RSS

Kilka uwag o trwałości e-liquidów

24 Wrz

Co jakiś czas wracają pytania dotyczące trwałości nikotyny w liquidzie czy też w ogóle trwałości naszych płynów. Producenci na opakowaniach umieszczają jakieś tam daty, ale tak naprawdę nie bardzo wiadomo, skąd się one biorą.

Jak to więc jest z tą trwałością?
W przypadku produktów składających się z mieszaniny substancji obowiązuje tzw. zasada najsłabszego ogniwa. Najkrócej mówiąc trwałość mieszaniny nie powinna być dłuższa niż najkrótszy okres trwałości zawartego w niej składnika. W przypadku naszych płynów zazwyczaj jest to nikotyna, a więc deklarowany przez producenta okres trwałości jest zwykle równy terminowi przydatności nikotyny.

Co może się stać, jeśli użyjemy płynu,  którego termin ważności minął np. miesiąc temu? Odpowiedź jest podobna, jak dla produktów spożywczych – w zasadzie nic się nie powinno stać. Jeśli jednak trafimy na produkt, którego termin trwałości minął rok wcześniej, warto byłoby się zastanowić nad jego używaniem.
No dobrze, spyta ktoś – a co z zerówkami (płynami beznikotynowymi)? One są trwalsze? Otóż niekoniecznie. Po pierwsze, ich odczyn nie jest tak zasadowy jak większości płynów nikotynowych, co może ułatwiać rozwój w tej mieszaninie drobnoustrojów. Po drugie – inne składniki płynu też mają ograniczoną trwałość. Przykładowo – glikol propylenowy jest czuły na światło (odnośnik w jęz. angielskim), pod wpływem światła ultrafioletowego i powietrza ulega utlenieniu do odpowiednich kwasów.

Zainteresowani mogą przeczytać ciekawą informację firmy DOW, (ang.) w której  podano wyniki analizy kwasowości glikoli propylenowych przy długotrwałej (od 30 do 270 dni) ekspozycji na światło.

Dlatego też zaleca się przechowywanie płynów w miejscach o ograniczonej ekspozycji na światło słoneczne. Wtedy na pewno dłużej będą przydatne do użycia.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

Advertisements
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 24 września 2010 w ogólne

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: