RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI! My tu sobie spokojnie żyjemy, a tymczasem unia…

02 Mar

Dyrektywa Tytoniowa wchodzi w życie za niecałe dwa miesiące. Już wiadomo, że nie pozostanie ona bez wpływu na ceny sprzętu, a przede wszystkim liquidów. Niestety, to nie koniec złych informacji. Dziś właśnie dowiedzieliśmy się, że ambasadorowie 28 krajów członkowskich UE (w tym oczywiście też nasz pan ambasador) podjęli jednogłośną decyzję o tym, aby wystąpić do Komisji Europejskiej o przekwalifikowanie e-papierosów (i LQ oczywiście) z kategorii produktów ogólnych do tytoniowych. Oznacza to otwarcie furtki do opodatkowania tych produktów akcyzą podobną do tej, jaka obejmuje papierosy, tytoń, cygara itp. Patrząc na liczby: akcyza na wyroby tytoniowe ma wynosić 57% ceny detalicznej. No to teraz możecie sobie przeliczyć, ile będą kosztować e-fajki i liquidy.
Ministrowie finansów UE spotykają się 8 marca i zapewne wtedy podejmą decyzję. Przyznam, że bardzo żałośnie brzmi stwierdzenie z projektu dokumentu, w którym napisano, że krok ten ma pomóc w realizacji celów zdrowotnych – patrz tutaj.
I znowu w siedzibach Big Tobacco strzelają korki od szampana, a panowie odpalają cygara Cohiba Behike od studolarówek.
A dodatkowym smutnym akcentem jest to, co napisano pod koniec artykułu, a mianowicie o straszliwym „odkryciu” w Hong Kongu. Łapy opadają. Co ja mówię… wszystko opada.

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

Reklamy
 
102 Komentarze

Opublikował/a w dniu 2 marca 2016 w ogólne

 

Tagi:

102 responses to “Z OSTATNIEJ CHWILI! My tu sobie spokojnie żyjemy, a tymczasem unia…

 1. obserwator

  2 marca 2016 at 15:11

  A co liquidy to nie są produkty tytoniowe?A e-papierosy nie służą do wdychania tych liquidów?Prawo musi wszystkich traktować równo.Mi jedynie szkoda jest,że Niquitin i podobne produkty lecznicze oparte na nikotynie są drogie.

   
  • Arau

   2 marca 2016 at 15:19

   Nie, liquidy nie są wyrobami tytoniowymi i nigdy nie były.

    
   • obserwator

    2 marca 2016 at 15:20

    @Arau a skąd się pozyskuje nikotynę do produkcji e-papierosów?Z syntezy?

     
    • Grimek

     2 marca 2016 at 15:43

     No właśnie kurwa tak…

      
    • lukabracci

     2 marca 2016 at 15:48

     W tym rzecz że te gumy, plastry, wziewy i inne o których wspominasz zawierają nikotynę a nie są zakwalifikowane jako produkty tytoniowe, a produkty lecznicze. To jak to z tą równością? 🙂 Jaka różnica w inhalowaniu liquidu a wziewem „dopaszcznym” 🙂 inhalatora nikotyny z apteki?

      
     • obserwator

      2 marca 2016 at 15:59

      Chociażby taka różnica,że pastylki Niquitin są przebadane klinicznie,dopuszczone do sprzedaży jako preparat leczniczy i mało atrakcyjne do szpanowania.A niestety Panowie musicie przyznać nie przede mną tylko przed samym sobie dlaczego zaczeliście dobrowolnie wdychać truciznę silnieszą od cyjanku patasu.
      Po za tym pracowałem w szpitalu wojewódzkim w średnim mieście w polsce i zauważyłem,że najwięcej trupów jest wywożonych z pulmonologii a od pastylek raczej nie grozi choroba płuc.
      Nawet jak się zrówna liquidy z innymi produktami tytoniowymi to i tak liquidy będą tańsze od Niquitinu,zobacz sobie ceny na bazalekowmp.pl

       
      • dd

       2 marca 2016 at 16:09

       Minister Zdrowia Radziwiłł powiedział, że nikotyna w każdej postaci to trucizna. Ty twierdzisz, że nikotyna jest gorsza od cyjanku. Ergo Niquitin jest tym samym co cyjanek potasu.

        
      • Sebastian

       2 marca 2016 at 16:15

       Nie każdy jest małolatem i szpanerem proszę nie UOGÓLNIAĆ Wszystkich Vaperów !
       Papierosy analogowe Po pierwsze ŚMIERDZĄ ZACHODZI W NICH PROCES SPALANIA I WDYCHAMY DWUTLENEK WĘGLA. W E-PAPIEROSACH PODGRZEWANY JEST PŁYN Z ZAWARTOŚCIĄ NIKOTYNY I WDYCHAMY NIKOTYNĘ PRAKTYCZNIE CZYSTĄ A NIE JAK TO W PRZYPADKU ANALOGÓW NIKOTYNĘ I 100000000000 SUBSTANCJI RAKOTWÓRCZYCH W E-PAPIEROSACH UDOWODNILI ŻE TYCH SUBSTANCJI JEST KILKADZIESIĄT I CO NAJWAŻNIEJSZE NIE SMRODZĄ !!!!!!!! JAK MACIE SIĘ UDZIELAĆ TO RADZĘ SIĘ OCZYTAĆ W TEMACIE !!!!!!!

        
      • Don Vito

       2 marca 2016 at 16:18

       „Chociażby taka różnica,że pastylki Niquitin są przebadane klinicznie,dopuszczone do sprzedaży jako preparat leczniczy i mało atrakcyjne do szpanowania.”

       Słuchaj gościu z BigPharma – jakie lecznicze preparaty? Jak można się wyleczyć z uzależnienia od nikotyny, nikotyną w innej postaci? Albo jesteś z BP albo z BT albo trolem, albo główka Ci szwankuje…

        
       • obserwator

        2 marca 2016 at 16:31

        „Słuchaj gościu z BigPharma – jakie lecznicze preparaty? Jak można się wyleczyć z uzależnienia od nikotyny, nikotyną w innej postaci? Albo jesteś z BP albo z BT albo trolem, albo główka Ci szwankuje…”

        A jak można się wyleczyć od jednego z najsilniejszych narkotyków na świecie jakim są leki z grupy benzodiazepin?
        Oczywiście tylko zmniejszając dawki benzodiazepiny.
        Ja zacząłem palić w wieku 12 lat i po 13 latach palenia rzuciłem dzięki pomocy pastylek Niquitin które brałem 2 tygodnie i nie palę już ponad 3 lata

         
        • lukabracci

         2 marca 2016 at 16:50

         Ja żułem te tabletki 5 miesięcy, piekło mnie cały czas w buzi, szczęka bolała od tego żucia, miałem problemy z wysłowieniem się, wieczny ślinotok, zęby mi się chwiały, w ryj dostałem parę razy bo kogoś wkurzyło że ciągle coś żuje, że niby cwaniakuje, kupa kasy na to szła. 2 mg, pózniej cztery.Plastry, gumy, wziewy, plastry , gumy , wziewy, marchewka ,70, 150, 300 zł. …Boże, z ulgą wróciłem do papierosów.

          
         • obserwator

          2 marca 2016 at 17:13

          Zawsze tak było,że byli bijący i bici. Jak jesteś słaby psychicznie to nie rzucisz nawet z pomocą Niquitin czy innego leku

           
          • lukabracci

           2 marca 2016 at 17:40

           Przekonałeś mnie, właśnie wróciłem z apteki. Kupiłem od razu parę opakowań tych pastylek, dałem sąsiadowi bo go lubię i zależy mi na jego szczęściu, jedno opakowanie zostawiłem w śmietniku ( jakiś biedak się ucieszy -napewno pali, więc teraz będzie ssał:) W sobotę mam imieniny – dam cioci i wujkowi,kuzynowi i dziadkowi. Sam próbuję właśnie, smakują mi. Dobrze jest.

            
      • Marta

       2 marca 2016 at 19:08

       Witam wszystkich bardzo serdecznie.
       Chciałam tylko zaznaczyć jedną, ale dość zasadniczą rzecz.

       Drogi Obserwatorze, piszesz o tym, że liquidy nie są przebadane.

       Nie jest to do końca zgodne z prawdą, ponieważ do tej pory powstało wiele publikacji, dotyczących zarówno samego składu płynu, jak i również aerozolu, który wdychamy i wydychamy. Przykładem mogą być choćby badania, przeprowadzone przez eSmoking Institute lub wiele publikacji naszego najdroższego Chemika.

       Prowadzono też badania porównawcze między dymem papierosowym i chmurką. W tym pierwszym jest o wiele, wiele więcej szkodliwych związków niż w liquidzie.
       Prosiłabym, żeby się Pan zagłębił najpierw w odpowiednią literaturę (nie onet, wp, wprost, wyborcza itd, itd), a dopiero później rzucał zarzutami i oskarżeniami.

       Co do leków, wspomagających rzucanie papierosów… Przecież tak one, jak i nasze elektroniczne substytutki, zawierają nikotynę. Też trzeba ich używać, kiedy poczujemy chęć zapalenia. Z tym, że swoje kosztują i nie do końca pomagają (opinia na podstawie obserwacji grona znajomych ludzi, którzy chcieli zerwać z nałogiem).

       A co np. z Desmoxanem? Jest to tak silna substancja, że zaburza równowagę hormonalną, rozregulowuje układ wydzielniczy, sporo osób po nim też nabawiło się depresji lub arytmii.

       Jednak pozostałabym przy mniej inwazyjnej i radykalnej metodzie rzucania – zastąpienie zwykłego papierosa, elektronicznym. Sama Byłam głupia i mając lat 11 zaczęłam palić (teraz, jak widzę takie małe dziecko z papierosem, to się we mnie gotuje, czemu nadal ten trend występuje). Teraz mam 35,od 5 lat korzystam tylko z elektronika. Wyostrzył mi się węch, czuję całą gamę smaków, poprawił się stan skóry, włosów i paznokci, a kiedy wstaję rano, to nie biegnę od razu do kuchni po kubeł wody, żeby móc cokolwiek powiedzieć.
       Czy coś, dające takie efekty, może być bardziej szkodliwe? Skoro doprowadziło do regeneracji.

       Wiadomo, że jak kupimy liquid nieznanego pochodzenia za 15zł/litr na AlleDrogo, to może on powodować wiele niepożądanych skutków i po prostu truć, ale tu się kłania trochę zdrowego rozsądku.

       Pozdrawiam,
       Marta.

        
       • obserwator

        2 marca 2016 at 19:54

        Witam serdecznie Marto.
        Ja nigdzie nie napisałem,że liquidy nie są przebadane.Pisałem za to,że nie są przebadane klinicznie a to bardzo duża różnica.
        Po za tym piszesz,że powstało wiele publikacji, dotyczących zarówno samego składu płynu, jak i również aerozolu, który wdychamy i wydychamy. Przykładem mogą być choćby badania, przeprowadzone przez eSmoking Institute lub wiele publikacji naszego najdroższego Chemika.
        Badań i publikacji faktycznie było wiele.Bardziej lub mniej wiarygodnych.Nie wiem czy badania eSmoking institute które badało tylko te e-pety którymi sami handlują można zaliczyć do wiarygodnych. Co do publikacji Starego Chemika to lubię je czytać ale jak sam przyznał jest zatrudniony przez firmę powiązaną z e-papierosami a,więc chcąc nie chcąc jest z nimi powiązany.

        No i najważniejsze badania jakie były prowadzone to badanie zawartości aerozolu z e-papierosa i porównanie ile zawiera substancji szkodliwych znanych z tradycyjnych papierosów.
        Aby stwierdzić,że e-papierosy są mniej szkodliwe potrzeba badań klinicznych i pewnie jeszcze wielu lat.
        Nawet Stary Chemik nie powie tego,że wdychany Glicerol jest tak samo mało szkodliwy jak ten stosowany w kosmetyce czy spożywce.
        Pozdrawiam

         
        • lukabracci

         2 marca 2016 at 20:26

         Zastanawiam się kolego do czego zmierzasz i skąd twoje zainteresowanie tym tematem skoro jak rozumiem rzuciłeś nałóg za pomocą pastylek które ochoczo zareklamowałeś, więc jak rozumiem nie korzystasz z epki. Pasja , hobby? Z nami korzystającymi z epki jest tak, że najważniejszym czynnikiem decydującym że tkwimy w tym biznesie jest nasze samopoczucie i to jak się czujemy i jak odczuwamy nasze parametry zdrowotne w porównaniu do czasu kiedy paliliśmy klasyczne papierosy. Bo gdyby nie to, zapewne nie byłoby nas tak wielu:) Reszta :badania np. to dodatek. Wykazujesz troskę ale nic z tego dla nas nie wynika. No chyba że mamy sobie kupić pastylki :omen omen podobno zwiększające zachorowalność na nowotwory jamy ustnej.

          
      • J.N.

       3 marca 2016 at 09:31

       Obserwatorze – na jakiej podstawie stwierdzasz, że cyjanek potasu jest mniej szkodliwy od nikotyny?

        
       • obserwator

        3 marca 2016 at 10:38

        Nie stwierdziłem,że jest mniej szkodliwy tylko,że jest silniejszą trucizną.Opierałem się przy tym na różnych źródłach między innymi Wikipedii która mówiła,że dawka śmiertelna nikotyny u ludzi to około 60mg a także podkreślam to,że już na NIEAKTUALNYM wpisie Starego Chemika https://starychemik.wordpress.com/2011/10/20/o-stezeniu-nikotyny-raz-jeszcze/
        Jednak zauważyłem teraz,że wpis na Wikipedii jak i zdanie Starego Chemika się zmieniły.
        Nie mamy oficjalnych doniesień o zatruciach na ludziach ale myślę,że bardzo szalone jest przyjmować,że za śmiertelną dawkę u ludzi dorosłych uważa się 500-1000mg.
        No ale dobrze nawet jak ta dawka śmiertelna była by prawidłowa to cyjanek potasu okazał by się zaledwie 2x silniejszą trucizną od nikotyny.
        Oczywiście bardzo w to wątpię aby dawką śmiertelną nikotyny było 500-1000mg ale mimo wszystko,dzięki za zwrócenie uwagi

         
        • J.N.

         3 marca 2016 at 11:42

         Uważam, że porównywanie tych dwóch trucizn jest obarczone dużym błędem ze względu na zupełnie odmienne mechanizmy działania.

          
        • StaryChemik

         5 marca 2016 at 20:33

         „ale myślę,że bardzo szalone jest przyjmować,że za śmiertelną dawkę u ludzi dorosłych uważa się 500-1000mg.”
         No dobrze – to ja może spytam, czy masz jakieś konkretne fakty na poparcie tych słów, czy tak tylko sobie piszesz, bo (jak widać) lubisz pisać?
         Ja jednak chyba bardziej uwierzę w słowa profesora toksykologii niż anonimowego komentatora z sieci.

          
         • obserwator

          5 marca 2016 at 21:04

          StaryChemiku po prostu się opieram na własnym doświadczeniu. To prawda,że jeżeli ktoś pali codziennie przez rok papierosy czy tam liquidy to może mieć bardzo wysoką tolerancję na tą truciznę. Jednak z tego co się orientuję jeśli pisałeś prawdę to Ty kiedyś wapowałeś nikotynę a jakiś czas już nie wapujesz,więc spróbuj w celach naukowych zwapować 4mg nikotyny w ciągu powiedzmy 2 minut i sprawdź jak się poczujesz. Wydaję mi się,że nie jestem jakimś odosobnionym przypadkiem który po miesiącu abstynencji wypluł w połowie zużytą pastylkę z objawami zatrucia.

           
          • KnUR1

           5 marca 2016 at 21:17

           Dobra koleś, spierdalaj już, nie wiem czemu S.Chemik jest tolerancyjny tak bardzo. Zajmij się kurwa czymś, jaraj co chcesz i wypierdalaj. Mnie ten blog pomógł więc całuj go na kolanach – autora. Jebani hejterzy. Kurwa mać nie masz co robić tylko przeliczać miligramy w swoim życiu.

            
          • StaryChemik

           6 marca 2016 at 10:11

           Muszę przyznać, że to marna argumentacja. Wyjaśnij, co mają wspólnego objawy zatrucia z ilościowym określeniem (czy choćby oszacowaniem) dawki śmiertelnej.
           Chyba jednak bardziej będę wierzył prof. Mayerowi.

            
      • erek

       4 marca 2016 at 00:18

       …Mało atrakcyjne do szpanowania. Tak się składa że szpanowanie nie jest jeszcze zakazane…

        
      • Joe

       5 marca 2016 at 14:47

       I przez myślących, a co gorsza piszący co myślą – tak jak Ty, wielu, bardzo wielu ludzi – zamiast przejść z palenia tytoniu na wapowanie na e-papierosa, zostanie przy tytoniu.
       Udowodniono że skuteczność e-papierosów w odciąganiu od palenia tytoniu jest znacznie(nie jakoś tam trochę a wielokrotnie) wyższa niż pastylek czy plastrów(również zawierających nikotynę).
       Jeśli do tego dołożysz czynnik ekonomiczny – czyli podniesiesz koszt e-papierosów i liquidów o 50-60%, to oczywistym staje się że wielu ludzi zrezygnuje z tego zamiaru, a co gorsza wielu ludzi którzy używają e-papierosa, zwyczajnie wrócą do kopcenia tytoniu. TAKIE będą skutki.
       Ja paliłem przez 20 lat. W mniej więcej 10 roku zacząłem podejmować próby rzucania.
       Wszelkimi dostępnymi środkami. Siłą woli, pastylkami, plastrami, miesięczną terapią ze wspomaganiem farmakologicznym – na próżno.
       Teraz od 3 lat wapuję, przez ten cały czas nie zapaliłem ani jednego papierosa. Od pół roku wapuję liquidy „zerówki” – bez nikotyny, już dla samego smaku.
       Wszelkie objawy i wyniki badań(moich) wskazują że 3 lata temu rzuciłem palenie.
       W tym czasie zdołałem przekonać do tego samego 4 osoby, i wszystkie te 4 osoby nie wróciły do tytoniu.

       A tak „od serca” – nie mam pojęcia, co się dzieje w głowie człowieka który rozumuje tak jak Ty. Kto widzi w plastrach „produkt leczniczy” a w liquidach „produkt tytoniowy”.
       Kto chce objąć akcyzą za „produkt tytoniowy” coś, co nie przynosi ANI ZŁOTÓWKI zysku przemysłowi tytoniowemu. A wręcz przeciwnie – zmniejsza jego zyski.
       Nie jestem w stanie pojąć, skąd się bierze świadoma lub nieświadoma złośliwość, przejawiająca się w tym, że przyklaskujesz czemuś co ewidentnie wielu ludziom realnie POMAGA uwolnić się od produktów spalania.
       Skąd się bierze ciasnota umysłowa pozwalająca widzieć tylko „młodego szpanerka” a nie pozwalająca dostrzec ludzi uzależnionych – dla których to jest droga wyjścia z błędnego koła(rzucam-wracam-rzucam…etc)…nie wiem.
       Potrzebne są regulacje prawne, owszem. Surowe kary za sprzedaż nieletnim – owszem. I tyle!
       Wszystko co powyżej tego – jest albo biznesem albo bezinteresowną chęcią szkodzenia.

       Wierzę że jako pracownik szeroko pojętej branży medyczno-farmaceutycznej prezentujesz to pierwsze i kieruje Tobą troska o interesy sprzedawców plastrów z nikotyną a nie po prostu zwykła, bezinteresowna chęć szkodzenia innym. Bo co prawda moralnie to naganne, ale jeszcze jakoś do zrozumienia.

        
      • StaryChemik

       5 marca 2016 at 21:05

       Pitu… pitu… niestety, cuchnie tu od Ciebie zapaszkiem z BogPharma na kilometr…

        
       • obserwator

        5 marca 2016 at 21:18

        StaryChemiku nie odniosłeś się do moich najważniejszych komentarzy ani do meritum dyskusji. Dobrze,że chociaż jeszcze niewygodnych postów nie kasujesz.

         
        • StaryChemik

         6 marca 2016 at 10:15

         A do czego mam się odnosić? Do tego czy liquidy są wyrobami tytoniowymi? Nie, nie są. Teraz zostaną sztucznie wepchane do tej kategorii przez eurobiurokratów – tylko w celu obłożenia akcyzą.

          
         • obserwator

          6 marca 2016 at 10:23

          A czy możesz poprzeć swoją wypowiedź jakimś argumentem?Przecież nikotynę pozyskuję się z tytoniu?A e-papierosy są zamiennikami zwykłych papierosów.To jest tworzenie nieuczciwej konkurencji dla koncernów tytoniowych które musza płacić akcyzę choć głównym składnikiem ich produktów jest nikotyna.Jak byś się poczuł gdybyś był prezesem takiego koncernu?

           
          • StaryChemik

           6 marca 2016 at 10:46

           Dobrze, że siedzę, bo chyba bym upadł. „Nieuczciwa konkurencja”? Bo ktoś chce używać znacznie mniej szkodliwego zamiennika?
           Dlaczego na opakowaniach gum czy innych tam pastylek z nikotyną nie jest napisane, że to wyrób tytoniowy?
           A odczucia prezesów Big Tobacco mam dokładnie w tym miejscu, gdzie światło nie dochodzi. Płacą akcyzę, bo jest to podatek od towarów szkodliwych. Szkodliwości (realnej) liquidów jakoś dotychczas nie udało się udowodnić.

            
         • lukabracci

          6 marca 2016 at 11:06

          I nie tylko my tak myślimy, działanie akcyzowe to jest aktualna wersja wydarzeń urzędników szukających pilnie gotówki. Wystarczy sięgnąć nie daleko wstecz do 2014, ówczesny v-ce minister finansów !!! Jacek Kapica zapewniał że nie będzie akcyzy na e-papierosy ponieważ nie jest to wyrób tytoniowy!! i że jeżeli tak to akcyza powinna obejmować także produkty NTZ. Dlatego opodatkowanie VAT wystarczy. Co się zmieniło? Notka na eu observer z 3 marca donosi o grze lobbingowej w Brukseli, prym wiodą Glaxo Smith (2 mln euro na lobbystów) i Philip Morris (1,5 mln).

           
          • StaryChemik

           6 marca 2016 at 18:53

           Ano – jak się inwestuje, to zawsze z myślą, że się zwróci. Widać, że się nie mylą.

            
         • obserwator

          6 marca 2016 at 11:17

          Nie mogłem się bezpośrednio odnieść do twojej ostatniej odpowiedzi,więc napisze tutaj. W twojej wypowiedzi brak jest rzeczowych argumentów za to wyczuwam dużo emocji,więc się już do niej nie odnoszę i kończę dyskusję. Dziękuję,że mogę napisać swoje zdanie pod tym blogiem i może przekonać choć jednego użytkownika do całkowitego rzucenia nikotyny.
          Oczywiście mam nadzieje,że kiedyś się okażę,że faktycznie te e-papierosy były mniej szkodliwe.Sam zresztą też używałem e-papierosa kilka miesięcy i po za pojawieniem bólów gardła,czułem się lepiej niż przy paleniu tradycyjnych papierosów.
          Ale to,że ktoś się czuje lepiej niestety wcale nie oznacza,że substancja jest mniej szkodliwa

           
          • Chmurnik

           7 marca 2016 at 12:13

           Zabawne kiedy prosisz o rzeczowe argumenty sam takowych nie podając.

           Problem w dyskusjach ( szczególnie w internecie , ale nie tylko ) polega na tym że ludzie chcą opierać się na faktach ,ale podświadomie wybierają treści które im bardziej pasują jako prawdziwe. Nie ma ludzi w 100% obiektywnych , ale postarajmy skupić się na faktach.

           Czy wapowanie jest mniej szkodliwe od palenia tradycyjnych papierosów ? TAK
           Czy wapowanie może być skuteczną metodą w całkowitym zerwaniu z nałogiem ? TAK
           Czy wrzucanie produktów do wapowania do jednego wora z produktami tytoniowymi jest logiczne ? NIE

           I to nie są widzimisie tylko obiektywne fakty. Nie doszukujmy się tu prób ochrony zdrowia itp. , jedyne o co chodzi w prowadzeniu akcyzy to by napełnić kabzę i cieszyć się że hajs się zgadza mówiąc kolokwialnie.

           Jeżeli nałożą akcyzę na liquidy z nikotyną i tak ludzie to przynajmniej w jakimś stopniu ominą.
           Bo to chyba gwarantowane ze na liquidy 0mg/ml nie mogą nałożyć akcyzy , a z racji że sam nie robię liquidów wole kupić gotowe to będę kupował 10ml z 2x większą zawartością nikotyny niż normalnie wapuje i 10ml zerówke , wymieszam i wyjdzie to samo a nie dam im zarobić więcej.

           Idąc twoim tokiem rozumowania , na spirytus spożywczy też jest nałożona akcyza ( chyba że nie , to można przestać czytać i mnie poprawić w odpowiedzi ) a jest on pozyskiwany głownie z ziemniaków i zbóż. Czy to znaczy że trzeba nałożyć akcyzę na ziemniaki ? No chyba ku… nie.

           Podsumowując jak komuś nie chce się czytać.Powód nałożenia akcyzy na produkty do wapowanie/e-palenia = HAJS HAJS HAJS

            
  • mariuszb70

   2 marca 2016 at 15:39

   Nie nikotynie tylko cytyzynie.A co to jest można znaleźć w internetach 🙂

    
   • obserwator

    2 marca 2016 at 15:44

    Panie cytryzyny nigdy nie było a ni nie ma i raczej na pewno nie będzie w takich preparatach jak Niquitin,nicorette i ich zamiennikach.Za dużo Pan reklam w telewizji ogląda o desmoxanach.tabexach i innych

     
    • lukabracci

     2 marca 2016 at 15:57

     Panie , jaki dział marketingu jakiej firmy Pan reprezentujesz. Wypada się przedstawić w towarzystwie.

      
  • dd

   2 marca 2016 at 16:02

   Co ty chrzanisz jakieś kocoboły. Jeżeli chcesz opodatkować tytoń w liquidach to proszę bardzo. Ja używam 12mg Dajmy na to: 10zł x 1,2% = 12 gr. Równe i sprawiedliwe traktowanie. czy glikol i gliceryna tez jest pozyskiwana z tytoniu?

    
   • prot

    2 marca 2016 at 18:06

    Tytoń w liquidach, no nieźle.

     
  • Hahahah

   2 marca 2016 at 16:30

   A co ze niby liquidy to sa produkty tytoniowe ?! Hahah a co ma z nimi wspolnego tyton ? Haha no nie moge XD

    
  • buzek

   2 marca 2016 at 17:14

   Glombie czy syrop na kaszel to tesz wyrub tytoniowy a zawiera te same skladniki co lq

    
   • obserwator

    2 marca 2016 at 17:17

    Proszę mi podać który syrop na kaszel zawiera nikotynę w takiej ilości jak liquidy

     
    • Kuba

     2 marca 2016 at 18:58

     Kto powiedział że liquid musi mieć nikotynę?

      
     • obserwator

      2 marca 2016 at 19:04

      Jestem przekonany o tym,że gdyby liquidy z nikotyną były zakazane to natychmiast by znikły wszystkie stacjonarne sklepy z e-p i liquidami

       
  • sSuguSs

   14 marca 2016 at 23:21

   A masz kurwa w liquidach tytoń bądź substancje soliste? Rozpierdalaja mnie ludzie gówno wiedzący o wapowaniu a wypowiadający się na ten temat..

    
 2. Meant

  2 marca 2016 at 15:12

  Tu NIGDY nie chodziło o zdrowie. Każdy polityk, który tak twierdzi jest oślizgłym hipokrytą. @Radziwill_K @Zembala_M @WHO @FCTC

   
 3. domi

  2 marca 2016 at 15:13

  Zbrodnia…. 😦

   
 4. Kaznodzieja

  2 marca 2016 at 15:22

  Liquidy to nie są produkty tytoniowe Panie obserwatorze. Patrząc na to jak myślisz to bakłażany powinny być towarem akcyzowym 😉

   
  • reed

   2 marca 2016 at 18:47

   A karczochy i papryka, to pies!?
   Stanowczo żądam oakcyzowania w/w warzywów! Albo równo, albo wcale! Wszystko z nikotyną pod wyroby tytoniowe i basta! Ale WSZYSTKIE kurna, te posrane nikłitiny i inny szajs też.
   😀

    
   • obserwator

    2 marca 2016 at 19:07

    „A karczochy i papryka, to pies!?
    Stanowczo żądam oakcyzowania w/w warzywów! Albo równo, albo wcale! Wszystko z nikotyną pod wyroby tytoniowe i basta! Ale WSZYSTKIE kurna, te posrane nikłitiny i inny szajs też. :D”

    W takim razie ja żądam aby ziemniaki które przecież zawierają diazepam były sprzedawane tylko w aptekach na receptę .
    Żądam także aby fryzjerzy ścinając ludziom włosy nie wyrzucały ich do śmieci tylko oddawały dla Skarbu Państwa gdyż zawierają złoto

     
    • Joe

     5 marca 2016 at 14:56

     Ale to Ty się domagasz(a co najmniej popierasz) obłożenie akcyzą e-liquidów. Zostało Ci tylko pokazane metodą „ad absurdum” od czego to prowadzi. Jak na ironię pociągnąłeś dalej udowadnianie jak absurdalne jest Twoje myślenie 🙂

      
    • StaryChemik

     5 marca 2016 at 20:37

     Nie wiem, co bierzesz, ale to naprawdę dobry towar, chociaż wzmaga agresję.

      
     • Chmurnik

      7 marca 2016 at 12:43

      Odbiegając od tematu , ostatnio z racji sporej ilości wolnego czasu w miejscu pracy czytam sobie co nieco co znajdę na temat e-palenia,palenia i nikotyny jednak w języku polskim wyrzuca mi same brednie , a przebijanie się przez ścianę stron w j. angielskim może być uciążliwe. Czy mógł byś nakarmić mnie kilkoma linkami do konkretnych badań na temat wpływu nikotyny na człowieka i czy są gdzieś przedstawione wyniki takich badań po których laik w dziedzinie chemii, biologii i podobnych będzie mógł cokolwiek z nich wyciągnąć?

       
  • Krasnal45

   3 marca 2016 at 23:08

   Pomidory też…

    
   • Chmurnik

    7 marca 2016 at 12:44

    Pomidory , papryka , bakłażany i wiele innych warzyw z rodziny psiankowatych zawiera nikotynę. Oczywiście jej ilości są niewielkie ( jak dobrze pamiętam 10kg bakłażanów = 1 papieros ) ale mimo wszystko nikotyna tam jest.

     
 5. DarthVaper

  2 marca 2016 at 15:51

  Jeżeli według nich e papierosy i liquidy to „wyroby tytoniowe”, to za niedługo pewnie stwierdzą, że samochody to jedzenie, a parkingi i ulice to talerze -_-

   
  • daniel30

   7 marca 2016 at 10:56

   Wiesz tak obiektywnie to na każdym ( no prawie każdym ) liquidzie jest napisane-zawiera nikotynę-używasz na własną odpowiedzialność.

    
 6. Adam

  2 marca 2016 at 15:58

  Skoro w/g UE ślimak to ryba słodkowodna śródlądowa, to VPG i baterie to tytoń, jakoś mnie to nie dziwi.

   
  • hjrhombre

   2 marca 2016 at 16:19

   Baterii nikt Ci nie zabroni kupić, bo są wykorzystywane także w latarkach. Glikol i gliceryna także nie służy jedynie do sporządzania liquidów. A aromaty myśle, że zaczną być sprzedawane jako spożywcze. Na nowszych aromatach capelli już widnieje wiadomość, że nie zawierają kalorii i są odpowiednie dla diabetyków.

    
   • Given

    2 marca 2016 at 18:09

    Wszystkie aromaty Inawery to aromaty spożywcze 🙂

     
 7. hjrhombre

  2 marca 2016 at 16:17

  Jak myślisz Chemiku, czy będą jakieś obejścia na kupno chociażby sprzętu, tak jak jest z żarówkami 100W? Ciekawe czy dopuszczalny będzie np dopisek „Nie służy do korzystania z liquidów zawierających nikotynę”. Bo przecież zerówki nie łapią się na ustawę, więc pretekst jest, ciekawe tylko czy producenci/importerzy będą na tyle sprytni, aby wymyślić jakieś obejście.

   
 8. janu3

  2 marca 2016 at 16:23

  No cóż chmurzenie będzie wyznacznikiem zamożności obywatela. Biedota niech jesienią zbiera liście, suszy i jara. Nie o takiej Europie marzyłem😢

   
  • lukabracci

   2 marca 2016 at 16:31

   Dorzucisz się po prostu do 500plus, zwróci się więc:) Jak bezdzietny to dorzucisz się poprostu do piwka sąsiada:) Więc zawsze jakiś plus.
   p.s. Po co liście, herbata jest dosyć tania.

    
 9. Waper

  2 marca 2016 at 16:39

  po prostu przyjdzie handlować zerówkami w 50tkach i bazą 20mg/ml w 10tkach. Części e-papierosów nie łapią się w ustawę, tylko e papierosy, muszą w takim razie rozgraniczyć śrubki, szkiełka, uszczelki od baterii, parowników czy ich części głównych. Jak tego nie zrobią będzie bubel prawny. Jeżeli żarówki są sprzedawane jako grzejniki, Frontline przez internet pomimo zakazu z odbiorem przez kuriera to i tu się niewiele zmieni.

   
 10. Andrzej

  2 marca 2016 at 17:04

  Chcą doprowadzić do tego że cześć waperów przeniesie na czarny rynek, gdzie nie wiadomo co będą wdychać, skąd komponenty itd… zamiast zyskać stracą…. Ot takie myslenie

   
  • misiakowy

   8 marca 2016 at 10:57

   Chcą doprowadzić do tego że część waperów wróci do zwykłych fajek a część najzwyklej w świecie będzie dokładać parę złotych do liquidu w ramach akcyzy. Koncerny tytoniowe się ucieszą bo dalej będą zarabiać, koncerny farmaceutyczne też dalej będą zarabiać bo przecież liquidy to straszne zło i ich pastylki, gumy, plastry są o wiele lepsze, a i politycy będą mega szczęśliwi bo z każdej sprzedanej paczki fajek mają przeszło 8 złotych a i jeszcze uda im się wyrwać od waperów którzy będą płacić akcyzę parę złotych. Wszystko kreci się wokół plnów, dokładnie wszystko a każdy jeden polityk ma w głębokim poważaniu zdrowie i życie obywatela do puki można z niego zdzierać kasę. Ja 15 lat fajki plaiłem, tylko z pomocą ep odstawiłem fajki (gumy i pastylki nie pomogły), w ciągu 3 m-cy zszedłem z lq 18mg na zerówki, teraz wapuję dla smaku i chmury samodzielnie robione lq.

    
 11. Arek

  2 marca 2016 at 19:10

  Miałem nadzieję że jednak coś się zmieni no trudno liczy się tylko kasa. Więc moje przygotowania dalej trwają. Parowniki mam tylko pozostało dokupić bazę. Baza ma termin 2 lata przechowywana w lodówce w zapieczętowanych butelkach pewnie spokojnie 3 lata. Przez 15 lat płaciłem tym chu….. podatek jak paliłem analogi, więcej nie ma zamiaru. Ciągle obniżam moc obecnie 5mg. Więc jak kupię odpowiednią bazę w ilości 600ml spokojnie 3 lata i pomału zejdę międzyczasie do 0mg. A że wapować lubię to nie mam zamiaru przestawać.

   
 12. Boricelli

  2 marca 2016 at 23:21

  Szybko się skończy moja przygoda z e-papierosem, rzuciłem analogi miesiąc temu, e-papieros max 6 mg nikotyny. Buce myślą, że wrócę do analogów albo będę płacił Bóg wie jakie pieniądze za liquid? A pierdolcie się buraki z wiejskiej, rzucę całkowicie, bo to przerzuciłem się na e-kopcenie, żeby rzucić nałów. Wy skurwysyny. Z wyrazami szacunku. Bartek.

   
 13. k73

  3 marca 2016 at 08:25

  A wg PO wejście do UE to było najlepsze co nam się mogło przytrafić… A niestety stało się to okazją do masowych przekrętów, ustawek przetargów, łapówek, ustaw zrobionych pod lobbujące firmy, co powoduje, że zarabiają nawiększe i najbogatsze koncerny i powstawają całe masy współczesnych niewolników. A rozrost biurokracji, cała masa urzędników i oddalenie się intencji rządzących od woli ludzi to już tylko końcowy aspekt tego wszystkiego, co niesie UE.

   
 14. Grzegorz

  3 marca 2016 at 10:17

  I ja dodam cos od siebie, to było do przewidzenia, wszystko idzie w tym kierunku żeby rynkiem e-papierosowym rządziły największe firmy tytoniowe, to dlatego jest dyrektywa, to dlatego będą zakazy a później podatki, licencje na sprzedaż itd…. Chodzi o przejecie rynku przez największych graczy, którzy wyłożyli gruba kasę na zmianę prawa w EU a później gruba kasę wyciągną od klientów. Przecież to nie jest tak skomplikowane.
  Daje góra rok po wprowadzeniu dyrektywy, ze wprowadza akcyzę, zakaz sprzedaży miedzy krajami w EU itd…

   
 15. Marek

  3 marca 2016 at 15:35

  żyjemy w ustroju niewolniczym, szkoda tylko ze tak wielu ludzi sie na to godzi…

   
  • StaryChemik

   3 marca 2016 at 17:53

   Patrz wpis z 29.02.

    
   • KnUR1

    3 marca 2016 at 17:59

    Dzięki, wkleiłem z automatu, rzadziej tutaj zaglądam; ale znów takie infa mnie atakują

     
   • KnUR1

    3 marca 2016 at 18:20

    dev-control.com/lol/e1.jpg

     
 16. Emil

  3 marca 2016 at 17:45

  Panie autorze.
  Nie mogę znaleźć do Pana adresu e-mail dlatego piszę tu. Bardzo bym prosił aby odniósł się Pan do tego artykułu: http://interia.pl/nowe-technologie/news,nId,2155964

  Pozdrawiam serdecznie.

   
 17. Jarosław M.

  3 marca 2016 at 18:04

  http://facet.interia.pl/ciekawostki/news-4-wnioski-z-badan-o-e-papierosach,nId,1938266?parametr=nt_wntt&sId=2155964
  Proszę, a tu taki pozytywny artykulik, nie wszystko z interii jest be 🙂

   
 18. Sean4

  4 marca 2016 at 02:43

  Czytam i nie wierzę…Przepraszam, jeśli ktos się obrazi, ale tak właśnie myślę: jedni z gębą pełną ośmiorniczek mówią Wam „jezteździe suwełenem” a drudzy mówią o demokracji głośno, a cicho wprowadzają narodowy socjalizm. I tak na zmianę. A Wy ciągle wierzycie, że jest „demokracja” i że chodzi o Wasze dobro. A później się dziwicie, jak teraz i myślicie, że te nasze Elity, to sami idioci. A Oni nie są idiotami. Mają gdzieś Wasze dobro i doskonale wiedzą, że w demokracji przeważająca większość to niewolnicy, a tylko Elita ma równe prawa (vide Ateny). Nie da się wszystkich zadowolić.
  Już 6 lat temu było wiadomo, że pozwolą nam rozruszać rynek, a później po prostu go zabiorą. Po zapewnieniu godziwych zysków dla wybranych na koniec opodatkują- przecież to „suweren” zapłaci. To standardowe zachowanie nie tylko w Polsce (przykład poprzedni i niedawny- rynek denaturatu, w całości opanowany obecnie przez posłów jednej partii, znanej głównie na Podkarpaciu- dzieło pewnego ministra od celników). Po kie licho koncerny miały wydawać swoje pieniądze na marketing, dystrybucję i temu podobne dyrdymały dla niszowego (przy ich skali) produktu? Po co mieli narażać swoją reputację nowym i niedopracowanym produktem? My to zrobiliśmy. A koncerny po 6 latach mają już badania i chcą wprowadzić 3 typy e-papierosa i tyleż samo smaków liquidów. W 3 mocach oczywiście. Dlatego nie chcą tylko przejąć rynku. Muszą go zniszczyć, bo nasze 50 smaków w 6 mocach jest dla nich ekonomicznie nieopłacalne (zmniejsza dywidendy), a jednocześnie zbyt konkurencyjne.
  Obudziliście się? Dla tych zaspanych jeszcze jedna informacja: Cała Unia Europejska to projekt koncernów- pod koniec Wspólnoty Węgla i Stali przedstawiciele największych europejskich firm zagroziły największym gospodarkom tej wspólnoty, że wyniosą swoje zakłady do Azji, jeśli nie powstanie to, co nazwano później Unią Europejską. Są na to papiery. Publicznie dostępne. Ale kogo to…A później ślimak został rybą, żeby jeden z przemysłowych producentów ślimaka nie miał konkurencji. A później banan musiał być prosty, żeby wykosić producentów z Ameryki Południowej. A później żarówki stały się nieekologiczne, żeby wszystkie firmy zostały zmuszone do ich wymiany w krótkim czasie. A całkiem niedawno płyny wykorzystywane w autach zamieniono dyrektywą z bezpiecznych na wybuchowe, ale za to produkowane tylko i wyłącznie przez DuPont-a.
  A więc kochani suwereni albo się nauczycie tego co już Sun- Tzu wiedział, że silniejszego się obchodzi, a nie zwalcza…albo śnijcie dalej i płaćcie po 1000zł, żeby dostać 500. Jeśli macie dziecko, inaczej tylko płaćcie.
  Dobranoc

   
  • KnUR1

   4 marca 2016 at 04:36

   Kręca Nas jak dzieci, żeby nie powiedzieć przygłupów. Ale co zrobisz z narodem, który poza PO czy PIS nie widzi. A jak przychodzi do prezydenckich wyborów to wybierają chama, pijaka, agenta albo wszystko w jednym – potem człowiekowi wstyd przez lata, a im dalej od Poland tym jeszcze bardziej. A taki Kowalski czy Braun zaledwie zbliżyli się do 1%. Pozdrawiam z daleka.

    
  • Marek

   5 marca 2016 at 16:48

   Widze że mądry z Pana gość, dobrze że są jeszcze myślący ludzie
   Pozdrawiam

    
  • psn

   6 marca 2016 at 13:51

   W pełni się zgadzam z Twoją wypowiedzią Sean4, mądrze i merytorycznie piszesz co mi się bardzo podoba. Zresztą nie ma tu żadnych naciąganych faktów, kolosów trzęsących światem nie zwalczymy (przynajmniej nie tak łatwo) ale zawsze możemy im poucierać nosa obchodząc to i owo. Mam nadzieję, że hucznie zapowiadana dyrektywa nie wyrządzi nam tak dużej krzywdy jak się wielu z nas obawia, czas to zweryfikuje.
   Mimo tego, że ma ona wejść w życie – producenci na wczorajszym Vape Expo Poland aż palą się do współpracy i chcą wprowadzać produkty do naszego kraju, jak na moje oko – z korzyścią dla wszystkich, szczególnie biorąc pod uwagę jakość ich produktów.
   Pozdrawiam serdecznie.

    
 19. Mirek Kornaszewski

  5 marca 2016 at 10:21

  @Obserwator
  Nie rozumiesz sedna sprawy. E-papierosy nie służą do rzucania nałogu, tylko do ograniczenia szkodliwości nałogu dla tych, którzy rzucić nie chcą i już. Wyobraź sobie, że w Polsce jest w tej chwili około 9 mln takich właśnie osób. Nie jest prawdą, że nie mogą rzucić, bo nałóg jest silniejszy od nich. Oni chcą tej nikotyny, nawet kosztem zdrowia. 90 tys. palaczy umiera rocznie z powodu chorób spowodowanych wdychaniem dymu. Tak, palaczy zabija dym a nie nikotyna.
  Skoro więc jest urządzenie, które o około 95% zmniejsza szkodliwość nałogu, to może warto spojrzeć szerzej niż tylko z pozycji „jaki jestem mądry i inteligentny, bo używałem pastylek”. Nie palisz? Super. My też nie palimy. Chodzi o to, żeby tacy jak Ty nie pluli na coś, czego nie rozumieją ani nie mają wiedzy na temat. Celem jest ograniczenie szkodliwości, bo 15% będzie używała nikotyny czy jesteś „lepszy”, czy nie.

   
  • obserwator

   5 marca 2016 at 11:03

   Wdychaj sobie co chcesz ale nie mów,że liquidy oparte na nikotynie nie są wyrobem tytoniowym.
   Jak Cię nie stać na płacenie należnych podatków to znajdź sobie inne hobby

    
   • epap

    5 marca 2016 at 11:54

    @obserwator
    Jestem ciekawy jakie jest twoje hobby, prócz pisania tych bzdur. Może, jak takowe istnieje, trzeba je też „słono” opodatkować. Uzasadnienie takiego podatku na pewno się znajdzie i gwarantuje, że bardziej logiczne od powiązania liquidu z tytoniem.

     
    • obserwator

     5 marca 2016 at 12:57

     Ty się lepiej ciesz,że tylko opodatkują twoje hobby bo za F17.2 powinno się do psychiatryka zamykać

      
     • dd

      5 marca 2016 at 14:05

      To niech nas zamkną wszystkich do psychiatryka, a obserwator za to zapłaci. Będzie tak orał na podatki, że mu kicha wypadnie. Tylko to ukontentuje takiego fiskalistę. A my sobie łykniemy relanium i pogramy w karty.

       
     • epap

      5 marca 2016 at 15:40

      @obserwator
      Nie dowiedziałem się jakie jest twoje hobby. To znaczy pozostaje tylko jedno. Pisanie bzdur!

       
     • StaryChemik

      5 marca 2016 at 21:01

      Szczęście, że nie jesteś jeszcze ministrem zdrowia czy sprawiedliwości.
      Przy okazji – jaki kod ICD ma nienawiść?

       
   • E.R.

    5 marca 2016 at 15:53

    a 0mg Pana obserwatora też bolą?

     
   • erek

    6 marca 2016 at 04:19

    Chyba zacznę wodę na złom oddawać. Przecież zawiera żelazo…

     
   • Deimond

    6 marca 2016 at 21:20

    Ja pozolę sobie zacytować:

    Nauczymy się więc sami na złość
    Spróbujemy, może uda się to
    Rozpoczniemy od początku nasz kurs
    Przekonamy się, czy twardy ten mur

    Odmierzymy, ile siły jest w nas
    Wyznaczymy sobie miejsce i czas
    A gdy zmienią się reguły tej gry
    Może w końcu odkryjemy, jak żyć

     
 20. lillaz74

  5 marca 2016 at 13:08

  jedno sie tylko cisnie k….. ile mozna

   
 21. daniel30

  7 marca 2016 at 11:01

  Z tego co czytam sporo tu emocjonalnym i niepotrzebnych komentarzy (niekiedy z wyzwiskami ) Szlag mnie trafi jak słucham co chcą zrobić urzędale z unii ale musimy przyjąć za pewnik to każdy liquid ( z wyjątkiem zerówek ) zawiera nikotynę .Taki jest fakt i nie ma co go podważać. Pozdrawiam i trzymam kciuki aby na m nie rozwalili branży.

   
 22. Marcelina

  7 marca 2016 at 13:57

  No ale przecież tytoń =/= nikotyna…

   
 23. szelki

  8 marca 2016 at 17:31

  Pan Obserwator uważa, że w liquidach jest tytoń…Ja się zastanawiam co jest w jego głowie bo na bank nie mózg

   
  • mack

   10 marca 2016 at 22:10

   On nic nie uważa. To klasyczny tępy acz zawzięty pies ogrodnika

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: