RSS

WAŻNE! E-papierosy a młodzież – raport Naczelnego Lekarza USA

09 Gru

Ukazał się właśnie pierwszy w historii raport dotyczący EIN w aspekcie ich używania przez młodzież, wydany przez Naczelnego Lekarza USA (Surgeon General). Dokument (PDF) jest bardzo obszerny, liczy niemal 300 stron. Podejrzewam, że mało komu będzie się chciało przedzierać przez cały tekst. Dlatego też w wersji minimum warto zajrzeć do wersji bardzo skróconej, czyli Fact Sheet. Osobiście jednak sugeruję zapoznanie się z tzw. Executive Summary (też PDF), który liczy sobie niecałe 30 stron i zawiera streszczenie wszystkich rozdziałów oraz wnioski.
Cóż znajdziemy w tym dokumencie? Ano, sporo skomasowanych danych dotyczących zarówno tematu samych EIN, łącznie z historią, jak też omówienie wyników różnorodnych badań dotyczących aspektów zdrowotnych, jak też typowo socjologicznych, związanych konkretnie z młodzieżą. Pan Naczelny Lekarz bije na trwogę, bo młodzież używa EIN. Pomija jednak jedno zjawisko, które zilustrowano na rysunku 2.6 (w pełnym raporcie). Otóż w ciągu wielu lat liczba młodych ludzi palących zwykłe papierosy utrzymywała się na tym samym poziomie kilkunastu procent. W ostatnich latach spadła znacznie – do zaledwie 5%. Oczywistym więc jest, że wielu z tych ludzi przerzuciło się na mniej szkodliwą alternatywę w postaci EIN. Pana Naczelnego szokuje, że niemal 38% młodzieży licealnej przyznało się do tego, że spróbowali EIN. Nie, że używają regularnie, ale że choćby raz się zaciągnęli. Dla mnie to wcale nie jest szokujące – ot, efekt nowości. Zobaczyłem u kumpla gadżet i mówię: daj spróbować. Identycznie jest przecież z alkoholem.
No i w zasadzie cały ten raport to wyciąganie wniosków pod z góry określoną tezę, która jak zawsze brzmi: chrońmy dzieci i młodzież. Znamy to też z naszego podwórka, prawda? Czasem wnioski powstają jakby z powietrza. Czytamy np. EIN mogą potencjalnie być używane jako urządzenie do inhalacji kannabinoidów oraz innych nielegalnych związków. Nie ma żadnych konkretnych badań na ten temat, ale to nie przeszkadza panu Naczelnemu Lekarzowi pisać, że coś się potencjalnie może wydarzyć. A w kieliszku czy kubku można mieć cykutę. Może też zakażemy? Straszenie rozciąga się też na noworodki, bo zgodnie z tym raportem nikotyna w EIN może być odpowiedzialna za zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Potencjalnie, oczywiście. Nie ma żadnych dowodów, ale… dlaczego nie postraszyć.
No i oczywiście pan wiceadmirał (tak, tak – choć nic nie wiadomo o jego służbie na morzu) Vivek Murthy ma propozycje rozwiązań. Też je dobrze znamy. Ostro zakazywać młodym używania EIN. Znacząco podwyższyć ceny i podatki. Wprowadzić pełną kontrolę wszystkiego oraz licencje dla sklepów z EIN. A najśmieszniejsze jest to, że w rozdziale poświęconym celom, w punkcie pierwszym przypomniana jest stara maksyma primum non nocere (po pierwsze: nie szkodzić). Nie wiem, jak Wam, ale mnie wydaje się to chore. Wiem, że młodzi nie powinni używać niczego uzależniającego, ale ostra polityka wobec EIN spowoduje tylko jedno – powrót młodych do palenia tytoniu. Czy im naprawdę o to chodzi? Wszystko na to wskazuje. Big Tobacco trzyma się mocno.
Ten raport otwiera furtkę dla FDA – do tego, aby wprowadzić ostre przepisy federalne, niezależnie od stanowych, które już tu i ówdzie zostały wprowadzone. Oczywiście będzie on też cytowany w innych krajach, obawiam się, że znacznie częściej niż znany nam raport Public Health England.
Jak więc wyraźnie widać, amerykańskich chmurzących też czekają ciężkie czasy. Parę lat temu myślałem, że będzie normalnie. Wyszło jak zawsze. Ale właśnie dlatego musimy się jednoczyć, wspierać na poziomie krajowym i międzynarodowym. Innego wyjścia nie ma. Rozproszeni mamy znacznie mniejsze szanse przetrwania.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
10 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 9 grudnia 2016 w ogólne

 

Tagi: , , ,

10 responses to “WAŻNE! E-papierosy a młodzież – raport Naczelnego Lekarza USA

 1. Deimond

  10 grudnia 2016 at 01:36

  Nie rozumiem tego wszystkiego. Jakie naukowcy mają środki obrony? Rozumiem że następuje tu pewien problem wolność wypowiedzi kontra fakty naukowe . Kto stoi na straży wiedzy? Kto pilnuje obiektywności? Które prawo? Strefa manipulowania to ogromna pożywka. Nikt tego nie uszczelni bo to pieniądze. Pieprzone papierki tym sterują. I czy ktoś odpowiada za kłamstwa? System jest do zmiany. To nie jest racjonalne i cywilizowane że badania i wnioski badaczy są ignorowane. To nie jest akceptowalne że jakieś grupy medialne mówią kłamstwa ludziom. I ostatnie wnioskowe – to nie akceptowalne że ludzie tak wierzą temu co słyszą i czytają bez weryfikacji i dystansu. Zmierzamy do do nikąd.Cywilizacja samozagłady na własne życzenie przez lenistwo.

   
 2. Starzec

  10 grudnia 2016 at 04:15

  Flat Earth Society – Samuel Shenton oskarżał świat nauki o to, że wszystkie zdjęcia Ziemi z kosmosu są sprawnie przeprowadzoną mistyfikacją.
  Organizacja działa prężnie do dzisiaj, zwiększyła oficjalną liczbę swoich członków do 3000, wywodzących się z różnych krajów świata.

   
 3. stacho

  10 grudnia 2016 at 08:25

  „Znacząco podwyższyć ceny i podatki. ” i to jeden z głównych celów. A poza tym każda władza słysząc taki postulat bardzo się cieszy i stara się szybko go zrealizować. Dla dobra ludu i w trosce o jego zdrowie i życie. Szczególnie o życie i zdrowie dzieci i młodych. 😦

   
 4. Damian

  11 grudnia 2016 at 10:17

  Sprzedawca, który sprzedaje nieletnim e-papierosy/zwykłe papierosy powinien to odczuć boleśnie. Kara do 500zł to jednak nie jest odpowiedni straszak, bo gówniarze potrafią zostawić jednorazowo więcej kasy w sklepie kupując sprzęt do e-palenia.
  Wprowadzić karę na poziomie kilku tysięcy i wtedy raczej szybko skurczy się grono chętnych do sprzedaży nieletnim.
  Tylko czy komuś na tym naprawdę zależy?

   
  • StaryChemik

   11 grudnia 2016 at 13:03

   A skąd wziąłeś tę karę 500 zł?

    
   • Damian

    11 grudnia 2016 at 20:15

    To w takim razie co grozi za sprzedaż e-papierosów nieletnim? Zakaz jest to i kara powinna być, jeśli nie ma to zakaz jest martwy

     
   • Starzec

    11 grudnia 2016 at 22:55

    Art. 13. 1. i art. 13.3 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych
    „3. W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.”
    http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=3CB0658BFACCC00D834872553143F6E3?id=WDU19960100055&type=3

    Kodeks wykroczeń
    Art. 24. § 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

    Policja, straż miejska i Inspekcja Handlowa to instytucje, które mogą kontrolować sprzedawców i nakładać na nich kary. Mandat za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 (art. 13 u.o.z.t.) w wysokości 500 zł.

    Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

     
 5. Meant

  11 grudnia 2016 at 17:00

  Zapewne z programu 500+, (żeby się plus z minusem równoważył), no bo przecież nie z rządowej ustawy o zmianie ustawy…etc. Tam jest bowiem mowa o 200K za złamanie…

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: