RSS

Kilka uwag o trwałości e-liquidów

24 Wrz

Co jakiś czas wracają pytania dotyczące trwałości nikotyny w liquidzie czy też w ogóle trwałości naszych płynów. Producenci na opakowaniach umieszczają jakieś tam daty, ale tak naprawdę nie bardzo wiadomo, skąd się one biorą.

Jak to więc jest z tą trwałością?
W przypadku produktów składających się z mieszaniny substancji obowiązuje tzw. zasada najsłabszego ogniwa. Najkrócej mówiąc trwałość mieszaniny nie powinna być dłuższa niż najkrótszy okres trwałości zawartego w niej składnika. W przypadku naszych płynów zazwyczaj jest to nikotyna, a więc deklarowany przez producenta okres trwałości jest zwykle równy terminowi przydatności nikotyny.

Co może się stać, jeśli użyjemy płynu,  którego termin ważności minął np. miesiąc temu? Odpowiedź jest podobna, jak dla produktów spożywczych – w zasadzie nic się nie powinno stać. Jeśli jednak trafimy na produkt, którego termin trwałości minął rok wcześniej, warto byłoby się zastanowić nad jego używaniem.
No dobrze, spyta ktoś – a co z zerówkami (płynami beznikotynowymi)? One są trwalsze? Otóż niekoniecznie. Po pierwsze, ich odczyn nie jest tak zasadowy jak większości płynów nikotynowych, co może ułatwiać rozwój w tej mieszaninie drobnoustrojów. Po drugie – inne składniki płynu też mają ograniczoną trwałość. Przykładowo – glikol propylenowy jest czuły na światło (odnośnik w jęz. angielskim), pod wpływem światła ultrafioletowego i powietrza ulega utlenieniu do odpowiednich kwasów.

Zainteresowani mogą przeczytać ciekawą informację firmy DOW, (ang.) w której  podano wyniki analizy kwasowości glikoli propylenowych przy długotrwałej (od 30 do 270 dni) ekspozycji na światło.

Dlatego też zaleca się przechowywanie płynów w miejscach o ograniczonej ekspozycji na światło słoneczne. Wtedy na pewno dłużej będą przydatne do użycia.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

 
3 Komentarze

Opublikował/a w dniu 24 września 2010 w ogólne

 

Tagi:

3 responses to “Kilka uwag o trwałości e-liquidów

  1. Tezz

    28 czerwca 2017 at 02:13

    Ja tam jak nie miałem nic to jarałem liquid o 4 lata przeterminowany i żyje.

     
    • adam

      18 listopada 2018 at 09:23

      ej i smakowały tak samo ?

       
  2. Miras

    23 stycznia 2023 at 20:53

    Witam jaka powinna być data na olejkach JAM MONSTER? Ja na jednym olejku mam date 10-23-2021 z góry dziękuję za odpowiedź.

     

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.