RSS

Kolejna ważna publikacja medyczna – astma a e-p

29 Mar

Nasi rządowi „eksperci” nadal uznają, że e-fajki są szkodliwe i w zasadzie nie ma żadnych danych, jak działają. Różnią się tym od prawdziwych ekspertów ze świata tym, że ci drudzy niczego nie stwierdzają a priori, tylko zwyczajnie prowadzą badania naukowe.
Dziś chciałem właśnie o takich badaniach napisać. Czynię to z tym większą przyjemnością, gdyż praca ta daje spore nadzieje ludziom chorym na astmę. Mam na myśli artykuł zespołu prof. Riccardo Polosy z Katanii (Włochy), opublikowany niedawno w „Discovery Medicine”.
Riccardo podsumowuje w nim 12-miesięczne obserwacje stanu zdrowia ludzi z astmą, którzy zdecydowali się na rzucenie palenia tytoniu, zastępując je używaniem e-fajek lub też ograniczając przy pomocy e-p liczbę wypalanych papierosów. Trzeba tu zauważyć, że badania prowadził zespół specjalistów-pulmonologów, a więc specjalistów m.in. właśnie od astmy. Od razu powiem wprost – nie czuję się kompetentny, aby samodzielnie oceniać te wyniki. Uznaję jednak, że dane są twarde. A widać z nich, że pacjenci, którzy rozstali się zupełnie z tytoniem, już po 6 miesiącach mieli zdecydowanie lepsze parametry płuc niż na początku. Podczas kolejnych wizyt parametry nadal się poprawiają, choć tempo zmian jest już mniejsze. Palacze hybrydowi także wykazują poprawę funkcji płuc, choć w ich przypadku zmiany nie są aż tak spektakularne. Warto jednak podkreślić, że hybrydowi zdecydowanie ograniczyli liczbę wypalanych papierosów – z nieco ponad 20 do mniej niż 5. Jeśli chodzi o zużywany liquid, większość stosowała moc 9 mg/ml. Dwójka pacjentów niestety wróciła do palenia analogów, co natychmiast odbiło się na wynikach – po początkowej poprawie nastąpiło ich zdecydowane pogorszenie, wskazujące na rozwój choroby.
Badacze nie stwierdzili żadnych istotnych negatywnych skutków stosowania e-p. Niektórzy z pacjentów wskazywali tylko na przejściową suchość w ustach oraz przemijające podrażnienie gardła.
We wnioskach Polosa pisze m.in. o tym, że badania te kolejny raz pokazują, że u ludzi palących i chorujących na astmę zastosowanie e-papierosów pozwala nie tylko na zatrzymanie procesu, ale na zdecydowane polepszenie stanu ich zdrowia.
I można tylko westchnąć – czy kiedyś nasi lekarze zajmą się takimi badaniami?

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
15 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 29 marca 2016 w ogólne

 

15 responses to “Kolejna ważna publikacja medyczna – astma a e-p

 1. Krasnal45

  29 marca 2016 at 21:57

  Głos wołającego na puszczy… 😦

   
 2. Karol

  29 marca 2016 at 21:59

  Nie wiem czy ten artykul juz tu byl, jezeli nie to polecam przeczytac:
  Raport GIS
  http://www.wprost.pl/ar/534088/E-papierosy-szkodza-Raport-GIS-wyjasnia/

   
 3. Meant

  29 marca 2016 at 23:07

  Podkreślenia godnym jest, że na koniec cytowanych badań (rozdział Disclosure) autorzy przyznają się do otrzymywania grantów i opłat za wykłady od największych, walczących z astmą, koncernów farmaceutycznych. W tekście ani słówka o ich produktach.
  Wystarczy zatem rzucić palenie…wiem, że to proste bo sam wielokrotnie rzucałem. 🙂
  Ostatni raz 44 m-ce temu skutecznie dzięki różnym modelom waperosa i autorowi niniejszego bloga.
  Dziekuję Ci Stary Chemiku.

   
 4. Grzesiek

  30 marca 2016 at 08:56

  Pracuję w firmie z e-papierosami i mamy klientów, którzy mają astmę. I oczywiście badania nie kłamią. U nas również mówią, że po przejściu na e-papierosy czują się lepiej. Jedna klientka stwierdziła, że jak zawsze miała problem z wejściem na 3 piętro gdzie mieszka, tak po przejściu na e-palenie, teraz wchodzi bez trudu. I to są fakty

   
  • Lunka

   2 kwietnia 2016 at 00:38

   Ja nie mam astmy ale jestem listonoszem i powiem że od kiedy przeszłam na efajki , wejscie na 4 piętro to pikuś.jestem żywym przykladem.

    
 5. Meant

  30 marca 2016 at 09:31

  Według tzw. „nauk Medycznych” są to, cyt: fakty anegdotyczne.

   
 6. Grzesiek

  1 kwietnia 2016 at 08:39

  Stary Chemiku, ponoć rząd zakończył już pracę nad ustawą tytoniową i ustawa ma trafić zaraz do sejmu. Wiesz coś o tym może?

   
  • StaryChemik

   1 kwietnia 2016 at 11:59

   Tak – wyszła z rządu, teraz musi być notyfikowana w Komisji Europejskiej i zaraz potem trafia do komisji sejmowych. Czasu im zostało niewiele.

    
 7. Bobek

  1 kwietnia 2016 at 12:25

  Najnowszy news bomba o ile nie jest to prima aprilisowy żarcik (jeśli tak to niskich lotów)

   
 8. Bobek

  1 kwietnia 2016 at 12:28

  Podejrzany coś ten news o wysadzeniu dyrektywy w kosmos a i komentarze zablokowane pod nimnim. Coś chyba chemik żartuje sobie z nas, szkoda że z tak ważnej sprawy (dla mnie cienżarcik jeśli to żarcik jest). Jeśli to prawda to bomba newsik.

   
 9. artC

  1 kwietnia 2016 at 14:24

  Stary chemiku : Stało się! Dyrektywa leci w kosmos! – coś mi się zdaję, że ten wpis to chyba niezbyt przyjemny żart, oczywiście prima aprilisowy …:)Brak komentowania …

   
  • artC

   1 kwietnia 2016 at 15:02

   Nie mogłem się powstrzymać … Uwaga : Irma P. Piralis.= Prima aprilis …

    
  • Irek

   4 kwietnia 2016 at 17:33

   Młodzi stażem waperzy zawsze nabierali się na artykuły Starego Chemika pisane 1 kwietnia. Od początku istnienia bloga (wcześniej na forach) Mirek zawsze robił prima-aprilisowy żart. Dlaczego w tym roku miało by być inaczej? Sam z nadzieją przeczytałem, lecz po „dogłębnej analizie daty” stwierdziłem jedynie – ech, a mogło by być tak pięknie.

    
 10. Karol

  1 kwietnia 2016 at 15:02

  Najnowszy news to zart! ale najlepsza wiadomosc bedzie juz jutro, niestety nie bedzie tak przyjemna.

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: