RSS

Kolejny krok UE – akcyza od 2017

09 Maj

Tego oczywiście można się było spodziewać. Bo to jest tak, że jeśli władza mówi, że zabierze kasę, to zabierze, a jeśli mówi, że da kasę, to mówi. W naszym przypadku chodzi oczywiście o dodatkowy haracz nakładany na e-fajki. W tej chwili jedynym podatkiem w cenie e-p jest VAT w wysokości 23%. Teraz ministrowie krajów UE dogadali się, że przecież nie może być tak, że Big Tobacco będzie poszkodowane. Dlatego też na e-p zostanie – prawdopodobnie od 1.01.2017 – nałożony dodatkowy podatek akcyzowy. Jego wysokość wynosi 57%. Tak więc łączne opodatkowanie wyniesie 80% (lub nawet więcej). Możecie sobie policzyć szacunkowe ceny w przyszłym roku. Tak naprawdę nie do końca wiemy jednak, jaka będzie filozofia tych, którzy oakcyzują e-fajki. Liquidy nikotynowe na pewno będą temu podlegać, to nie ulega wątpliwości. Aromaty, glikol czy zerówki raczej nie. Z naciskiem na „raczej”, bo mnie już nic nie zdziwi. Co do sprzętu też nic nie wiadomo. Zapewne w sytuacji, w której towar będzie nosił nazwę „e-papieros”, akcyza zostanie nałożona. Ale co z akumulatorami, drutem czy watą? Co ze szklaną rurką do parownika?
Politycy oczywiście przyjmą to wszystko z wielką radością – dopływ kasy do budżetu zawsze ich cieszy. Można oczywiście spytać o zdrowie. Pytać zawsze można. Ja się nie będę wypowiadał na temat pomysłu z akcyzą, ponieważ nie chcę używać wulgarnych słów.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
33 Komentarze

Opublikował/a w dniu 9 Maj 2016 w ogólne

 

Tagi: , ,

33 responses to “Kolejny krok UE – akcyza od 2017

 1. Deimond

  9 Maj 2016 at 21:03

  UE to taka mafia II tyle że legalna … Jak by nie patrzeć to wszystkie rządy działają jak mafia. Masz jakiś nałóg albo coś sprawia Ci przyjemność – hola hola – siano się należy dla kraju i dla dobra ojczyzny.

   
 2. Adam

  9 Maj 2016 at 21:34

  Żadnej akcyzy na e-papierosy nie będzie, akcyza jest nakładana na produkty które mają działanie „szkodliwe” (alkohol, papierosy). E-papieros sam w sobie nie ma nic szkodliwego tudzież nie może być objęty akcyzą, przynajmniej tak to wygląda z prawnego punktu widzenia. Według mnie prędzej wymyślą nowy podatek żeby tylko to obejść. Co do liquidów z nikotyną- to oczywiście że może być objęte akcyzą, glikol i inne produkty nie zawierające nikotyny nie będą.

   
  • anonim

   10 Maj 2016 at 06:46

   wydaje mi się, że zwykły papieros też krzywdy nie robi, dopóki się go nie podpali. Aczkolwiek już zawiera w sobie tytoń oraz nikotynę. Kupny e-papieros nie posiada wlanego liquidu

    
  • Kot

   10 Maj 2016 at 07:21

   Na produkty ekskluzywne nie szkodliwe

    
  • fafik

   10 Maj 2016 at 09:04

   Cytuję za mistrzem „jeśli władza mówi, że zabierze kasę, to zabierze” !

    
  • PaulMeed

   10 Maj 2016 at 13:40

   Nie do końca się z tobą zgadzam. Akcyzą objęte są również samochody, kosmetyki, futra, karty do gry, gry i zakłady wzajemne, a także paliwa np. węgiel, ropa naftowa, benzyna, energia elektryczna.
   Ciekawostką może być to, że w niektórych krajach EU akcyzą objęta jest woda mineralna.
   W związku z powyższym uważam ze wprowadzenie akcyzy na e-papierosy jest możliwy.

    
 3. Wojtek

  9 Maj 2016 at 21:36

  Jak dla mnie to kolejna plotka, ktora ma za zadanie znechecic wyspiarzy do EU i zaglosowac za wyjsciem w referendum, ktore tuz tuz. patrz w tekscie „He said: ‚All vapers must vote to Leave EU!’
  Jeszcze wczoraj bylem w UK i tam mieszkancy na swoich domach wieszaja bannery z napisami „vote leave” i maja racje, ze chca opuscic EU. Unia Europejska chwieje sie z miesiaca na miesiac coraz bardziej.

   
 4. Waper

  9 Maj 2016 at 23:53

  może to niewiele ale zapomniałeś o 3.7% cła na sprzęt przynajmniej importowany. A jak już wspominałem, wojna o trupa trwa.

   
 5. Kruczunio

  10 Maj 2016 at 10:03

  To się wkurzyłam już na maxa. Ogólnie unia się, rozleci, czy prędzej czy później.Jestem za wyjściem z unii europejskiej, i nie tylko z powodu e-papierosów, ale też wielu innych rzeczy.

   
  • lukabracci

   11 Maj 2016 at 18:07

   Jasne wyjdźmy, tylko że Polska to nie Wielka Brytania, nie ten kaliber i nie te bogactwo. No chyba że Unia z Węgrami- super mocarstwem sprawi że to my będziemy rozdawać karty. Zawsze można spojrzeć na wschód. Albo samemu próbować coś ugrać – tylko karty…to mamy bardzo słabiutkie-. No ale szabelką to my lubimy pomachać…

    
 6. Sean4

  10 Maj 2016 at 14:20

  To znaczy, że jeśli dziś e-papieros kosztuje 100zł netto (123 brutto), będzie kosztował 214zł netto (263,22 brutto). Podrożeje ponad dwa razy. Tym, którzy przechodzili na e-palenie ze względów kosztowych już się to nie opłaci. Koncerny dopną wreszcie swego.
  Akcyzę można nałożyć na wszystko, w tej chwili w Polsce obowiązuje na używki, na paliwa, na towary luksusowe…
  Czy da się to obejść? na początku, na krótką metę tak. Dosyć prosto.
  Ale góra za rok przepisy będą uszczelnione tak, że nikt normalny nie zaryzykuje handlu bez akcyzy.

   
  • daniel

   10 Maj 2016 at 18:20

   Oczywiście że nic takiego nie będzie miało miejsca tzzn papieros dziś warty sto ileś za rok nie będzie warty ponad 200 gwarantuje Ci to.

    
 7. Igor

  10 Maj 2016 at 16:15

  Zastanawiam się jak akcyza ominie farmaceutów, którzy mają potężne lobby. Plastry, gumy oraz wiele innych lekarstw zawierają nikotynę, czy ich też obłożą akcyzą? Pomidory i bakłażany też zawierają nikotynę – czyżby addio pomidory…..
  Myślę, że producenci leków mają duży udział w niszczeniu waperosów. Ciekawe jak mafia z parlamentu EU da im ulgę akcyzową?

   
  • StaryChemik

   10 Maj 2016 at 16:54

   Produkty BigPharma nie podlegają akcyzie. I tyle.

    
   • Skryba

    11 Maj 2016 at 06:45

    Niestety SCh, ale muszę się z Tobą zgodzić 😦 W TPD jednym zapisem wyłączono działanie Dyrektywy w stosunku do e-p zarejestrowanych i sprzedawanych jako wyroby medyczne 😦

     
 8. daniel

  10 Maj 2016 at 18:19

  Oczywiście w Polsce akcyzy na e-papierosy i liquidy od 1 stycznia 2017 roku nie będzie.Ale już rok później taka możliwość istnieje.

   
  • StaryChemik

   10 Maj 2016 at 19:47

   Skąd taka pewność? Jedno rozporządzenie UE i akcyza jest. Masz jakieś inne informacje – podziel się.

    
   • daniel

    11 Maj 2016 at 11:04

    Z mojej wiedzy wynika że nie będzie .Co do daty 20 maj też pisałem już w tamtym roku że termin jest nierealny.W styczniu br powiedziałem to osobom z zarządu esmoking to mówili że to niemożliwe że 20 maj jest pewny. .No cóż .

     
    • StaryChemik

     11 Maj 2016 at 13:45

     „Z mojej wiedzy…” – szkoda, że tą wiedzą nie chcesz się podzielić – tzn. źródłem, ewent. wnioskowaniem.

      
 9. Skryba

  11 Maj 2016 at 07:03

  Pomysł oakcyzowania e-p nie jest nowy 🙂 Uczestniczyłem w czerwcu ubiegłego roku w niesławnej konferencji/debacie w Krajowej Izbie Gospodarczej, której jednym z głównych wątków było wprowadzenie akcyzy na e-p. Pomysł ten i tutaj UWAGA ! zakładał akcyzę dla liquidów bez względu na zawartość nikotyny czyli „0” też, a mój gwałtowny protest wywołał zdziwienie pomysłodawców 😦 Na tamten moment zwolennikom e-p uczestniczącym w tej farsie udało się chyba skutecznie „wybić z głowy” takie brednie 🙂 Ale jak ureguluje to unijna mafia to co innego. Posłużę się tutaj słowami Wieszcza „Jak pan każe – sługa musi” 😦 Pozdrawiam euroentuzjastów 🙂

   
 10. Skryba

  11 Maj 2016 at 07:06

  Mam nadzieję na pozytywny wynik w UK referendum w sprawie opuszczenia UE, to będzie początek jej końca.

   
 11. Skryba

  11 Maj 2016 at 07:26

  Obawiam się natomiast, że upadek UE czyli wyjście jej członków z pod „władzy” jej uregulowań nie koniecznie zaowocuje automatycznym zmianom w naszym prawie w zakresie narzuconym przez UE. W kwestii akcyzy myślę, że UE nie ureguluje tego Rozporządzeniem tylko kolejną Dyrektywą, dlaczego ? Rozporządzenie UE jest wprost obowiązującym prawem a w Dyrektywie oprócz niektórych twardych zapisów tak jak w TPD można zawrzeć również danie możliwości. Chyba nikt nie wątpi, że nasze władze skwapliwie z tej możliwości skorzystają 😦

   
  • lukabracci

   11 Maj 2016 at 18:38

   @Skryba, Mnie się wydaje że końca Unii nie będzie. Może się zmniejszyć np.o Wielką Brytanię bo ich na to stać. Rdzeń zawsze pozostanie, Beneluks, Francja, Włochy bo po prostu im się to opłaca. Pytanie czy Polsce będzie się opłacać być poza Unią? Nie wiem czemu jest tyle głosów kibicujących akurat Wielkiej Brytanii z wyjściu Unii? Dla której jednym z głosów niezadowolenia jest najazd taniej siły roboczej z krajów nowej Unii, m.in. z Polski.

    
 12. Mikolaj

  11 Maj 2016 at 10:43

  Panie Mirku,

  Zatem podsumowując tą całą ustawę:
  – Kupno przez internet po 20 maja będzie możliwe, ale podmioty gospodarcze będą musiały rejestrować produkty, które sprzedają tak?
  – Sprzedaż produktów niepełnoletnim – czego będzie dotyczyć ? Dosłownie wszystkiego, czy będzie wyłączać produkty bez nikotyny?
  – Czy po 20 maja nadal będę mógł kupić produkty typu: mod?

   
  • daniel

   11 Maj 2016 at 11:01

   20 maja nic ale to kompletnie nic się nie zmienia.

    
  • StaryChemik

   11 Maj 2016 at 13:44

   Moim zdaniem po 20 maja będzie można nadal kupować zdalnie.
   Co do rejestracji – nic nie wiadomo, ponieważ nie ma przecież żadnej jednostki rejestrującej, prawda?
   Mody – oczywiście, że tak – przecież nadal nie ma ustawy.

    
   • Skryba

    11 Maj 2016 at 17:44

    Mirku, niestety taka jednostka zostaje powołana z wejściem w życie ustawy 🙂 jest nią Inspektor d/s substancji chemicznych 😦 a zatem z tym dniem obowiązywać będzie nakaz rejestracji 😦 O ironio projekt przewiduje długie vacatio legis dla – zakazu sprzedaży „gimbusom”

     
    • StaryChemik

     11 Maj 2016 at 18:30

     OK, pełna zgoda – z wejściem w życie ustawy. Na razie jest stand still do 1.07., więc 20 maja nie obowiązuje – mam rację?

      
     • Mikolaj

      12 Maj 2016 at 09:52

      Zatem nie mam co się martwić i towar do sklepu mogę nadal sprowadzać 🙂

      Bardzo dziękuję za informację.

       
 13. Skryba

  11 Maj 2016 at 17:00

  Dzisiaj w trakcie posiedzenia Podkomisji nadzwyczajnej d/s Zdrowia przedstawiciel MZ zadeklarował, że tzw. „okresy przejściowe” jeszcze będą przedmiotem prac Sejmu i zostaną dostosowane – do czegoś tam, nie sprecyzował 😦 W trakcie posiedzenia mocno atakowałem zakaz sprzedaży transgranicznej i przez Internet e-p. Poczytajcie Dyrektywę w Preambule założenie (48) wyraźnie przestrzega przed utożsamianiem e-p z wyrobami tytoniowymi a Art. 18 ust 1 mówi o możliwości wprowadzenia takiego zakazu wyłącznie w stosunku do wyrobów tytoniowych. Zatem „piłka w grze”. Co do terminu implementacji ??? Tusk przeprowadził przepis o ograbieniu nas ze środków z OFE w trzy dni.- czyli wszystko możliwe 😦

   
  • dzk

   12 Maj 2016 at 10:08

   Proponuję doczytać punkt 48 preambuły, a szczególnie ostatnie zdanie, które niefortunnie Pan zapomniał przeczytać… Co do zakazu sprzedaży na odległość, też najlepiej jeszcze raz szczegółowo przeanalizować art. 20 dyrektywy…bo wydaje mi się, że coś tam jednak jest o możliwości wprowadzenia zakazu sprzedaży na odległość e-papierosów ;/

    
  • daniel

   12 Maj 2016 at 17:17

   Coś mi się wydaje że te okresy przejściowe będą obowiązywać co najmniej do 2018 roku jak tak dalej pójdzie 🙂 W każdym razie wiemy już że ten rok jest bezpieczny ,a z tego co obserwuję to kto wie czy i kolejny taki nie będzie.Wniosek cała ta panika wokół dyrektywy zupełnie niepotrzebna i zdecydowanie przed czasem.

    
 14. Wojtek

  11 Maj 2016 at 19:31

  A w szpitalach w Nottinhgam (UK) mozna juz wapowac cala historia tutaj.
  http://www.nottinghampost.com/Nottingham-hospitals-England-lift-vaping-ban/story-29259694-detail/story.html
  Brawo !

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: