RSS

„Żadnych złudzeń, panowie…”

24 Sier

Historia lubi zataczać koła, czasami mniejsze a czasami większe. Słowa, które zamieściłem w tytule, wypowiedział w 1856 roku do Polaków w Warszawie car rosyjski, Aleksander II Romanow. Polscy politycy liczyli, że wizyta ta zaowocuje zwiększeniem autonomii polskich ziem, będących po rozbiorach częścią Imperium Rosyjskiego.
I w zasadzie podobnymi słowami można streścić wypowiedź na temat EIN pana Zbigniewa Króla, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Ale od początku: 4.07. poseł Liroy-Marzec złożył w sejmie interpelację nr 14016, w której pytał m.in. o to, czy planując wprowadzenie akcyzy, ministerstwo zleciło albo ma zamiar zlecić badania dotyczące ewentualnej szkodliwości e-papierosów. No i pojawiła się odpowiedź wspomnianego pana, w której czytamy wprost „Ministerstwo Zdrowia nie planuje realizacji badań dotyczących weryfikacji długoterminowego używania e-papierosów.” Przeczytajcie zresztą całość, bo warto. Okazuje się, że MZ trzyma się wytycznych WHO. Ciekawe, że np. Wielka Brytania potrafiła stworzyć raporty i finansować badania, a też jest członkiem WHO i sygnatariuszem FCTC. Co więcej, MZ uważa, że sam fakt zgłoszenia liquidów do Inspektora ds. Substancji Chemicznych będzie zapewniało ich wysoką jakość. Oj, oni muszą być naprawdę głęboko wierzący.
Ale największe curiosum jest na samym końcu. Pozwólcie, że zacytuję ostatni akapit:
„Warto jednocześnie podkreślić, że przepisy przedmiotowej ustawy nie regulują kwestii płynów beznikotynowych do napełniania elektronicznych papierosów, w związku z tym, w ocenie resortu zdrowia, objęcie ich przepisami akcyzowymi może przyczynić się do skuteczniejszej kontroli krajowego rynku tego rodzaju produktów.”
Logika tej argumentacji po prostu
powala.

No cóż – kiedyś pozbawił nas złudzeń car Aleksander, a teraz Król Zbigniew. 

Ceterum censeo Directiva Tobaccorum delendam esse!
(A poza tym uważam, że Dyrektywa Tytoniowa winna być zniszczona!)

 
20 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 24 sierpnia 2017 w ogólne

 

Tagi: , , , ,

20 responses to “„Żadnych złudzeń, panowie…”

 1. Michał

  24 sierpnia 2017 at 09:36

  No i wilk syty… :/ co za barany…

   
 2. Staszek

  24 sierpnia 2017 at 10:42

  No ręce mi opadły… Ewidętnie widać że szukają kasy do budżetu nie patrząc na dobro konsumenta :-/

   
 3. Mirek Kornaszewski

  24 sierpnia 2017 at 10:45

  W międzyczasie złudzeń pozbawiali nas specjaliści od komunistycznej równości. Wszystko mija.

   
 4. skrzypekQ4

  24 sierpnia 2017 at 13:00

  to KU…WY!!! chcialoby sie powiedziec… 😦

   
 5. Sean4

  24 sierpnia 2017 at 21:12

  Reaktywując kopalnie węglowe nie przejmują się wytycznymi WHO, rozsądkiem, ani matematyką. Zapytał, to odpowiedzieli. Przecież nie napiszą, że e-papierosy mają zniknąć, bo bardziej opłaca się sprzedawać zwykłe fajki. Na co liczyliście? Minęło ćwierć wieku drugiej PRL, czas zejść na ziemię.

   
 6. Sawas

  27 sierpnia 2017 at 12:36

  Nie ogarniam tej kuwety. To oni chcą nałożyć akcyzę na cały glikol/glicerynę w handlu, czy tylko na te nazywające się „do e-pap”?

   
  • StaryChemik

   28 sierpnia 2017 at 12:51

   Jak mawiali starożytni Rosjanie – biez wodki nie razbieriosz.

    
 7. Fafik

  28 sierpnia 2017 at 10:00

  Rozumiem,że w celu równouprawnienia podmiotów wszelkie napoje bezalkoholowe zostaną objęte
  akcyzą dot. napojów alkoholowych. Buhahaha …..

   
  • StaryChemik

   28 sierpnia 2017 at 12:51

   Oj, ja bym nie podpowiadał… oni są gotowi to zrobić. Cokolwiek, co jest sprzedawane w butelce, bo przecież taka butelka może młodzież zachęcać do picia alkoholu…

    
   • Sean4

    28 sierpnia 2017 at 20:56

    Projekt ustawy został rzucony na rybkę. Roi się w nim od…od wszystkiego się roi. Dzięki konsultacjom społecznym teraz już wiedzą co poprawić, żeby maksymalnie uszczelnić akcyzę.

     
    • Fafik

     29 sierpnia 2017 at 13:37

     Kurcze, faktycznie, znów podpowiadałem a nie chciałem – moja klupa😉, moja wielka klupa😉.
     A (para) cytując Miś-strza: A gdyby tu w przyszłości było przedszkole … i staruszka … i przedszkolak itd. Aha, przypomniała mi się cytrynada w foliowych spawanych woreczkach i była do tego słomka.

      
 8. sword38

  28 sierpnia 2017 at 13:49

  Witam
  Akcyza akcyzą – przyklepana – będzie wcześniej czy później to tylko kwestia czasu – na „0” również bo i MZ i MF dba o „dobro konsumenta” 😉 ale władza jest bardzo przezorna kombinowała kombinowała i wymyśliła – proszę zwrócić uwagę na Kartę Charakterystyki Glikolu ! która już jest uaktualniona u jednego z dystrybutorów.
  Sekcja 1.2
  Zastosowanie zabronione: elektroniczne papierosy
  „Ze względu na brak wiarygodnych badań dotyczących wpływu na organizm człowieka zastosowanie do elektronicznych papierosów jest zabronione”.
  No i pozamiatane, zastanawiam się tylko po co ? po co w takim razie ta akcyza ?
  Hmmm
  Pozdrawiam

   
 9. Deimond.

  28 sierpnia 2017 at 22:50

  Założę się, że WHO na najbliższym zlocie idiotów zluzuje ze swoimi skorumpowanymi poglądami a nasi rządzący będą brnąć i przywalą w EIN jeszcze mocniej ( lub będą ślepi na argumenty).

   
 10. Katarzyna

  1 września 2017 at 17:46

  Z gory przepraszam za offtop, ale jak widac absurdy to nie tylko u nas… https://www.planetofthevapes.co.uk/news/vaping-news/2017-08-21_research-the-effect-of-added-flavours.html

   
 11. A. Cieśniewski

  5 września 2017 at 09:13

  Panowie, nie smucmy się, bo to nie jest polskie i niegodne człowieka Okcydentu. Im bardziej oni będa dociskać śrubę, tym lepiej my będziemy sobie z tym radzić. Skończy się na domowych zestawach i instrukcjach do ekstrakcji czystej nikotyny, a tej siły już nie zatrzymają. U mnie na przykłak z każdym kolejnym etapem dokręcania sruby koszt nałogu spada.

   
  • skrzypekQ4

   5 września 2017 at 15:05

   @A. Cieśniewski, ale co ty wypisujesz? Jakie domowe zestawy, instrukcje ekstrakcji…? masz Ty w ogole pojecie o tym co piszesz? chyba nie… 😦 Boze, jakie to jest przykre… jak nie 36mln selekcjonerow kadry narodowej, to chemicy magicy… echhhhh… :-(((

    
  • StaryChemik

   5 września 2017 at 20:06

   Ech… naprawdę masz jakieś pojęcie o ekstrakcji czystej nikotyny w domu?

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: