RSS

Kolejna ważna publikacja medyczna – astma a e-p

29 Mar

Nasi rządowi „eksperci” nadal uznają, że e-fajki są szkodliwe i w zasadzie nie ma żadnych danych, jak działają. Różnią się tym od prawdziwych ekspertów ze świata tym, że ci drudzy niczego nie stwierdzają a priori, tylko zwyczajnie prowadzą badania naukowe.
Dziś chciałem właśnie o takich badaniach napisać. Czynię to z tym większą przyjemnością, gdyż praca ta daje spore nadzieje ludziom chorym na astmę. Mam na myśli artykuł zespołu prof. Riccardo Polosy z Katanii (Włochy), opublikowany niedawno w „Discovery Medicine”.
Riccardo podsumowuje w nim 12-miesięczne obserwacje stanu zdrowia ludzi z astmą, którzy zdecydowali się na rzucenie palenia tytoniu, zastępując je używaniem e-fajek lub też ograniczając przy pomocy e-p liczbę wypalanych papierosów. Trzeba tu zauważyć, że badania prowadził zespół specjalistów-pulmonologów, a więc specjalistów m.in. właśnie od astmy. Od razu powiem wprost – nie czuję się kompetentny, aby samodzielnie oceniać te wyniki. Uznaję jednak, że dane są twarde. A widać z nich, że pacjenci, którzy rozstali się zupełnie z tytoniem, już po 6 miesiącach mieli zdecydowanie lepsze parametry płuc niż na początku. Podczas kolejnych wizyt parametry nadal się poprawiają, choć tempo zmian jest już mniejsze. Palacze hybrydowi także wykazują poprawę funkcji płuc, choć w ich przypadku zmiany nie są aż tak spektakularne. Warto jednak podkreślić, że hybrydowi zdecydowanie ograniczyli liczbę wypalanych papierosów – z nieco ponad 20 do mniej niż 5. Jeśli chodzi o zużywany liquid, większość stosowała moc 9 mg/ml. Dwójka pacjentów niestety wróciła do palenia analogów, co natychmiast odbiło się na wynikach – po początkowej poprawie nastąpiło ich zdecydowane pogorszenie, wskazujące na rozwój choroby.
Badacze nie stwierdzili żadnych istotnych negatywnych skutków stosowania e-p. Niektórzy z pacjentów wskazywali tylko na przejściową suchość w ustach oraz przemijające podrażnienie gardła.
We wnioskach Polosa pisze m.in. o tym, że badania te kolejny raz pokazują, że u ludzi palących i chorujących na astmę zastosowanie e-papierosów pozwala nie tylko na zatrzymanie procesu, ale na zdecydowane polepszenie stanu ich zdrowia.
I można tylko westchnąć – czy kiedyś nasi lekarze zajmą się takimi badaniami?

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
15 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 29 marca 2016 w ogólne

 

15 responses to “Kolejna ważna publikacja medyczna – astma a e-p

  1. Krasnal45

    29 marca 2016 at 21:57

    Głos wołającego na puszczy… 😦

     
  2. Karol

    29 marca 2016 at 21:59

    Nie wiem czy ten artykul juz tu byl, jezeli nie to polecam przeczytac:
    Raport GIS
    http://www.wprost.pl/ar/534088/E-papierosy-szkodza-Raport-GIS-wyjasnia/

     
  3. Meant

    29 marca 2016 at 23:07

    Podkreślenia godnym jest, że na koniec cytowanych badań (rozdział Disclosure) autorzy przyznają się do otrzymywania grantów i opłat za wykłady od największych, walczących z astmą, koncernów farmaceutycznych. W tekście ani słówka o ich produktach.
    Wystarczy zatem rzucić palenie…wiem, że to proste bo sam wielokrotnie rzucałem. 🙂
    Ostatni raz 44 m-ce temu skutecznie dzięki różnym modelom waperosa i autorowi niniejszego bloga.
    Dziekuję Ci Stary Chemiku.

     
  4. Grzesiek

    30 marca 2016 at 08:56

    Pracuję w firmie z e-papierosami i mamy klientów, którzy mają astmę. I oczywiście badania nie kłamią. U nas również mówią, że po przejściu na e-papierosy czują się lepiej. Jedna klientka stwierdziła, że jak zawsze miała problem z wejściem na 3 piętro gdzie mieszka, tak po przejściu na e-palenie, teraz wchodzi bez trudu. I to są fakty

     
    • Lunka

      2 kwietnia 2016 at 00:38

      Ja nie mam astmy ale jestem listonoszem i powiem że od kiedy przeszłam na efajki , wejscie na 4 piętro to pikuś.jestem żywym przykladem.

       
  5. Meant

    30 marca 2016 at 09:31

    Według tzw. „nauk Medycznych” są to, cyt: fakty anegdotyczne.

     
  6. Grzesiek

    1 kwietnia 2016 at 08:39

    Stary Chemiku, ponoć rząd zakończył już pracę nad ustawą tytoniową i ustawa ma trafić zaraz do sejmu. Wiesz coś o tym może?

     
    • StaryChemik

      1 kwietnia 2016 at 11:59

      Tak – wyszła z rządu, teraz musi być notyfikowana w Komisji Europejskiej i zaraz potem trafia do komisji sejmowych. Czasu im zostało niewiele.

       
  7. Bobek

    1 kwietnia 2016 at 12:25

    Najnowszy news bomba o ile nie jest to prima aprilisowy żarcik (jeśli tak to niskich lotów)

     
  8. Bobek

    1 kwietnia 2016 at 12:28

    Podejrzany coś ten news o wysadzeniu dyrektywy w kosmos a i komentarze zablokowane pod nimnim. Coś chyba chemik żartuje sobie z nas, szkoda że z tak ważnej sprawy (dla mnie cienżarcik jeśli to żarcik jest). Jeśli to prawda to bomba newsik.

     
  9. artC

    1 kwietnia 2016 at 14:24

    Stary chemiku : Stało się! Dyrektywa leci w kosmos! – coś mi się zdaję, że ten wpis to chyba niezbyt przyjemny żart, oczywiście prima aprilisowy …:)Brak komentowania …

     
    • artC

      1 kwietnia 2016 at 15:02

      Nie mogłem się powstrzymać … Uwaga : Irma P. Piralis.= Prima aprilis …

       
    • Irek

      4 kwietnia 2016 at 17:33

      Młodzi stażem waperzy zawsze nabierali się na artykuły Starego Chemika pisane 1 kwietnia. Od początku istnienia bloga (wcześniej na forach) Mirek zawsze robił prima-aprilisowy żart. Dlaczego w tym roku miało by być inaczej? Sam z nadzieją przeczytałem, lecz po „dogłębnej analizie daty” stwierdziłem jedynie – ech, a mogło by być tak pięknie.

       
  10. Karol

    1 kwietnia 2016 at 15:02

    Najnowszy news to zart! ale najlepsza wiadomosc bedzie juz jutro, niestety nie bedzie tak przyjemna.

     

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.