RSS

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

05 Lu

W zasadzie chciałem już wczoraj opublikować ten tekst, ale mam zasadę, że nie wypuszczam w świat czegoś, co piszę pod wpływem wzburzenia. A tym razem zagotowało się we mnie i to mocno. Dlatego odczekałem dobę, małe co nieco pozmieniałem i dziś publikuję. Ale do rzeczy.
Co jakiś czas robię sobie rutynowy przegląd tego, co w mediach piszczy. I trafiłem właśnie czystym przypadkiem na coś, co wprawiło mnie najpierw w osłupienie, a potem zaczęło się we mnie gotować.
Zobaczcie zresztą sami. W miejscowości Krużlowa Wyżna przeprowadzono gminny konkurs dla młodzieży gimnazjalnej na najlepszą prezentację multimedialną. Temat został sformułowany jednoznacznie: „E-papierosy są szkodliwe„. Po prostu – są i tyle.
W konkursie wzięło udział siedem prezentacji z różnych gimnazjów, w tym taka o tytule jeszcze ciekawszym niż temat konkursu: „E-papieros. Śmierć w czystej postaci
Wygrała przygotowana przez uczniów z Białej Niżnej prezentacja pt. E-papieros – „cud techniki”?
Można ją sobie obejrzeć tutaj (format PDF). Zwycięska prezentacja będzie wykorzystana we wszystkich gminnych gimnazjach na lekcjach wychowawczych.  Warto wiedzieć, że jury konkursu poza dyrektorami szkół i pedagogami szkolnymi zasiadali także terapeuta uzależnień i pełnomocnik wójta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych (?!)
W zwycięskiej prezentacji mamy m.in. informacje o tym, że „badania WHO potwierdziły, że e-papierosy są bardziej rakotwórcze niż zwykłe papierosy”, cytowane też są doniesienia agencji AFP (te słynne o formaldehydzie). Dalej jest też o „szkodliwej esencji” zawierającej nitrozoaminy, którą dodają producenci do liquidów, A na koniec sam smaczek „Ciało człowieka przypomina marionetkę w rękach nikotyny”.
Ot, podstępna nikotyna wyciąga swoje brudne łapy po ciało człowieka.
Może to wszystko byłoby śmieszne, gdyby nie było nieprawdziwe i żałosne. A co gorsza – teraz to „arcydzieło” będzie prezentowane w szkołach na kolejnych lekcjach wychowawczych. Mieszanka półprawd i zwykłych kłamstw. Wszystko pod okiem światłych szkolnych opiekunów. Całość oczywiście z nagrodą gminną.
A po obejrzeniu prezentacji na najbliższej przerwie uczniowie radośnie wypadną na boisko czy za śmietnik, aby spalić ze dwa analogi. I nawet jak już będą dorośli, pozostaną przy paleniu tytoniu, bo gdzieś tam będzie się pod czaszką obijać myśl o „śmierci w czystej postaci”.
I żeby nie było niejasności – absolutnie nie popieram używania e-fajek przez gimnazjalistów. Myślę jednak, że powinni mieć rzetelne informacje o nich. W prezentacji, która zwyciężyła w tym konkursie, umieszczono niestety tylko to, czym karmią społeczeństwo kolorowe gazetki. Nie winię za to młodzieży, bo ona może mieć problem z filtrowaniem materiału. To dorośli sami wymyślili temat konkursu i to dorośli nadzorowali powstawanie prezentacji. Wreszcie, to dorośli pedagodzy konkurs rozstrzygnęli.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie bardzo da się coś z tym zrobić.

Reklamy
 
25 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 5 lutego 2015 w ogólne

 

Tagi:

25 responses to “„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

 1. Łukasz

  5 lutego 2015 at 11:01

  Niech sobie palą analogi. Ja ojcu kupiłem elektronika i po roku przestał palić zarówno analogi (te akurat przestał palić od razu), jak i elektroniki. TO DZIAŁA! Teraz nie jest w stanie wziąć do ust analoga, bo czuje obrzydzenie.
  Pozdrawiam

   
 2. tom336

  5 lutego 2015 at 11:04

  Hmmm, może istnieje opcja skargi do kuratorium z żądaniem zakazu dalszego rozpowszechniania oszczerstw?

   
 3. Bb

  5 lutego 2015 at 11:14

  Pierwsza reakcja tak samo jak u Pana – wzburzenie. Jednak po przeczytaniu tej prezentacji chwila refleksji i… Zakładając, że ta prezentacja trafi do ucznia który nie pali analogów/elektryków to bez względu na to, że jest kłamliwa skutek może być pozytywny bo się zrazi/przestraszy i być może nie sięgnie ani po analoga ani po elektryka co w sumie jest pożądaną reakcją wg. wszystkich jak mniemam w myśl zasady cel uświęca środki. Jeżeli natomiast trafi na palącego analogi ucznia to jest to karygodne i oburzające jak Pan to ujął z wiadomych względów (przekłamanie). Odnośnie gremium władz gminy i szkoły to wypadało by z nimi pogadać chyba po ichniemu (dobrze jest to zobrazowane w filmie Konopielka na zebraniu z mieszkańcami nt. elektryfikacji wsi – kto widział i pamięta zrozumie moją myśl, kto nie widział -POLECAM!).

   
  • StaryChemik

   5 lutego 2015 at 12:04

   Myślę jednak, że byłoby fajnie, gdyby młodzież była karmiona prawdą albo co najmniej czymś zbliżonym do prawdy. OK, można kogoś przestraszyć, ale prezentację będą oglądali też ci, którzy eksperymentują. Co więcej – ktoś może odwieść rodziców czy starszego brata/siostrę od przejścia na e-p, bo to śmierć w czystej postaci.
   Co do Konopielki – naprawdę warto obejrzeć. Film genialny i po wielu latach nadal wiele z tego, co tam pokazano, zachowało niestety aktualność, choć w innym kontekście.

    
 4. grania

  5 lutego 2015 at 11:51

  Kiedys byly wytyczne partyjne, narzucone przez KC dzisiaj droge do prawdy wytyczaja ci,ktorzy maja wiecej pieniedzy i nie chca ich stracic.Tutaj nie chodzi o prawde tylko o pieniadze,,po co byc obiektywnym skoro mozna zarobic!

   
 5. tom13

  5 lutego 2015 at 12:18

  Rence opadajom. Moja rodzina z analogów przeszła na E-, po 2 latach nie pali nic.

   
 6. Meant

  5 lutego 2015 at 12:22

  Odpowiedzią może być szerokie wsparcie M.O.V.E. przez lekarzy i profesjonalistów opieki zdrowotnej. Ilu z nich podpisze to :https://sciencecig.wordpress.com/2015/01/14/stop-tobacco-polski/
  bardzo zależy od Nas.
  Proszę propagować tak jak tutaj: https://starychemik.wordpress.com/?s=lekarz

   
 7. sawas

  5 lutego 2015 at 20:35

  Niby nie ma co z tym zrobić. Ale zawsze można się przyczepia do grafik wykorzystanych w prezentacji. Widać, że są z netu. Zapewne więc nikt nie zadał sobie trudu, by zadbać o prawa do rozpowszechniania…

   
 8. Kaznodzieja

  5 lutego 2015 at 20:57

  Noż kuwa jego mać!!! Sorry Mirek, ale chyba nie wytrzymam! Nie wiem nawet co napisać, bo tylko niecenzuralne słowa mi przychodzą na myśl jak przeczytałem ten wpis! Jak można tak manipulować społeczeństwem?? Jak można tak manipulować gimnazjalistami?? Tego nie można tak zostawić. Trzeba to nagłośnić odpowiednio. Idę zobaczyć co tam tombiasty naskrobał na trawniku, bo mi śmignął jakiś temat

   
 9. saradonin

  5 lutego 2015 at 20:59

  Nie dziwię się Twemu wzburzeniu, przyznam, że po lekturze też się we mnie nieco zagotowało.

  Przypomniała mi się historia ze szkoły, gdy to zadano nam pracę nt. „Czy lubisz czytać książki?” Jeden z kolegów napisał kilkunastostronnicową rozprawę, w której stwierdza że nie lubi czytać i obszernie uzasadnił dlaczego. Oczywiście oblał, a uzasadnienie brzmiało „Masz zły światopogląd dzieciaku”.

  Myślę, że podobnie było i w tym przypadku, prace były tendencyjne, odgórnie sterowane i nie ważne co myślał na dany temat uczeń, ważne co mu nauczyciel polecił napisać. Mam wrażenie, że młodzież nie jest tak głupia, jak nam może się z pozoru wydawać. Głupi jest system nauczania, w którym istnieje jeden jedyny słuszny pogląd na dany temat (czyżby komuna wróciła?) i głupi jest wychowawca, który swój lub cudzy pogląd przedkłada nad rozwój intelektualny ucznia.

   
 10. Giovanni

  5 lutego 2015 at 21:15

  Ja tam chciał bym zobaczyć resztę tych prezentacji. Nie zdziwił bym się jakby znalazła się w nich taka, która zawiera więcej prawdy, a została z góry odrzucona. Sam w gimnazjum byłem naiwnym człekiem, wierzącym we wszystko, a gdyby mi pokazano taką prezentacje, możliwe że dalej bym używał analogów. Teraz już mi mija rok od przerzucenia się, i porównując swoje zdrowie do tego z przed roku, krew wrze gdy widzę takie ogłupianie. Napewno znajdzie się w tych szkołach parę uczniów, palących analogi, którzy już nie pomyślą aby uciec do zdrowszej wersji.

   
 11. zoltar

  6 lutego 2015 at 02:01

  „Elektroniczne fajki mogą zawierać dwukrotnie większą dawkę nikotyny niż np. popularny w terapii antynikotynowej inhalator. Nawet w tych reklamowanych jako „beznikotynowe” albo „mentolowe” znajdują się spore dawki szkodliwej nikotyny.”

  ….tak, przecież te beznikotynowe zawierają najwięcej nikotyny, to oczywiste. A mentolowe to już w ogóle czysta nikotyna.

  „Przy spalaniu tytoniu powstaje silnie rakotwórcza substancja nitrozoamina, której szkodliwość jest bezsprzeczna. Niektórzy producenci e-papierosów dodają do wkładów podobną esencję, która potem wydychana jest przez użytkownika w postaci pary wodnej. Ryzyko zachorowania biernych palaczy jest mniejsze niż w przypadku papierosów, ale większe niż gdyby w ogóle pary z e-papierosa nie wdychali.”

  ….przepraszam że co proszę..? producenci dodają esencję podobną do nitrozaminy? Boże, widzisz i nie grzmisz?

  „E-papierosy są groźniejsze, bo w wydychanym dymie są o wiele mniejsze cząsteczki niż w dymie z tradycyjnego papierosa. Jest tam nikotyna, która przenika głęboko do organizmu i trwale uzależnia. Dym z e-papierosa jest mniej widoczny, ale właśnie za sprawą wielkości drobin. A substancji szkodliwych zawartych w nim, np. smakowych, które przy podgrzaniu są szkodliwe, jest podobnie dużo jak w tradycyjnych wyrobach tytoniowych.”

  e-dym jest mniej widoczny za sprawą drobin i jest tam nikotyna?

  Osobiście nie jestem władny nic z tym zrobić. Ale jestem O-BU-RZO-NY!! To ‚coś’ ma stanowić materiał poglądowo-szkoleniowy dla innych dzieciaków?! A na jakiej podstawie ja się pytam? Ktoś to zatwierdził, zweryfikował? Przecież ta zwycięska praca, po za oczywistymi faktami na temat nikotyny jako takiej – to stek najgorszych bzdur opublikowanych na temat e-papierosów. Ktoś powinien zainteresować tym kuratorium a pełnomocnik wójta ponieść personalne konsekwencje za nierzetelne wykonywanie swoich obowiązków.

   
 12. looque

  6 lutego 2015 at 09:06

  Czytałem prezentację – ręce opadają. Nie mają tam żadnego polonisty, który by na to zerknął przed publikacją?

   
 13. Wiesław Mrotek

  6 lutego 2015 at 12:39

  Napisałem list do szkoły organizującej kruzlowa(at)poczta.onet.pl. Przedstawiłem moją i kolegów lekarzy opinię w temacie (MOVE), a także opinię waperów (protest SUEP). Również kilka opracowań zacytowanych przez SCh, a także mój list (opinie specjalistów). Powinno to zmusić organizatorów do zastanowienia się przez chwilę.

   
  • StaryChemik

   6 lutego 2015 at 13:29

   Świetnie, Wiesiek! Dzięki. Jestem ciekawy odpowiedzi.

    
  • Jan Stojan

   6 lutego 2015 at 14:18

   O! To właściwe działanie! Edukacja i jeszcze raz edukacja. Gratuluję!

   Bo myślę, że nie powinniśmy się oburzać na niewiedzę nauczycieli czy grupy kilku prowincjonalnych urzędników – to nie jest pejoratywne określenie, sam jestem prowincjuszem.
   Nie wszyscy zainteresowani są tą dziedziną, nie prowadzą, nie śledzą badań. Większości nauczycieli wystarczają nagłówki w mediach – główne źródło infekcji, z którym trzeba stanowczo potykać się na argumenty – i wymienianie się przepisami na ciasto podczas przerw… Nie pytajcie skąd, wiem, że tak jest…
   Uczymy się wszyscy, no, prawie… ;), nasze poglądy ewoluują, jeśli docierają do nas obiektywne informacje.
   Mam nadzieję, że Twój list nie tylko wywoła refleksje, a spowoduje, że uzyskasz rozumną odpowiedź. Życzę Ci tego (sobie również ;)). Pozostaję z szacunkiem. Jan.

    
 14. Bb

  6 lutego 2015 at 13:32

  Wrzucam tuta dla ciekawych. Porcja świeżych, internetowych rewelacji. Jak by Pan chciał i miał czas mógłby zgłębić temat i wyrazić swoje zdanie.
  http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/e-papierosy-nie-takie-bezpieczne,512712.html

   
  • Bb

   6 lutego 2015 at 13:36

    
   • Bb

    6 lutego 2015 at 13:36

     
    • Bb

     6 lutego 2015 at 13:39

     Trochę głupio wyszło, jakbym zaśmiecał w komentarzach. Chciałem tylko zwrócić Pańską uwagę na te dość świeże (wyniki badań opublikowane 4.02.2015r.) rewelacje.

      
     • Wiesław mrotek

      6 lutego 2015 at 14:09

      @Bb
      Z samego tytułu recenzji:
      „New study in mice shows remarkably little acute toxicity, despite major methodology problems
      A badanie raptem zeszłoroczne:
      „Received: May 23, 2014; Accepted: November 24, 2014; Published: February 4, 2015”
      Nawet wydawca musiał mieć poważne wątpliwości, skoro tyle czasu zajęła decyzja o akceptacji, a temat gorący.

      Na wesoło – mój kot ucieszył się, że myszy nie używają e-papierosów.

      Na poważnie – nikt nie twierdzi, że e-papierosy są absolutnie, bezwzględnie bezpieczne. Wręcz przeciwnie, na każdym kroku przestrzegamy przed używaniem przez dzieci, młodzież, kobiety w ciąży, w ogóle przez osoby wcześniej nie palące papierosów tradycyjnych. Nie maja one być bezpieczną, a mniej szkodliwą alternatywą.

      Czytasz kolego ten blog, a zadajesz tego rodzaju pytania?

       
      • Bb

       6 lutego 2015 at 14:23

       @Wiesłąw mrotek
       Cyt. „Czytasz kolego ten blog, a zadajesz tego rodzaju pytania?”. Jakiego rodzaju pytania? Czy ja w ogóle zadałem jakieś pytanie?…Kolego spokojnie. Podlinkowałem artykuł z dnia dzisiejszego jako świeży, potencjalny temat do zainteresowania dla autora blogu.

        
 15. Wiesław Mrotek

  9 lutego 2015 at 18:43

  @Bb.
  Touché.
  Temat został podjęty, przepraszam za niczym nie uzasadnioną, nerwową reakcję.
  Po prostu pojawia się tu tyle nie przemyślanych „wlepek”, że rozsądnie podany artykuł, recenzja i doniesienie medialne zostały przeze mnie źle odczytane. Pospieszyłem się, nie przemyślałem wpisu i gorącym palcem wcisnąłem „Enter”. Raz jeszcze – wybacz.

   
 16. Jan Stojan

  10 lutego 2015 at 06:49

  Popełnić błąd każdemu się zdarza, ale wycofać się z błędu w tak elegancki sposób niewielu potrafi.
  Pozostaję z nieustającym szacunkiem 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogerów lubi to: