RSS

Maltol i etylomaltol

23 Sier

Dwie substancje stały się dość popularne wśród „mieszaczy” własnych płynów – są to maltol oraz etylomaltol (EM).
Maltol jest substancją występującą naturalnie w przyrodzie – można go znaleźć między innymi w korze modrzewia, igłach sosnowych, a także, co jest dość  oczywiste, w słodzie (ang. malt).
Ma postać białych kryształów o smaku raczej gorzkim, ale charakterystycznym słodkim zapachu – karmelowym.
Etylomaltol (częściej stosowany w e-papierosach) jest związkiem syntetycznym, różni się od maltolu obecnością grupy… tak, zgadliście! – etylowej (w miejscu metylowej). Podobnie jak maltol, ma również postać  białych kryształów.
Oba te związki stosuje się w przemyśle spożywczym jako substancje polepszające smak.  Maltol jest stosowany także jako dodatek maskujący gorzki smak leków (np.  przeciwpadaczkowego Vimpatu).

Zarówno maltol jak etylomaltol (EM) są związkami łatwo rozpuszczającymi się w rozpuszczalnikach polarnych (a więc m.in. w alkoholach i wodzie), a więc nie ma problemu, aby mieszać je w naszych liquidach.  Należy tylko uważać, aby związek ten nie wszedł w kontakt z żelazem, ponieważ tworzy z nim bardzo trwały związek kompleksowy o barwie czerwonej.
Samo rozpuszczanie nie jest jednak bardzo proste. Najlepiej pokruszyć kryształy EM na jak najdrobniejsze kawałki i rozpuścić je w spirytusie. 1 gram etylomaltolu rozpuści się w ok. 2 ml spirytusu (dla ułatwienia można ostrożnie podgrzać).

W recepturach liquidów stosowany jest często wtedy, gdy używamy tzw. absolutu tytoniowego.  W takiej mieszaninie podkreśla smak tytoniowy, przełamując ostrość absolutu.

W następnym odcinku będzie kilka słów na temat absolutu tytoniowego (tobacco absolute).

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

 
11 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 23 sierpnia 2010 w ogólne

 

Tagi: ,

11 responses to “Maltol i etylomaltol

  1. Łukasz Słomka

    14 Maj 2013 at 18:37

    jakies sugestie ile go użyć na 10ml olejku?

     
    • Vista

      19 września 2014 at 16:21

      Etylomaltolu z reguły nie dodaje się zbyt wiele, aby słodycz nie zdominowała głównego smaku, no chyba że chcemy stworzyć watę cukrową, 2-3 krople na 10 ml przy tytoniówkach to absolutne maksimum w owocówkach 3-4 krople.

       
      • Andrzej Pakuła

        17 czerwca 2015 at 14:20

        No, a jak chcemy watę cukrową, to ile kropel?

         
        • StaryChemik

          17 czerwca 2015 at 17:40

          Nikt Ci nie odpowie szczegółowo – eksperymentuj! Zacznij od 2-3 kropel na 10 ml i odstaw na kilka dni. Jeśli smak będzie za słaby, dodaj po jakimś czasie kolejne 2 krople.

           
  2. Dareios

    12 stycznia 2015 at 15:13

    „Należy tylko uważać, aby związek ten nie wszedł w kontakt z żelazem, ponieważ tworzy z nim bardzo trwały związek kompleksowy o barwie czerwonej.”

    Mówimy o czystym etylomaltolu? Z czego są wykonane parowniki? Nie ze stali?

     
  3. Dareios

    15 stycznia 2015 at 10:44

    Chemiku, mógłbyś napisać jak rozpuszczać etylomaltol w wodzie? Spirytusu nie chcę używać ponieważ dla łatwości używania chciałbym uzyskać względnie niskie stężenie a dodanie zbyt dużej ilości spirytusu spowoduje rozcieńczenie liquidu.

     
  4. Norbert

    10 stycznia 2019 at 17:50

    Gdzie można zakupić etylmaltol w kryształkach?
    Skoro jest używany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym to pewnie nie jest drogi…a sklepy z e-papierosami windują jego ceny. Jeden z największych właśnie wycofał wersję w kryształkach kosztującą 6 razy mniej niż wersja w gotowym płynie 10ml.
    Szukam więc źródełka ale ciężko coś znaleźć.
    Pozdrawiam.

     

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.