RSS

Mentol

02 Wrz

Wszyscy miłośnicy mięty oczywiście powinni znać tę nazwę. To właśnie głównie ten związek jest odpowiedzialny za charakterystyczny smak i zapach. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.
Mentol jest dość złożonym związkiem należącym do grupy alkoholi terpenowych. Wyodrębnia się go głównie z  mięty pieprzowej (Mentha piperita), tak więc jest to związek pochodzenia naturalnego. W postaci czystej mentol tworzy bezbarwne (w masie – białe) kryształy w postaci bardzo charakterystycznych igieł.
Związek ten praktycznie nie jest  rozpuszczalny w wodzie. Można go rozpuścić w etanolu (spirytusie spożywczym). Mieszanina alkohol-woda (1:1) pozwala na przygotowanie roztworu 2% mentolu. Jest też nie najgorzej rozpuszczalny w glikolu propylenowym, ale w tym wypadku warto nieco mieszaninę ogrzać. UWAGA! Ogrzewać ostrożnie, ponieważ mentol jest dość palny. Najlepiej użyć ogrzewania pośredniego, czyli pojemnik z mieszaniną wstawić do większego, zawierającego ciepłą wodę. Nie grzać bezpośrednio nad żadnym płomieniem.

Ciekawostką może być fakt, że mentol jako czysta substancja był znany w Japonii już ponad 2000 lat temu, natomiast w Europie został wyizolowany dopiero w XVIII wieku.

(c) by Mirosław Dworniczak
Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub jego fragmenty, skontaktuj się z autorem.

 
7 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 2 września 2010 w ogólne

 

Tagi:

7 responses to “Mentol

  1. Dareios

    17 kwietnia 2015 at 21:18

    Chemiku, a jak z rozpuszczalnością mentolu w glicerynie? Pytam bo mam nadmiar i chciałem jakoś wykorzystać

     
    • StaryChemik

      17 kwietnia 2015 at 22:28

      Cieniutko, cieniuteńko. To już lepiej odżałować nieco spirytusu.

       
      • Dareios

        18 kwietnia 2015 at 00:32

        Tak zrobię. A jakbyś mógł podpowiedzieć coś odnośnie rozpuszczania w spirytusie i dawkowania?Jeżeli rozpuszczę 5g mentolu w 15 ml spirytusu to uzyskam 20ml 25% roztworu? Wiem że waga to nie to samo co objętość i zapewne będą jakieś rozbieżności, ale czy dla uproszczenia można tak przyjąć? Czy końcowa objętość roztworu będzie znacząco inna?

        Mam gotowy aromat mentolowy pewnej polskiej firmy, rozpuszczony jest – sądząc po konsystencji – w glikolu propylenowym, ale ile mentolu w tym mentolu to nie wiadomo. Ty pewnie masz wiedzę wynikającą z praktyki zawodowej o tym jakie w przemyśle stężenia się stosuje lub też z doświadczeń vaperskich – jakiej różnicy w mocy między takim roztworem, a gotowcami z rynku e-papierosów można się spodziewać?

         
  2. AdrianM

    11 grudnia 2015 at 23:29

    Mam bazę bio i olejek natural menthol tpa, Za każdym razem tworzy się porządny osad (?). Jakaś rada? Serdecznie proszę o pomoc.

     
    • AdrianM

      11 grudnia 2015 at 23:32

      Dysponuję zdjęciami i bardziej szczegółowym opisem problemu, ale z jakichś powodów nie mogę go tutaj dodać jako komentarza. Jestem sfrustrowany swoim problemem i zaczynam się zastanawiać nad powrotem do tradycyjnych papierosów. Bardzo proszę o pomoc.

       
  3. Marek

    26 października 2018 at 11:58

    Mam pytanko, mentol z alkoholem mieszać w proporcji masowej czy molowej, oraz czy po zmieszaniu go z alkoholem można go używać jako aromatu? I czy przy mieszaniu tego roztworu 2% z bazą powinienem go podgrzewać? Pozdrawiam

     
  4. Mamert

    17 kwietnia 2019 at 08:15

    W glikolu propylenowym rozpuszczalność nie jest „nie najgorsza”, a szalona!
    2 krople na 5ml pojemniczek suchego mentolu i po godzinie wszystko jest płynne

     

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.