RSS

Poradnik dla mieszających – część VI

30 Czer

Technika mieszania płynu (liquidu)

Może to się wydawać nieco dziwne, ale warto się także zastanowić nad kolejnością mieszania składników płynu. Kwestia ta ma mniejsze znaczenie wtedy, gdy robimy sobie mieszaninę na zapas i nie zamierzamy jej używać w ciągu kilku najbliższych dni. Gdy jednak zależy nam na tym, aby jak najszybciej uzyskać jednorodność płynu, warto zapamiętać kilka istotnych zasad dotyczących kolejności dozowania płynów do pojemnika docelowego.

Z czego to wynika? Przede wszystkim istotnym czynnikiem jest lepkość mieszanych cieczy. Spośród wszystkich składników, których zazwyczaj tu używamy, największą lepkość oraz gęstość ma gliceryna. Dlatego też warto zapamiętać, aby nigdy gliceryny nie odmierzać jako pierwszego składnika, ponieważ umieszczając ją na dnie, będziemy mieli problem z późniejszym wymieszaniem całości. Z kolei najmniejszą lepkość i gęstość ma etanol (spirytus).

Mieszając dziesiątki różnych próbek znalazłem prawdopodobnie dość optymalną technikę dodawania kolejnych składników w taki sposób, aby mikstura jak najszybciej uległa homogenizacji (ujednoliceniu).

Załóżmy, że z obliczeń wyszło nam, że do zmieszania mamy 10 ml bazy (o stężeniu 24 mg/ml), 5 ml glikolu propylenowego, 4 ml gliceryny, 10 kropel aromatu oraz 0,5 ml spirytusu.

W jakiej kolejności warto mieszać te składniki? Opiszę tutaj dwie wersje, które roboczo nazwę klasyczną oraz uproszczoną.

Jeśli wybieramy wersję uproszczoną, odmierzamy najpierw 5 ml glikolu, następnie dodaje 10 kropli aromatu, 10 ml bazy, 0,5 ml spirytusu i na końcu 4 ml gliceryny. Zamykamy szczelnie pojemnik i dobrze wytrząsamy.

Wersja klasyczna pozwoli nam na szybsze osiągnięcie w płynie stanu ujednolicenia, ale w tym przypadku musimy wykonać o kilka czynności więcej. Mieszamy wtedy kolejno:

  • 2,5 ml glikolu
  • 4 krople aromatu
  • 5 ml bazy
  • 0,5 ml spirytusu
  • 2 ml gliceryny
  • 2,5 ml glikolu
  • 3 krople aromatu
  • 5 ml bazy
  • 3 krople aromatu
  • 2 ml gliceryny

Po dodaniu pierwszej porcji gliceryny (składnik nr 5) warto na trochę zamknąć pojemnik i dokładnie wymieszać, a następnie otworzyć i kontynuować dodawanie. Po dodaniu wszystkich składników należy oczywiście całość ponownie dokładnie wymieszać.

Z mojego doświadczenia wynika, że tak mieszany płyn osiąga stan „przegryzienia” już po kilku-kilkunastu godzinach. Jeśli zmieszamy wszystko w kolejności przypadkowej, to po jakimś czasie płyn też się przegryzie, ale potrwa to jednak dłużej.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

 
17 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 30 czerwca 2010 w ogólne

 

Tagi:

17 responses to “Poradnik dla mieszających – część VI

  1. iowa74

    30 czerwca 2010 at 22:15

    Cenna informacja 🙂 Ja mieszam w takiej kolejności: baza, glikol,aromat, spiryt, gliceryna. Jeżeli jest to zła kolejność to popraw mnie Chemiku 🙂 .

     
    • StaryChemik

      30 czerwca 2010 at 23:46

      Moim zdaniem Twoja kolejność jest OK. Najważniejsze jest to, aby gliceryna była wlewana później niż większość składników.

       
  2. gotronkk

    2 lipca 2010 at 13:13

    Seria tych artykułów to kopalnia wiedzy. Ja mieszam zawsze jakieś 3-4 dni przed zakładanym końcem zapasów. Zazwyczaj robię 20 do 40 ml liquidu. Kolejność baza, glikol, gliceryna porządne mieszanie i do szafy na kilka dni. Aromatu dodaje już do małej buteleczki, na koniec jeszcze małe wytrząsanie i z reguły na następny dzień dopiero sięgam po gotowy liquid.

     
  3. StaryChemik

    5 lipca 2010 at 12:20

    Dzięki za miłe słowa. Myślę, że Twój sposób jest optymalny – zawsze warto ten jeden dzień odczekać, wtedy smak staje się „wyrównany”.

     
  4. nowicjusz

    7 Maj 2011 at 01:47

    witam. jestem początkującym mieszaczem. czy ten liquid będzie odpowiedni?
    oto proporcje:

    PG 7ml o mocy 12mg/ml
    Aromat 0,75 ml
    gliceryna 86 % 3ml

    jaka będzie moc tego liquidu po zmieszaniu tych skladnikow?

     
  5. StaryChemik

    9 Maj 2011 at 18:38

    Musisz po prostu spróbować, czy Ci smakuje. Moc wynikowa będzie ok. 7,8 mg/ml.

     
  6. HantiHAX

    20 września 2012 at 18:52

    Zdecydowałem się niedawno na podjęcie próby z tworzeniem własnych liquidów – nie ukrywam, fascynująca sprawa. Jednak tak jak zapoznałem się z tym artykułem zaskoczyłem się nieco,bo po rozmowie ze znajomym ze sklepu dostałem jedynie bazę „Dirty Neutral” (Beżowa etykieta) i aromaty po czym rada by na 10 ml zakraplac od 10 kropel. Tzn,że bez wymienionej gliceryny nie ma mowy o stworzeniu liquidu?

     
    • StaryChemik

      20 września 2012 at 19:03

      Spokojnie możesz mieszać bez gliceryny. W tym artykule mowa jest o starych bazach, tzn. tak naprawdę roztworach nikotyny w glikolu (PG). Baza DNB zawiera już glicerynę, więc wystarczy dodać odpowiednich aromatów.

       
  7. axik1988

    21 czerwca 2013 at 00:50

    Wybacz, że Cię poprawiam ale wydaje mi się, że 9 składnik (3ml aromatu) wkradł się mały błąd powinno chyba być 3 krople aromatu 🙂

     
    • StaryChemik

      21 czerwca 2013 at 09:06

      HA! Po 3 latach ktoś znalazł błąd. I to wcale nie mały, ale poważny. Dzięki! I nie ma tu co wybaczać – dzięki za czujność.

       
      • Andrzej

        21 czerwca 2013 at 10:43

        To trzeba się cieszyć, że z poradnika korzystają nawet po trzech latach 😉 Czytałem cały ze trzy razy i nie znalazłem tego. Może mój mózg uznał wartość 3 ml aromatu za abstrakcyjną i automatycznie wstawił tam 0,3 ml 😀

         
  8. KnUR1

    23 czerwca 2013 at 16:04

    mam na myśli, że w RSS się pojawił nowy feed ale nie widać go na stronie https://starychemik.wordpress.com

     
    • StaryChemik

      23 czerwca 2013 at 19:39

      Może feed jest związany z tym, że pojawił się tam niedawno nowy komentarz.

       
  9. tasek

    4 stycznia 2014 at 17:47

    witam
    chce uzyskach liquid o mocy 18 mg/ml
    Używam obecnie olejek firmy liqueen 18mg united states of tabacco. Chciałbym przyoszczędzić i zrobić swoja wersję powyższego olejku

    Kalkulator posiada takie oto okienka: Moc liquidu bazowego, Moc liquidu rozcieńczającego, Chcę dodać glicerynę, by liquid wynikowy miał jej, Chcę dodać stężony alkohol etylowy
    (np. spirytus rektyfikowany), by liquid wynikowy miał go [%]: Uwzględnij aromat do liquidu.

    Ile procent gliceryny jest najbardziej odpowiednie?
    Co to jest liquid rozcieńczający?
    Spirytus rektyfikowany np Polmos jest chyba zdrowszy od alkoholu etylowego. Lepiej jego używać i ile % liquid wynikowy powinien go zawierać i co on robi w gotowej miksturze?
    Gdzie jest miejsce na Glikol propylenowy?
    Jakiej mocy kupic bazę bezsmakową aby uzyskiwać liquid 18 mg/ml
    ile aromatu dodac do 50 ml wyjsciowego olejku?
    Może jakis dobry duszek dał by mi przepis na 50 ml gotowego liquidu żebym czegos nie sknocił?

    Pozdrawiam

     
  10. Stiuart2679

    5 grudnia 2015 at 08:55

    Cześć mam pytanie 🙂 czy jak mam w e papierosie olejek jabłko-mięta to ile dać griceryny ?

     
  11. Stiuart2679

    5 grudnia 2015 at 08:56

    Oczywiście samej griceryny 🙂 ile kropel ??

     
  12. Grzegorz

    24 listopada 2017 at 01:47

    Czy i jak powinny zmieniać się proporcje dodawanego glikolu i gliceryny w zależności od rodzaju bazy jakiej użyjemy? Mam tu na myśli stosunek VG/PG.

     

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.