RSS

Olejki i soczki… na Boga – zacznijcie myśleć!

16 Maj

Co jakiś czas natykam się (szczególnie na aukcjach internetowych, ale też u sprzedawców stacjonarnych) na te dwie tytułowe nazwy, które używane są na określenie płynów używanych w e-papierosach. Przyznam, że krew mnie zalewa, gdy coś takiego słyszę lub czytam.

Dlaczego? Ano dlatego, że to, czego używamy do napełniania naszych urządzeń nijak nie da się nazwać olejkiem czy też (tym bardziej) soczkiem.
Nie chodzi mi o jakiś szczególny puryzm językowy, ale o zwykły ludzki rozsądek.

Wyobraźmy sobie następujący tekst w jakimś tabloidzie:
Dramat rodzinny w mieście Y
Wczoraj wczesnym popołudniem Zenobiusz T, lat 37, wróciwszy do domu, zastał swojego 6-letniego syna  leżącego bez przytomności w pokoju. Dziecko zostało przewiezione na oddział ciężkich zatruć w X. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, starszy brat chłopca zeznał, iż malec wypił zawartość buteleczki z liquidem do e-papierosa. „Bo tatuś sam na to przecież mówił >>soczek<<„. Zenobiusz T został zatrzymany do dyspozycji prokuratury.

Brzmi prawdopodobnie? Obawiam się, że tak. Więc choćby z tego powodu zastanówmy się, jak nazywać używane przez nas płyny stosowane do chmurzenia.  Wolę już nawet nazwę liquid niż nieszczęsny „soczek”. Mam nadzieję, że wesprzecie mnie w tej walce o rozsądne nazewnictwo.

 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 16 Maj 2010 w ogólne

 

7 responses to “Olejki i soczki… na Boga – zacznijcie myśleć!

  1. Wojciech Nowicki (@wojtnowi)

    9 Maj 2012 at 09:01

    Ten nieszczęsny „soczek” to niestety spolszczenie często (również niestety) używanego angielskiego „e-juice”. Dla mnie „liquid” wydaje się najszczęśliwszy (nie pierwszy to i nie ostatni anglicyzm w Polsce), ponieważ sugeruje, że nie jest to jakiś tam płyn, a specyficzny. W tym środowisku jest zresztą dużo więcej anglicyzmów, ot chociażby „kartridż” czy „tank”.

     
  2. Michał R.

    1 czerwca 2013 at 22:33

    Eliksir – brzmi chwytliwie :))

     
  3. Tomek

    5 lutego 2014 at 16:16

    Jestem nowy w temacie e-papierosów i szczerze mówiąc po przeczytaniu informacji na temat szkodliwości nikotyny w liquidach trochę się przestraszyłem. Mam w domu dziecko i psa i jakoś bardzo działa mi na wyobraźnię fakt, że liquid jest aż tak trujący. Przecież może być wyciek z clearomizera, efajek może po prostu upaść i się rozlać. Dodatkowo smak płynu może być atrakcyjny np. dla psa. W związku z tym mam pytanie: czy dobrze rozumiem, że schodząc z zawartością nikotyny w liquidzie blisko zera eliminuję zagrożenie ? Albo wprost: czy wypicie zerowego liquidu jest szkodliwe ?

     
    • StaryChemik

      5 lutego 2014 at 18:00

      Dzieci i zwierzaki domowe trzeba izolować od liquidów – to jest absolutny priorytet. Pamiętaj, że dzieciaki nie myślą racjonalnie. Dlatego nie odkładaj liquidów byle gdzie – zawsze muszą być poza zasięgiem dziecka/psa.
      Co do zerówki – szkodliwość znikoma, ale nadal chronimy dzieci i zwierzaki. Nigdy nie wiadomo, czy nie maja alergii na jakiś składnik np. aromatu.

       
  4. Tomek

    5 lutego 2014 at 23:20

    Jasne. Dziękuję za szybką odpowiedź. Myślę, że jest sporo do zrobienia w kwestii uświadamiania ludzi na temat zagrożeń związanych z eksploatacją e-papierosów. Nie każdy jest dociekliwy, nie każdemu chce się poczytać. Niestety. Wynalazek jest świetny ale użytkowanie wymaga jednak pewnej ostrożności. Jeszcze dopytam o jedną rzecz:
    Jak najlepiej zabezpieczyć miejsce rozlania liquidu na parkiet drewniany albo dywan ? Czy np. intensywnie przemywać wodą w celu maksymalnego rozcieńczenia ?

     
    • StaryChemik

      5 lutego 2014 at 23:28

      Parkiet i inna powierzchnia nienasiąkalna – zebrać papierowym ręcznikiem, spłukać w kibelku. Potem zmyć wodą albo octem rozcieńczonym 1:4.
      Dywan… no, to gorzej. Szmatka nasączona octem 1:4, wytrzeć i nie przejmować się, jeśli tego liquidu nie było więcej niż 10 ml.
      Oczywiście do czasu wyschnięcia lepiej, aby dzieciaki czy psy tego nie lizały.

       
  5. marek_k62

    2 stycznia 2015 at 09:35

    zbędny puryzm… Serio i bezdyskusyjnie 🙂

     

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.