda regulacji napięcia wyjściowego z układu zasilania (akumulatora), pozwalająca stabilizować pracę odbiornika (atomizera, kartomizera) i zapewniać ekonomiczność w całym cyklu działania akumulatora – od stanu pełnego naładowania, do stanu rozładowania. Bateria e-papierosa wyposażona w układ PWM jest na przemian, z dużą częstotliwością, załączana i wyłączana przez elektroniczne elementy kluczujące. Napięcie skuteczne Vrm takiego źródła zasilania jest obniżone w stosunku do najwyższego napięcia uzyskiwanego ze źródła prądy stałego (DC) (napięcia 3,5-3,6 V versus 4,2 V), ale stabilne, co oszczędza energię i przedłuża czas pracy akumulatora, zwiększając jednocześnie komfort użytkowania.

RoHS dyrektywa – ang. Restriction of use of certain Hazardous Substances, dyrektywa, której celem jest zakaz bądź ograniczenie stosowania szkodliwych substancji w produkcji sprzętu elektronicznego. Obowiązuje we wszystkich państwach Unii Europejskiej od 1 lipca 2006.

Ruyan – RUYAN (R) Group (Holdings) Ltd., dawniej Golden Dragon (Złoty Smok), chińska firma która w 2004 roku jako pierwsza opracowała i uruchomiła seryjną produkcję papierosów elektronicznych. http://www.ruyan.com.cn/

Samoróbka – żargonowe określenie samodzielnie sporządzonego e-liquidu, a także (rzadziej) modyfikowanego papierosa elektronicznego.

Sedansa – chiński producent e-liquidów i e-papierosów. Firma nie wykorzystuje w produkcji e-liquidów z glikolu propylenowego (PG), lecz z glikolu polietylenowego-400 (PEG-400).

Sera – chemicznie obojętna włóknina używana do filtracji wody w akwarystyce. Włóknina wykorzystywana jest przez e-palaczy do regeneracji kartridży. Sera to jedna z firm akwarystycznych, popularny jest także MHK Filtus.

SGS – firma Société Générale de Surveillance, założona w 1878 roku. Największa niezależna organizacja na świecie zajmująca się inspekcją, kontrolą oraz certyfikacją wyrobów i usług na użytek międzynarodowej wymiany handlowej.

Smak e-liquidu – patrz: Aromat.

Siateczka atomizera – element atomizera widoczny po zdjęciu kartridża, często mylnie nazywany grzałką. Specjalnie skonstruowany porowaty sączek wykonany z niklu, odpowiedzialny za transport płynu (e-liquidu) z kartridża do grzałki.

Spalenizny smak – nieprzyjemny, duszący i gryzący smak e-dymu, spowodowany wadliwą pracą atomizera, zbyt wysoką temperaturą grzałki, przegrzaniem e-liquidu, przypaleniem watki w kartridżu (wkładzie), zwęgleniem wysoką temperaturą materiału izolacyjnego (fiberu) na którym nawinięta jest grzałka. Jest też efektem palenia na sucho (z suchą watką w kartridżu).

Spektr.cz. – patrz: Czysty spektralnie.

Spinacz – typowy spinacz biurowy, który po odpowiednim ukształtowaniu stanowi podstawowe narzędzie e-palacza, służące do obsługi kartridża (m.in. odpowietrzanie i formowanie wkładu), rozbierania kartomizera i wielu innych czynności.

Spirytus – alkohol etylowy o stężeniu ok. 95% obj. Patrz: Etanol.

Stick – model e-papierosa wyróżniający się charakterystycznym wyglądem, przypominającym dużą zapalniczkę, znacznie odbiegającym od wyglądu papierosa tytoniowego.

Super mini e-p – e-papierosy wymiarami przypominające prawdziwego papierosa, ale przeważnie większe i grubsze (długość: 100-115 mm)

Switch – z ang. przełącznik, element załączający napięcie zasilające atomizer. Może występować w wersji automatycznej lub manualnej (ręcznej). Zwykle zamknięty w jednej obudowie z akumulatorem litowo-jonowym i układem elektronicznym, czasem stanowiący osobny element e-papierosa montowany pomiędzy baterią a atomizerem (np. w modelu Janty Kissbox).

Ściera – też: bóbr, ścierka, szmata (także: zalatywać bobrem, ścierką, szmatą), w żargonie e-palaczy nieprzyjemny, nieraz gryzący smak mgiełki, będący zwykle skutkiem przegrzewania się wysuszonego wkładu.

Ślepy kardridż – nie zawierający watki nasączonej e-liqudem, często zakładany na atomizer przez producenta e-papierosa jako zabezpieczenie mechaniczne.

„Śrubokręt” – w żargonie e-palaczy rodzaj modelu e-papierosa z akumulatorkami o dużej pojemności (900 mAh), przypominający wyglądem śrubokręt, występuje też pod nazwą nomad.

T+ – oznaczenie substancji bardzo silnie toksycznych, do których należy czysta nikotyna.

TanKing – popularna nazwa bezwatkowego tankomizera eGo, dostępnego w sklepie internetowym u Kinga.

Tankomizer – odmiana atomizera z bezwatkowym wkładem, często przezroczystego, umożliwiającego wzrokową kontrolę ilości e-liquidu.

Techn. – patrz: Czystość techniczna.

Twój Liquid – polski producent bazy nikotynowej oraz szerokiej gamy aromatów przeznaczonych do sporządzania e-liquidów o różnych smakach

Uczulenie – alergia. W zasadzie e-papieros nie powoduje uczulenia u osób, które nie mają do tej choroby skłonności. Przypadki uczulenia z powodu e-palenia są bardzo rzadkie. Jednak istnieją osoby, u których może wystąpić alergia na każdy składnik e-liquidu lub na materiały, z których e-papieros jest wykonany, tak jak na składniki wszelkich innych wyrobów. Np. wiadomo, że niektóre modele zawierają w atomizerze, baterii i ozdobnikach chrom lub nikiel, na które alergicy są wrażliwi. Jeśli pojawią się łagodne objawy uczulenia (wysypka, swędzenie skóry), należy zmienić go na model innego producenta. To samo dotyczy e-liquidu. Ciężkie objawy alergii – obrzęk jamy ustnej, gardła, wargi, spadek ciśnienia tętniczego są wskazaniem do szybkiego udania się do lekarza i odstawienia e-papierosa. Zanim jednak z powodu uczulenia całkowicie zrezygnujemy z e-palenia, trzeba wykluczyć wszystkie inne możliwe źródła alergenów (czynników uczulających), których jest ich w naszym środowisku bardzo wiele.

Ultradźwiękowy atomizer – atomizer ultrasoniczny, rzadko stosowany rodzaj atomizera, wykorzystujący ultradźwięki zamiast rozgrzanej grzałki do zamiany e-liquidu w mgiełkę. Projekty papierosów elektryczno-mechanicznych opartych na ultradźwiękach powstawały jeszcze w latach 50. XX w., głównie w USA.

USB – ang. universal serial bus, uniwersalna magistrala szeregowa, port komunikacyjny komputerów, wykorzystywany oprócz transmisji danych, również do zasilania urządzeń o napięciu 5 V i małym poborze mocy (do 0,5 A), wykorzystywany również do zasilania lub ładowania e-papierosów przez specjalne do tego celu przeznaczone ładowarki.

Ustnik – część kartridża (wkładu) bez zbiorniczka na e-liquid, przeznaczona do chwytania ustami.

Wanienka ultradźwiękowa – patrz: Myjka ultradźwiękowa.

VHV – ang. very high voltage, bardzo wysoki woltaż, atomizery albo kartomizery, w których grzałka przystosowana jest do zasilania bardzo wysokim, jak na warunki e-papierosa, napięciem, zazwyczaj 7,0-7,4 V. Atomizery lub kartomizery tego typu wymagają użycia 2 baterii typowych o napięciu 3,0-3,2 lub nawet 3,7 V. Używa się ich na tzw. modach (patrz: Mod). Podobnie jak przy e-paleniu na wysokim napięciu (patrz: HV), należy być bardzo ostrożnym. Sterowanie manualne pozwala na dokładnie takie podgrzanie e-liquidu, jakie lubi użytkownik moda. Należy jednak pamiętać, że na VHV podgrzewanie odbywa się o wiele szybciej niż na HV, a zwłaszcza LV. Istnieje możliwość przypalenia watki wkładu atomizera lub kartomizera, a także fizyczne uszkodzenie samego elementu grzejnego.

VG – ang. vegetable glycerin, gliceryna roślinna. Patrz: Gliceryna.

Waporyzacja – z ang. vapour – mgła, opar. Proces zachodzący w atomizerze, polegający na zamianie pod wpływem temperatury e-liquidu w mgiełkę.

Wapowanie – w żargonie e-palaczy „palenie e-papierosów”, „e-palenie”, „chmurzenie”.

Wata, watka – watka w kartridżu (wkładzie) nasączona e-liquidem.

Wata perlonowa – patrz: Filtus (wata perlonowa), patrz: Sera.

Wkład e-papierosa – patrz: Kartridż.

Wkład pusty – patrz: Kardtridż ślepy.

X high – ang. extra high, bardzo wysoki, oznaczenie mocy e-liquidu o bardzo wysokiej zawartości nikotyny (24 mg/ml)

XX high – ang. extra extra high, krańcowo wysoki, oznaczenie mocy e-liquidu o najwyższej dopuszczalnej zawartości nikotyny (36 mg/ml)

Y&C Tech Ltd. UK – chiński producent elektronicznych papierosów marki ECIS.

Zakraplanie – uzupełnianie e-liquidu (nasączanie watki) w kardridżu (wkładzie) za pomocą strzykawki (z igłą lub bez), zakraplacza lub bezpośrednio z buteleczki, jeśli jej budowa na to pozwala.

Zerówka – w żargonie e-palaczy niezawierający nikotyny e-liquid, a także beznikotynowy kartridż lub kartomizer.

Znak CE – patrz: CE znak.

(c) 2011 by Zespół Autorski
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z nami.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa autorskiego zabronione jest kopiowanie, redystrybucja, rozpowszechnianie treści całości lub fragmentów powyższego tekstu bez oficjalnej zgody Zespołu Autorskiego.

 

53 responses to “E-papierosy – leksykon

 1. laki001

  5 marca 2011 at 14:35

  Witam , nie ujmując nic Inawerze, proponuję by w leksykonie znalazła się również firma TL ,TwójLiquid , jako pierwszy w Polsce producent bazy nikotynowej oraz sprzedawca wielu odczynników do produkcji własnych liquidów.

   
  • StaryChemik

   6 marca 2011 at 21:14

   Masz rację – wpisałem. Na marginesie – TL nie jest nazwą firmy, lecz sklepu, ale to drobiazg.

    
   • Rancid

    10 marca 2011 at 09:40

    StaryChemiku, czy jest możliwość stworzenia listy producentów elektronicznych papierosów wraz z krótką charakterystyką? Nie ukrywam, że taki tekst pomógłby mi wybrać coś dla siebie. W tej chwili mam na oku Cigito smart bo nie uderzy mnie mocno po kieszeni, opinie też raczej dobre widziałem na sieci ale wolałbym zapoznać się jeszcze z opinią osoby która zna się na temacie a taką niewątpliwie jesteś. Byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam!

     
    • StaryChemik

     10 marca 2011 at 10:51

     Widzisz, Rancid… to jest sprawa trudna. Tego typu listy i charakterystyki to raczej domena forów internetowych. Chciałbym, aby ten blog był jak najbardziej obiektywny i nie odnosił się do konkretnych dystrybutorów i marek.
     Na marginesie: absolutnie nie uważam się za jakiegoś eksperta co do marek e-fajek. Ba, moja wiedza w tym temacie jest raczej średnia. Od tego jest znacznie więcej fachowców, którzy w detalach znają wszystkie typy i marki. Ja tam jestem skromnym mieszaczem płynów i teoretykiem chemicznym.

      
     • Rancid

      26 marca 2011 at 10:45

      Rozumiem i dziękuję bardzo, pozdrawiam!

       
 2. adam

  7 marca 2011 at 11:19

  Dobry artykuł wyjaśnił mi wiele rzeczy związanych z elektronicznym papierosami. Z taką wiedzą mogę się teraz swobodnie udać do sklepu po jakiś e-dymek … 🙂

   
 3. Michał

  29 marca 2011 at 19:57

  Super pozdrawiam.

   
 4. Radzio

  12 Maj 2011 at 09:00

  Chciałbym poprosić o jeden mały artykulik na temat samodzielnego robienia mieszanek… coś w stylu „moja pierwsza mikstura atomowa” czy coś…. jestem nowym użytkownikiem e-faja i chciałbym sie dowiedzieć np. skąd brać składniki, gdzie pytać co z czym najpierw a co na końcu dolewać itp… może z racji kwalifikacji pokuliłbyś sie Chemiku o taki artykuł? z góry dziękuje :))))

   
  • StaryChemik

   15 Maj 2011 at 16:20

   Dziękuję za sugestię – jak wygrzebię się spod stosu bieżących prac, napiszę notkę na ten temat.

    
 5. Pingback: Anonim
 6. Szaman

  1 czerwca 2011 at 01:52

  Nie ma nic o VV (Variable Voltage).. Dlaczego?

   
  • StaryChemik

   2 czerwca 2011 at 09:55

   Dlatego, że w chwili pisania leksykonu była to li tylko ciekawostka. Lada moment będziemy uzupełniać wpisy, prace redakcyjne trwają.

    
 7. tman

  27 lutego 2012 at 22:35

  ST? RT? DC?

   
 8. Rejczell

  9 grudnia 2012 at 17:00

  A możesz mi wytłumaczyć co oznacza T3 bo mam do wyboru model z tym znakiem i taki sam bez i nie mam pojęcia który lepszy.

   
 9. Tomek T.

  10 grudnia 2012 at 11:01

  Bardzo dobre tłumaczenia pojęć. Sam próbuje korzystać z papierosów elektronicznych jednak nie jest to to samo co normalny papieros, ale może dla innych osób będzie dobrą alternatywą.

   
 10. brzoza

  11 stycznia 2013 at 20:06

  Proszę o wyraźną odpowiedź czy e liquid z dodatkiem nikotyny np.1,8%jest wyrobem tytoniowym czy nie? Pozdrawiam

   
 11. brzoza

  21 stycznia 2013 at 18:50

  Witam! Dziękuję za odpowiedź Staremu Chemikowi.Proszę jednak o dpowiedź na nowe pytanie czy po zmianie w ustawie z 1 stycznia w sprawie wyrobów tytoniowych e liquid z dodatkiem nikotyny np.1,8%nie jest nadal wyrobem tytoniowym.I czy zgodnie z prawem obowiązującym na 2013 rok taki e liquid można sprzedać osobie nieletniej ?.Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam

   
  • StaryChemik

   21 stycznia 2013 at 21:56

   Zastrzegam, nie jestem prawnikiem. Liquidy nie są wyrobami tytoniowymi, a więc żadna zmiana ustawy o wyrobach tytoniowych ich nie dotyczy.
   Liquidy nie powinny być sprzedawane nieletnim – takie jest moje zdanie i wierzę, że rozsądni sprzedawcy tego nie robią.
   A swoją drogą jestem ciekawy dlaczego pytasz o to.

    
   • brzoza

    28 stycznia 2013 at 20:54

    Witam Serdecznie!Dziękuję za odpowiedź.Pytałem z czystej ciekawości ponieważ sprzeczaliśmy się z kolegą,on mówił że jeżeli coś w składzie posiada nikotynę to jest wyrobem tytoniowym.Pozdrawiam i dziękuję.

     
 12. Satania

  7 marca 2013 at 22:20

  Tytoń to nie nikotyna. Tytoń ją zawiera, ale to jest tak jakby mówić, że Coca Cola jest wyrobem cukrowym albo kawa kofeinowym.

  Pozdrawiam

   
 13. jult

  22 sierpnia 2013 at 23:42

  a ja mam pytanie czy jak jestem uczuona na salicyllany to swedzenie skóry może być spowodowane paleniem e papierosa? jest tam etanoll ;/

   
  • StaryChemik

   23 sierpnia 2013 at 08:28

   Nie widzę związku pomiędzy salicylanami a e-papierosem.

    
 14. jult

  23 sierpnia 2013 at 23:07

  ufffff myślałąm ,że etanol ma tam związek jakisz salicylanami lub jej pochodnymi jesli nie to bardzo sie ciesze dziekuje

   
 15. Tomaton

  14 grudnia 2013 at 22:32

  Co do alergii to dochodzi jeszcze sama nikotyna, która jest agonistą TRPA1, a zbyt mocny agonizm tego receptora prowadzi do zbierania się wody pod skórą i pojawiania się czerwonych, swędzących plam.

  „We report a patient with recurrent generalized itching and urticaria due to inhalation of nicotine in tobacco smoke. A skin prick test with nicotine base (1 : 10 w/v) was negative but an intradermal test with nicotine base (1 : 100 w/v) was strongly positive. Intradermal tests with nicotine base (1 : 100 w/v) performed on 10 healthy controls were negative. A provocation test with a nicotine patch showed the same symptoms and signs including generalized itching, weals and flares, and mild dyspnoea, which occurred when he was exposed to tobacco smoke. Nicotine in tobacco smoke can act as an inhalant allergen and induce urticaria in hypersensitive persons.”

  Lee, Ahn, Choi and Lee (1998), Urticarial reaction following the inhalation of nicotine in tobacco smoke. British Journal of Dermatology, 138: 486–488. doi: 10.1046/j.1365-2133.1998.02130.x

   
 16. Sim

  30 stycznia 2014 at 15:15

  brakuje pojecia „KLON”

   
 17. żółw

  1 lutego 2014 at 11:51

  Stary chemiku… Skończył mi się liquid do e papierosa „volish”. Chciałam zapytać czy można zastąpić go jakaś substancją domowej roboty. Jest to mozliwe?

   
 18. zrezygnowana

  7 marca 2014 at 14:14

  Mój facet pali e-papierosa przy malutkim dziecku. Jak przemówić do niego, że to szkodliwe? I jaki to konkretnie ma wpływ na dziecko?

   
  • StaryChemik

   7 marca 2014 at 15:21

   Jaki konkretnie ma wpływ – nie wiadomo, bo nikt jeszcze nie przeprowadził badań.
   A jak przemówić? Nie wiem… skoro logiczne argumenty nie działają, to może separacja od stołu i łoża?

    
 19. Michał

  10 kwietnia 2014 at 19:17

  Pierwsza myśl jaka mnie naszła to : sam sobie zrobię ekstrakt z tytoniu etanolem.
  Ale czy po odparowaniu etanolu tytoń „crude” rozpuści się w glikolu? Może zmieszać przed odparowaniem? Glikol ma dwa razy wyższą temperaturę wrzenia.
  Pozdrawiam:)

   
  • StaryChemik

   10 kwietnia 2014 at 20:02

   To zrobisz sobie ekstrakt z wszystkimi możliwymi świństwami – nitrozoaminami, innymi alkaloidami, związkami kancerogennymi.
   To naprawdę nie jest hop-siup.

    
   • Michał

    11 kwietnia 2014 at 18:28

    No tak. Ale będzie trochę zdrowsze od dymu,tabaki,czy tytoniu do żucia. Tytoń Bakun wydaje się ciekawym kandydatem.Dawno temu spróbowałem tabaki z niego (palić się nie da) i do dziś dobrze wspominam. Jak pozbyć się nitrozoamin?

     
    • StaryChemik

     11 kwietnia 2014 at 18:33

     Masz dostęp do profesjonalnego laboratorium chemicznego wyposażonego w sprzęt do destylacji próżniowej w atmosferze gazu obojętnego?

      
     • Michał

      11 kwietnia 2014 at 20:09

      Bez tego ani rusz? Żaden czasochłonny boczny tor?

       
      • StaryChemik

       11 kwietnia 2014 at 20:12

       Dodaj do tego sporą wiedzę eksperymentalną i możliwość wykonania analiz, choćby chromatograficznych. Nie ma „bocznych torów”.

        
 20. Michał

  20 kwietnia 2014 at 15:12

  Jak to wygłąda z rozpuszczalnością nitrozoamin w wodzie?

   
  • StaryChemik

   20 kwietnia 2014 at 23:07

   Przepraszam, ale to jest blog dotyczący e-papierosów, a nie społeczna informacja chemiczna. Może czasem warto włożyć nieco własnego wysiłku w poszukanie informacji. Dlaczego ja mam ich szukać za Ciebie? Jeśli znajdziesz rozsądny powód, może to zrobię.

    
 21. Michał

  21 kwietnia 2014 at 11:45

  Może akurat miałeś coś wspólnego. W życiu nie oczekiwałbym od Ciebie grzebania w encyklopediach na zawołanie.

  Do miłego! 🙂

   
 22. abstynent

  10 lipca 2014 at 12:18

  Ślepy kartridż i kartridż ślepy – dwa razy jest. Oraz „Nomad” i „śrubokręt” – też dwa razy, można by tylko dać odnośnik.

   
 23. Cyklinowanie Warszawa

  25 marca 2015 at 11:27

  ja nie palę…

   
  • Janusz

   24 sierpnia 2016 at 23:21

   I tego się trzymaj 🙂

    
 24. pachol.95

  15 czerwca 2015 at 16:16

  Witam! bardzo fajny słownik 🙂 brakuje tylko jeszcze moim zadaniem typów atomizerów (RBA, RDA itd.) ale i tak kawał dobrej roboty

   
 25. Olinka

  5 sierpnia 2015 at 01:12

  Dzięki StaryChemiku, zaraz musiałam pokazać siostrze podpunkt konkretnie ‚E-palenie, przeciwwskazania’ bo nigdy nie paliła papierosów (22 lata) a właśnie zaczęła kopcić e-papierosa :/ Nie rozumiem jej totalnie!! Pozdrowienia

   
 26. SmK

  8 marca 2016 at 11:10

  Czy pojawią się w słowniku znane marki? Interesuje mnie opis dotyczący e-papierosów [wycięta reklama – SCh]

   
  • StaryChemik

   8 marca 2016 at 13:00

   Szanowny Panie – bardzo słaba ta próba reklamy. Baaardzo słaba.

    
 27. Qzi

  10 września 2016 at 17:16

  @Sch, po zmianach z 8.09 obowiązuje zakaz handlu e.p za pomocą internetu, trzeba nanieść kilka poprawek w leksykonie np.:

  „E-papieros, dostępność – aktualnie na wolnym rynku zarówno e-liquidy w szerokiej gamie mocy i smaków oraz wiele modeli e-papierosów w różnych cenach (także części do nich) są łatwo dostępne w galeriach handlowych, sklepach stacjonarnych i internetowych oraz na aukcjach internetowych.”

  Pozdrawiam

   
  • StaryChemik

   10 września 2016 at 18:27

   Niestety, nie mam czasu na modyfikowanie leksykonu/słownika. Może później jesienią.

    
 28. tulipan

  20 lutego 2017 at 23:01

  Cześć. Mam prośbę. Mieszkam na totalnym zadupiu. Za machorkę w elektronicznym wydaniu (a właściwie opakowaniu bo to równie ekstatyczne jak kawałek 1-ej strony Trybuny Ludu- naczelnego organu… (stąd ekstaza) owinięte wokół wiechcia samosiejki) trzeba płacić …..reszta jest milczeniem .Trik polega na tym ,właściciel punktu dogaduje się z jakimiś typami z pod ciemnej dziury oni zaś dostarczają mu „e-coś tam „. Dlatego proszę o parę dobrych firm i nie drogich (chodzi o marki) związanymi z e-papierosami, z e-liquidem dam radę.Tylko plis bez odsyłań. Też jestem stary. Nałóg socjalistyczny tani renta kapitalistyczna śmieszna.

   
  • StaryChemik

   20 lutego 2017 at 23:04

   Setki ludzi nadal kupują zdalnie w Chinach. I chyba tylko 0,001% ma kłopoty na cle.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: