RSS

O stężeniu nikotyny raz jeszcze

20 Paźdź

Wpis dedykowany pewnemu gryzoniowi 😉

No i znowu trzeba wracać do kwestii stężonej/czystej nikotyny, ponieważ kolejna osoba znalazła źródło zakupu. O kwestiach prawnych i toksykologicznych za chwilę, teraz zabawimy się w matematykę.
W pewnym wątku na jednym z forów e-papierosowych rozgorzała dyskusja dotycząca kwestii stężenia nikotyny, która jest sprzedawana przez jeden ze sklepów internetowych (chińskich). Padło m.in. dramatyczne pytanie „to jak mam bazę 100 mg to jakie było stężenie „czystej” nikotyny na 1 ml?”.
I tu właśnie wychodzi to, o czym piszę od dwóch lat. Skrótowe określenie stężenia bazy „100 mg” powoduje kompletny miszmasz. Przecież stężenia nie wyraża się w jednostkach masy. Prawidłowy zapis tego stężenia to 100 mg/ml i wtedy takie pytanie by nie padło, ponieważ od razu jasne jest, że w 1 ml mamy 100 mg nikotyny (czy też dowolnego innego związku).
Sklep, o którym wspominam, oferuje nikotynę o stężeniu 99% (określonym jako stężenie minimalne). Jak to porównać z powyższym stężeniem bazy? Postaram się to napisać jak najprościej.
Stężenie 99% oznacza, że 99 mg nikotyny mamy w 100 mg cieczy. Pomnóżmy obie liczby przez 10 (to tak, jakby mnożyć licznik i mianownik przez tę samą liczbę). Otrzymamy wtedy 990 mg nikotyny w 1000 mg cieczy.
Tak się składa, że bez większego błędu możemy tutaj uznać, że 1000 mg = 1 ml, a więc mamy 990 mg w 1 ml cieczy, co oznacza po prostu stężenie 990 mg/ml. Jest to praktycznie czysta nikotyna.
Jak więc widać, stężenie nikotyny oferowanej przez sklep jest mniej więcej 10* większe niż opisanej wyżej bazy nikotynowej. Mam nadzieję, że teraz jest to bardziej jasne.

Wracam teraz do kwestii toksykologiczno-prawnych. Jest sobie sklep, sprzedaje nikotynę. Być może nawet udałoby się ją prywatnie zamówić. Jak ktoś ma kasę, może sobie zamówić nawet beczkę 50 l. Warto jednak wiedzieć, że taka ilość czystej nikotyny może teoretycznie zabić pół miliona(!) ludzi.
Podejrzewam zresztą, że po ostatniej masakrze w Norwegii (Breivik), zamawiający mógłby spodziewać się wizyty panów w mundurach i sporych problemów prawnych. Breivik też kupował nikotynę, o czym pisałem jakiś czas temu. Przypominam, że czysta nikotyna znajduje się na liście substancji silnie toksycznych (nic dziwnego, jest silniej trująca niż cyjanek). Obrót takimi substancjami jest regulowany przez prawo, tak więc jednoznacznie stwierdzam – osoby prywatne nie mają prawa kupować czystej nikotyny.

Reasumując – nie kupujcie czystej nikotyny. Nawet jeśli jakimś zrządzeniem losu dotarłaby do was, to praca z nią w warunkach domowych jest ekstremalnie niebezpieczna.

 
12 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 20 października 2011 w ogólne

 

Tagi: , ,

12 responses to “O stężeniu nikotyny raz jeszcze

 1. maniak

  20 października 2011 at 13:52

  „bez większego błędu możemy tutaj uznać, że 1 mg = 1 ml”
  To akurat jest błąd – chyba miało być 1000 mg = 1 ml?

   
  • dez

   28 Maj 2013 at 21:01

   Zarówno autor jak i ty nie uwzględniliście gęstości nikotyny, które wynosi 1,01 g/ml
   a więc przy podawanym stężeniu minimalnym! 99% należy założyć stężenie 100% (ewentualny błąd 1% znikomy do pominięcia) . A więc w 1ml takiej stężonej nikotyny mamy 1010 mg nikotyny a nie jak autor podaje 990 mg – niby niewiele ale jednak.
   Do sporządzenia 1000ml 1,8% roztworu czyli 12 mg/ml potrzeba 17,8 ml nikotyny a nie 18,2 ml (w „twoim” przypadku) a to jednak różnica 0,4 ml dość istotna .
   Ale może ja za dokładny jestem?

    
   • StaryChemik

    28 Maj 2013 at 21:34

    Tak, jesteś za dokładny – różnica nie jest „dość istotna”, bo wynosi 2%, choć ja nadal się upieram, że 1%. I nie bardzo rozumiem co to znaczy „przy stężeniu 99% należy założyć stężenie 100%” – wyjaśnisz?
    Zauważ, że sam piszesz, że można pominąć błąd 1% a następnie sam wciskasz gęstość, która o dokładnie 1% różni się od gęstości założonej 1 g/ml.
    Przy okazji – wiesz jaka jest dokładność pomiaru objętości kilkunastu mililitrów w warunkach standardowych bez kalibracji?

     
 2. ZbyneK

  20 października 2011 at 14:32

  Znając SCh, to pisał to w nerwach… 😉
  To „mg” wskoczyło z przyzwyczajenia…
  Myślę że chodziło mu o 1 g = 1 ml

   
 3. StaryChemik

  20 października 2011 at 14:57

  Oczywiście maniak ma rację. Pierwotnie chciałem napisać, że 1 ml = 1000 mg, ale potem postanowiłem odwrócić strony równania (aby było spójne z tym, co napisałem w poprzednim zdaniu) i nie sprawdziłem drugi raz. Mea culpa.
  Poprawione.

   
 4. Sławomir Tomczak

  21 października 2011 at 19:37

  HA ! Dobrze policzyłem ! 🙂 Przysięgam że wcześniej tutaj nie zaglądałem !
  1000mg/ml i podzielić 1000/20gg = że w jednej kropli mamy ok 50mg nikotyny 🙂 Cieszę się jak głupi ^^’

   
  • StaryChemik

   21 października 2011 at 21:46

   Tak – dobrze policzyłeś. Jedna tylko malutka uwaga techniczna – zamiast gg powinno być gtt (guttae = krople).

    
   • Sławomir Tomczak

    24 października 2011 at 00:12

    Właśnie tego nie byłem do końca pewny, ale dziękuję, zapamiętam 🙂

     
 5. Jerzy Gapiński

  23 października 2011 at 14:21

  Witam
  Będąc w jednej z Hurtowni Chemicznej w Łodzi, po zakup odczynników z ciekawości spytałem o dostępność nikotyny. Jakież było moje zdziwienie jak pani mi odpowiedział, że owszem jest na zamówienie czysta do analiz, w opakowaniach 100g za cenę około 300 PLN.
  Spytałem jakie potrzeba zezwolenia na zakup nikotyny i dostałem odpowiedź, że nie potrzeba żadnych zezwoleń i każdy może ją kupić. Myślę,że to nie dopuszczalne aby taka trucizna była w wolnej sprzedaży i to w stężeniu 99,9%.
  Pozdrawiam.

   
  • StaryChemik

   23 października 2011 at 17:10

   Dla mnie to jest zaskakujące. Po pierwsze – nie wolno sprzedawać substancji oznaczonych T+ (silnie toksycznych) na wolnym rynku. Po drugie – cena. W katalogu Sigma-Aldrich taka nikotyna kosztuje mniej więcej 6 razy tyle.
   Oczywiście zgadzam się w 100%, że to jest niedopuszczalne. Ciekawe czy sprzedają też cyjanek potasu – w końcu jest mniej toksyczny niż nikotyna.

    
 6. szczuro

  25 października 2011 at 22:32

  dzieki za dedykacje 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: